Van legerkapitein tot Goliath Veranderen zit hem in het bloed. Is bijna een manier van leven geworden. William Verduyn Lunel (57) uit Elburg - de meeste mensen kennen hem als Manno - is een leven lang beroepsmilitair. Nadat hij vervroegd met pensioen gaat, kan hij thuis zijn draai niet vinden en besluit in deeltijd weer aan het werk te gaan. Twee tot drie dagen per week in pretpark Walïbi World. Hij vindt het geweldig. door Anne Boer via pensions in Knenen en Apeldoorn uiteindelijk in Vaassen terecht. William gaat naar de mts, wil daar na naar de hts. Van het leger moet hij niets hebben, mede onder in vloed van leraren die niet zo'n posi tief beeld schetsten van de militaire organisatie. Maar als zijn vriendin zwanger raakt en een huwelijk volgt, wil hij aan het werk. Zo kiest hij in 1970 voor het leger. Hij heeft er nooit een moment spijt van ge had. „Het was voor mij de ideale combinatie tussen fysiek, veel spor ten, lichamelijk je grenzen verleg gen en studie. Ik heb er zo veel ge leerd. Ik was een timide, verlegen mannetje. Later stond ik zonder schroom voor driehonderd man." Het leger brengt hem verschillende functies, diverse standplaatsen. Van Weert, Utrecht, Amersfoort en Den Haag tot Soesterberg, Havelte, Nieuw-Milligen, Nunspeet en 't Har de. Hij wordt uitgezonden, onder meer naar Kroatië. Woont als specia list in het MLRS-wapensysteem con gressen bij over de hele wereld. Hij gaat graag op oefening. Altijd op reis. Altijd mensen om zich heen. Steeds iets anders. Alleen de laatste jaren van zijn loopbaan bij het leger werkt hij in de buurt van zijn huis. In 't Harde, bij de 320 herstelcom pagnie van de logistieke brigade. Sa men met zijn vrouw bereidt hij zich voor op het fïinctioneel-leeftijdsont- slag. Twee dagen bij het leger onder gedompeld in tips en adviezen. Ge waarschuwd voor de leegte. Toch weet William uiteindelijk niet echt wat hem overkomt. „Ik heb 37 jaar mijn ziel en zaligheid in het le ger gestopt. Plotseling zit je thuis. Ik dacht: is dit het zwitserlevengevoel? Ik heb me altijd snel kunnen aanpas sen aan mijn omgeving. Dat zit ook een beetje in ons Indische mensen. We hebben ons stilzwijgend aange past. Maar de VUT is anders. Dat is de grootste verandering en daar heb ik het best moeilijk mee gehad. Je le vert 30 procent van je salaris in. Dat is niet niks. Je kunt wel van alles wil len, maar het moet ook kunnen." Hij hoopt aanvankelijk nog op tele foontjes met vragen van collega's: hoe zit dit, hoe zit dat. Het blijft stil. Hij zoekt zijn heil in hobby's. Gaat de stamboom van zijn familie uit- A illiam Verduyn Lunel is ge- A trouwd, trotse vader van een dochter en opa van een klein dochter. Zijn wieg staat in mei 1952 in Indonesië, in het plaatsje Cimahi. Zijn vader was KNIL-militair. Al op jonge leef tijd wordt hij geconfronteerd met de eerste grote verandering in zijn leven. In 1953 verhuist het gezin naar Nederland. De familie komt zoeken. Ontdekt zo dat er ook Frans, Chinees en Javaans bloed in zijn genen zit en dat de bijzondere, dubbele achternaam Verduyn Lunel is ontstaan doordat een voorvader, een zoon van een in de VOC-tijd op Sri Lanka beland Nederlands paar, de achternamen van zijn vader en moeder bundelde tot één achter naam. Verder neemt hij gitaarles. Volgt cursussen. Stort zich met volle overgave op het closeharmonykoor Koraal, waarvan hij al jaren lid is. William Verduyn Lunel: „Plotseling zit je thuis. Ik dacht: is dit het zwitserlevengevoel?" foto Frans Paalman Hij digitaliseert oude familiefoto's. Maar hij mist iets. Structuur. De ba lans is opeens zoek. Het is nu twee jaar later. Hij durft te zeggen dat hij nu pas min of meer de rust heeft ge vonden. „Ik werk twee tot drie da gen bij Walibi World. Ben elke don derdag mantelzorger bij mijn ouders. Mijn vader is 82 en mijn moeder 80. Ze wonen beiden nog in Vaassen. Op vrijdag ben ik oppas- opa bij mijn dochter in Tiel." Walibi blijkt een uitkomst. Terug tussen de mensen. William wordt getipt door een oud-militair die er ook werkt. In totaal hebben er vijf tien oud-soldaten hun draai gevon den. De man die in november 2007 afzwaaide als kapitein, staat nu met veel plezier achter attracties met aan sprekende namen als Goliath, Robin Hood en Splash Battle. „Het is echt heerlijk. Lekker dóén. Onder aan de ladder. Geen leidinggeven. Het voelt heel goed. Ook de sfeer onderling. Het lijkt qua structuur ook wel een beetje op het leger. Een grote organi satie. Met z'n allen aanpakken." De VUT is voor William Verduyn Lunel de grootste verandering in zijn leven gebleken. Toch is hij er niet direct voorstander van iedereen maar tot zijn 67e te laten werken, zo als de bedoeling is. „Dat moet alle maal fysiek ook maar kunnen. Eer lijk gezegd merkte ik de laatste jaren ook dat ik meer op mijn tenen moest lopen." Zijn advies voor mensen die nog met de VUT of pensioen gaan? „On derschat het niet. Bereid je er op- voor. Heb het er met je partner over. Want eigenlijk ga je samen met de VUT. En het is echt een gro te verandering." /iliiam Verduyn Lunel in zijn roegere leveniegerkapitein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 130