Zondagvoetbal zit in neerwaartse spiraal Kerstlopen worden gewoon gehouden Bouterse onderzoekt ZATERDAG IS HOT, ZONDAG NOT In het jaar dat Zierikzee negentig jaar bestaat, zijn de eerste stekken gestoken voor een mogelijke overstap naar het zaterdagvoetbal. Logisch gezien de cijfers. Tiende plaats voor Erwin Mesu De Mortiere Quick Step haalt Andreas Stauff Egon van Kessel naar Van Sparrentak krijgt Boonman assistent bij vrouwenteam Cervélo veel stemmen beladen Brugse derby donderdag 24 december 2009 middelburg - De twee Kerstlopen die komend weekeinde op het pro gramma staan, gaan vrijwel zeker door. Het mag dan misschien nog wat glad en glibberig zijn, de orga nisaties van de lopen in Breskens (zondag) en Dishoek (zaterdag) zijn er nu al vrijwel zeker van dat hun parkoersen goed begaanbaar zijn. Anton Vael, organisator van de Kerstloop op Walcherse bodem, heeft een alternatief parkoers ach ter de hand mocht het geplande traject niet veilig genoeg zijn. De start en finish van deze trimloop over acht kilometer is bij het Pan nenkoekenhuisje aan de Kaapduin- seweg bij Dishoek. Daar kan vanaf 10.00 uur ook worden ingeschre ven. Van daaruit gaat het onder- langs de duinen en over het strand naar de Vlissingse boulevard, waar na het via het Nollebos en de weg langs de duinen terug naar Dis hoek gaat. Het waterschap heeft toestemming gegeven om door biddinghuizen - Schaatser Erwin Mesu uit Middelburg is gisteren in de 14e marathon om de Marathon Cup op de tiende plaats geëindigd. De zege in deze wedstrijd in eerste divisie ging op de vijf kilometer lange kunstijsbaan in Biddinghui zen naar Bram Bruschke (De Rijp). Niels Mesu stapte na twee rondes uit omdat hij te veel last had van een onlangs opgelopen verkoudheid. De wedstrijd ging over zestig kilometer. het gebied waar de duinen wor den opgehoogd te rennen. Mocht het te glad zijn dan voert het par koers grotendeels over het strand. Er is ook een loop over vier kilo meter. Ook wandelaars kunnen meedoen. Zij vertrekken om 10.30 uur. De hardlopers starten een half uur later. Volgens Peter Nicolai, een van de twee organisatoren van de Kerst loop in Breskens, is hun parkoers bijna altijd goed begaanbaar. Deze trimloop wordt zondag, op derde kerstdag gehouden. Start en finish zijn bij camping Napoleonhoeve, iets ten westen van Breskens, van waar het één, twee of drie ronden van 4,3 kilometer over de duinen en het strand gelopen wordt. Deze Kerstloop begint om 14.10 uur. De jeugdlopen (750 of 1500 meter) be ginnen om 13.45 uur. Na afloop is er een tombola en kunnen de kinderen gratis zwem men in het zwembad van de cam- ping. door Rudy Boogert De kopgroep in de Kerstloop van Breskens in 2007. Uiterst rechts loopt Sjaak Luteijn, dat jaar de winnaar van de lange afstand. foto Peter Nicolai Sjoerd Huisman was in de topdivi- sie, het hoogste niveau, de sterk ste. De 23-jarige rijder uit Andijk toonde zich na 75 kilometer de snelste in de massasprint. Piet Jan van Eek eindigde als tweede en In- gmar Berga werd derde. Huisman boekte gisteren zijn derde seizoens zege. Vorige week was de Neder lands kampioen op natuurijs ook al succesvol in de Flevopolder. Bij de vrouwen ging de overwinning naar Danielle Bekkering. middelburg - Het zondagvoetbal is in rap tempo terrein aan het ver liezen in Zeeland. In de afgelopen tien seizoenen is het aantal senio renteams op zondag met maar liefst vijftien procent gedaald. Het zaterdagvoetbal laat over diezelfde periode een stijging zien. Die com penseert het verlies op zondag niet volledig, maar de verhoging van zeven procent geeft wel een trend weer: zaterdag is hot, zon dag not. Aan het begin van deze eeuw had den de Zeeuwse zondagclubs nog 170 seniorenteams in competitie. Na een aanvankelijk lichte" daling is met name de afgelopen drie sei zoenen het verval ingetreden. Dit seizoen zijn er nog maar 146 teams in competitie, 23 minder dan negen seizoenen geleden. Het wegvallen van twintig van die teams vond plaats in de afgelopen vijfjaar. Die afkalving is deels toe te schrij ven aan de overstap van De Noor mannen en Domburg van het zon dag- naar het zaterdagvoetbal. Bei de clubs zagen het ledenaantal sterk teruglopen. „Tegenwoordig bind je de leden in onze contreien blijkbaar gemakkelijker op zater dag dan op zondag aan je club", constateerde Domburg-voorzitter Jan Minderhoud destijds. Deze trend borrelt echter al langer in de provincie. Zeelandia en Mid delburg fuseerden in 2001, waar door één zondagclub verdween. Dit jaar kozen ook de Schouwse kernen Dreischor en Zonnemaire voor een voetbalhuwelijk (DZC'09), waardoor opnieuw één zondagclub verdween. Het gros van de blijvers in het zon dagvoetbal kan niet bogen op een riante aanwas. Integendeel. Nog niet zo lang geleden had RCS bij voorbeeld zeven seniorenteams, dit seizoen zijn het er nog maar vijf HW'24 is van zes elftallen te ruggegaan naar vier. Ook bolwer ken als Terneuzen en Zeelandia Middelburg konden hun zes zon dagteams niet handhaven. In tegenstelling tot in het zondag- Zaterdagvoetbal groeit Het aantal seniorenteams in het Zeeuwse zondagvoetbal is de afgelopen jaren behoorlijk teruggelopen. Het zaterdagvoetbal geeft daarentegen een stijging zien. 250 zaterdag I zondag I 212 200 150 100 00-01 01-02 02-03 03-04 04-05 05-06 06-07 07-08 08-09 09-10 seizoenen voetbal zijn er in het zaterdagvoet bal verscheidene clubs die zes se niorenteams in competitie heb ben: Hoek, Dauwendaele, Noad'67 en Serooskerke. Daarnaast hebben elf clubs vijf seniorenteams. In het zondagvoetbal zijn er slechts zes clubs met vijf teams, te weten: RCS, Terneuzen, Goes, Walche ren, Hontenisse en Zeelandia Mid delburg. Het zaterdagvoetbal had tien sei- Felix Binicewicz bron Rudy Boogert zoenen geleden getalsmatig al de overhand, maar die voorsprong is in de tussentijd alleen maar groter geworden. De 198 zaterdagteams in 2001 zijn uitgebreid tot 214 teams dit seizoen, een groei van ze ven procent. Daaronder bevinden zich ook diverse recreatieve zater dagteams van zondagclubs, zoals die van Hontenisse, Zeelandia Mid delburg, Oostburg en Lewedorpse Boys. door Rudy Boogert middelburg - Het bestuur van de voetbalclub Zeelandia Middelburg heeft Gertjan Bouterse als extern deskundige gevraagd de behoefte binnen de club te peilen naar een overstap naar zaterdagvoetbal. Bouterse is zelf gepokt en gema zeld in het Zeeuwse amateurvoet bal. Hij voetbalde zelf bij diverse zaterdagclubs en was jarenlang scheidsrechter in het zondagvoet bal. „Ik heb hier en daar wat oriën terende gesprekken gehad. In maart ga ik met een definitieve rapportage naar het bestuur." Een tipje van de sluier lichtte Bou terse al op. „De algemene opinie is dat de ouderen een overstap zou den tegenhouden. Tijdens mijn werk op het postkantoor krijg ik veel Middelburgers aan de balie. En er zijn er ook die zeggen: als er over vijftien jaar geen zondagvoet bal meer is, dan moeten we wel." écht persoonlijk!! Auto- en schadebedrijf www.demortiere.nl BRUSSEL Wielerploeg Quick-Step heeft zich versterkt met de jonge Duitser Andreas StaufF. Dat maakte de Pro- tourformatie gisteren bekend. StaufF tekende voor twee jaar. StaufF bewees het afgelopen sei zoen over goede sprinterskwalitei ten te beschikken. In de Ronde van de Toekomst won hij een rit en het puntenklassement. „Dit is een ge weldige kans voor me", reageerde StaufF op zijn overgang. „Ik houd van de Belgische klassiekers en kan veel leren bij dit team." RIJSWIJK MIDDELBURG TERNEUZEN Egon van Kessel wordt ploegleider bij de vrouwenwielerformatie van Cervélo. De voormalige bonds coach van Nederland krijgt bij de wielerploeg te maken met redelijk wat Nederlandse wielrensters. Bij Cervélo fietsen Mirjam Mel- chers, Kirsten Wild, Regina Bruins en Iris Slappendel. Van Kessel was veertien jaar in dienst van wieler bond KNWU, waar hij onder meeer de nationale mannen- en vrouwenploeg leidde op WK's en Olympische Spelen. Tientallen Zeeuwen hebben giste ren gestemd voor de verkiezing van Zeeuwse hardloper en hard loopster van het jaar 2009. Er werd veel gestemd op lopers die de PZC-sportredactie nomineerde. Er waren uitzonderingen. Een naam die veel werd genoemd was die van Wim van Sparrentak. De inwo ner van Sint Laurens heeft veel fans. Er kan nog t/m 31 december worden gestemd. Stuur een e-mail naar kustmarathon@gmail.com Q www.pzc.nl/weblogkustmarathon Aangezien NAC-Ajax zondag werd afgelast, kwam Angelo Boonman dit weekeinde niet in actie. Toch sluit de assistent-scheidsrechter het jaar met een mooie wedstrijd af. De dertigjarige Zeeuws-Vla ming hanteert zaterdag de vlag bij de beladen derby in Brugge tussen Club en Cercle. In het kader van uitwisseling staat het duel in de hoogste Belgische klasse op twee de kerstdag onder leiding van een Nederlands kwartet, met Kevin Blom als scheidsrechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 118