121 kerstboodschap Meer dan vrede op aard' 'De kerstpreek sehrijven is een feest!' 'Opdraeht tot verzoening en eendraeht' Met kerst lopen de kerken vol. Trouwe gelovigen maar ook minder standvastigen krijgen overal in het land de kerst boodschap te horen. Wat inspireert voorgangers van de ver schillende gezindten bij het schrijven van hun kerstpreek? En vinden ze het moeilijk over kerst te preken, vaak ten overstaan van mensen die ze maar eens per jaar zien? Vijf voorgangers aan het woord. donderdag 24 december 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joost Bosman en Dewi Cigengack Hans van Ark (55), predikant van de Pauluskerk in Wezep 'Kerst is het feest van kansen. Ruim zes miljoen men sen bezoeken dan de kerk, je valt op als je niet gaat. s Die kans mag je als kerk optimaal benutten. Daarom hebben we dit jaar acht kerstvieringen georganiseerd. Want ik ben ertegen mensen naar huis te sturen. Sommige kerken verkopen met kerst kaartjes. Dat vind ik heel erg. Als kerk mag je gastvrij zijn. Er zijn collega's die er een nummer van maken, dat mensen alleen maar met kerst in de kerk komen, maar ik ben er alleen maar blij mee. Je moet die kans juist grij pen, er werk van maken, mensen laten denken: dit smaakt naar meer. En zeker geen verwijten maken. Nee, ik heb nooit-moeite met het schrijven van een kerstpreek, vind het zelfs een feest! Ik vind het span nend het kerstverhaal te actualiseren, als je die slag niet maakt, blijf je nergens. Het zijn tijden van econo mische crisis, van onzekerheid. Daar ga ik op in. Ik probeer altijd in de huid van één van de persona ges uit het kerstverhaal te kruipen. Dit jaar heb ik ge kozen voor een Wijze uit het Oosten die een Wijze uit het Westen ontmoet. Zij laten zien wat ze elkaar te bieden hebben. Veel mensen stellen zich de vraag: kerst, wat moet ik ermee en wat heb ik te bieden? Sommigen voelen zich schuldig daarover. Maar dat is niet de juiste manier van denken. Mijn boodschap is juist wat God óns te bieden heeft. Hij wil iets met ons, hij biedt ons onvoor waardelijke liefde in het kind Jezus. Dat is de kern. Wat ik zelf zou wil len horen met kerst? Geen exegeti sche dogma's, ik wil in mijn ziel wor den geraakt." Hans van Ark foto Bram van de Biezen Pastoor Ad Verest (51), pastoor van de Heilig Hart van Jezus parochie in Eindhoven „Mijn kerstpreek werk ik altijd goed uit, ik wil het niet aan toevalligheden overlaten. Ik vind het niet moeilijk om origineel te zijn, men zegt dat ik het ta lent heb om te praten. Ik hou ervan te differentiëren, elk jaar iets anders te zeggen met kerst. Dat mensen met kerst een beetje lief moeten zijn voor elkaar, vind ik te oppervlakkig. Er gebeurt veel in een jaar wat je kan inspireren. Vorig jaar was dat de leuze van Barack Obama: 'Yes we can!', een boodschap van opti misme. Dit jaar ga ik het hebben over verzoening. Ik wil mensen de opdracht meegeven in hun hart te kij ken en serieus werk te maken van verzoening, een dracht, van shalom. Het moet geen ideologisch plan zijn, maar de luisteraar aanzetten tot concreet gedrag. Ja, het feit dat met kerst mensen in de kerk komen die je anders nooit ziet, geeft een dubbel gevoel. Voor mij is het geloof zo'n levenskracht, dat ik dat graag met anderen wil delen. Maar ik heb geleerd me over dat gevoel heen te zetten, te aanvaarden dat sommige mensen minder met geloof bezig zijn. Ik verwijt hen niets. Als je dat doet, dan ben je egocentrisch bezig. Voor deze kerstpreek laat ik me inspireren door het feit dat onze gemeenschap hier in Eindhoven groeien de is, door de voorbereidingen op de Wereldjongeren dagen van 2011 en door jonge mensen die hun talen ten ontdekten en die inzetten ten bate van onze ge meenschap. In bredere zin zal ik ook de economische crisis belichten, al wil ik er geen poli tiek verhaal van maken. Maar het is duidelijk dat we een andere le vensstijl erop na zullen moeten gaan houden. Keer je af van het egoïsme, dat is de boodschap." Ad Verest foto Vincent Wilke De Heilige Nachtmis tijdens kerstavond in de kerk De Krijtberg in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12