wonen3o Droste-effect mm Kek kinderdesign Donderdag 24 december 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 m n 73 O 5 z O m ZS Tonderzwam op beuk. foto CPD Tegen het einde van het jaar raak ik in een beschouwende stemming. En omdat ik al vaak geschreven heb over kerstbomen en maretak ken, raken die eindejaars- onderwerpen afgekloven. Daarom wil ik het hebben over het Droste-effect. U weet wel: het effect van het steeds kleiner worden,1 dat genoemd is naar die verpleegster op het etiket van een bus Droste-cacao, die een dienblad draagt met daar op een verpleegster met een bus Droste-cacao, met daarop enzovoort. In de tijd waarin Droste-cacao populair was, be stond ook Haas-azijn. Op het etiket van de fles azijn stond een haas met in zijn poten een fles azijn met daarop een haas met in zijn poten, en zo verder. Voor hetzelfde geld was er dus een Haas-effect geweest, maar de verpleegster heeft van de haas gewonnen. In het dorp waarin ik opgroeide, was geen openbare school. Met grote weerzin stuurden mijn atheïstische ouders mij naar de christelijke kleuterschool. Totdat ik psal men zingend thuiskwam. Ik kreeg een autoped en werd een dorp verder naar de openbare gedaan. De route naar school ging door een lange beuken laan. Die beuken heb ik goed leren kennen in al die jaren dat ik er op mijn step en later op mijn fiets langskwam. Op een paar na waren ze allemaal het zelfde. Er was er een bij met een hakenkruis, dat de Duitsers waarschijnlijk in de oorlog in de schors hadden gekerfd. Een andere had op een meter bo ven de grond een verdikking in de stam. Juffrouw Dikkebil noemden wij de beuk. En er was een boom met een grote tonderzwam die uit de stam groeide. Zo groot, dat je erop kon zitten. Dat deed ik ook vaak even, op weg naar school. Het was een ritueel, net zoals ik Juffrouw Dikkebil in het voorbij gaan altijd even een tik op haar bil moest geven. Nu loop ik iedere dag door een andere beukenlaan als ik de honden uitlaat. Weer zijn het de beuken met iets aparts die ik het beste ken: de boom met het inge groeide prikkeldraad en de beuk met een reusachtige ton derzwam. Voor de grap til ik soms een van de honden erop. Die zwam vind ik mooier dan de boom, want beuken zijn er veel meer dan tonderzwammen. Gelukkig is het binnen het bosbeheer mode om zwakke en dode bomen te laten staan. Daardoor zijn er meer tonderzwammen dan vroeger. Een tonderzwam is een zwakteparasiet: hij nestelt zich op bomen die niet gezond zijn. In sommige zwammen zitten gaatjes: uitvlieggaatjes van een kevertje dat in tonderzwam men leeft. Een parasiet op een parasiet. Onlangs is ontdekt dat er een sluipwespje is dat weer op het kevertje parasi teert. Het Droste-effect in de natuur. Zwammen op bomen zijn niet populair: het zijn aanzeggers van een naderende dood. Maar ik vind ze prachtig. En dood gaart we allemaal. Het pand van Loods 5 in Sliedrecht. De winkel in Zaandam wordt binnenkort verbouwd. Er komt onder andere een GPD lectie van Bobles bestaat uit een varken, een kip, een vis, een oli fant, een slang en een worm. Ieder dier heeft zijn eigen func tionaliteit. Zo is de slang te ge bruiken als tafel, tunnel of boot. Prijs: vanaf 29 euro. Meer infor matie over de Tumbling Animals en verkoopadressen zijn te vin den op: H www.bobles.com Kinderen spelen graag met kleur rijk speelgoed waarmee ze actief bezig kunnen zijn. Ouders wil len graag mooie spullen in hun interieur. De multifunctionele Tumbling Animals van het merk Bobles zijn een compromis van beide wensen. Met de Bobles ontwikkelen kin deren onbewust hun motoriek, doordat ze in samenwerking met de Deense fysiotherapeut Louise Haervig zijn ontworpen. De col- Zou je het de Ikea van het design kunnen noemen? Het concept van Loods 5 werkt in elk geval als een tierelier. Het succes van tien jaar woonoutlet in een loods, door Suzanne Dijkstra Woonliefhebbers kennen het wel: lekker slenteren langs meubels en accessoires. Op zoek naar de nieuwste trends. Om dat je zin hebt in nieuwe kussens voor de bank. Of in een vaas. Of gewoon omdat het gezellig is. Bij Loods 5 doen mensen niet anders. „Het is lastig hier niét met iets de deur uit te gaan. Ik werk hier al tien jaar en ik word ook nog altijd verleid", zegt Diederick Schnitger, die de communicatie doet voor Loods 5. Dit jaar viert de woonoutlet zijn tode verjaardag. Of ze dat ooit had den verwacht? „Wel gehoopt na tuurlijk. Maar de bedenkers van Loods 5 wisten het vooraf niet." De twee Haarlemse bedenkers, die liever niet in de publiciteit willen, werden destijds geïnspireerd door de Amerikaanse shoppingmalls, waarin verschillende winkeliers hun onderkomen hebben. Ze von den een geschikte locatie: een oude Bruynzeelfabriek in Zaan dam. In het begin had Loods 5 al leen een hal van 4.000 vierkante meter. Er was toen bijvoorbeeld ook nog een kartbaan in hetzelfde gebouw. Langzaam snoepten ze steeds meer van het gebouw op. Inmiddels heeft Loods 5 ook een vestiging in Sliedrecht en hebben ze een personeelsbestand van hon derd mensen. Zo nu en dan doen verhalen de ronde in de kranten dat Loods 5 op zoek is naar nog meer locaties. De producten van Loods 5 neem je zo mee uit het schap. Geen levertijden dus. Zelfs niet op designstoelen. Later komt er ook een webshop. „Die geruchten kloppen, maar er is nog niets concreet", reageert Schnitger. „We zijn zeer ambiti eus, maar Loods 5 zal nooit uit groeien tot het aantal vestigingen dat Ikea heeft in ons land. We wer ken nu met 150 deelnemers en dat is nog te behappen. We moeten blijven zorgen dat de meeste pro ducten op beide locaties verkrijg baar zijn." Hoewel Loods 5 geen Ikea-achtige vormen aan wil nemen, kijken ze wel degelijk naar de Zweedse woonketen. „Zij doen het goed, dus daar kun je van leren. Bijvoor beeld qua routing door de winkel. Wij willen ook graag dat de klant overal komt. Dat is belangrijk om dat we alle deelnemers even veel kansen op verkoop willen geven." Om die deelnemers draait het. Loods 5 heeft geen eigen produc ten, maar verhuurt plaatsen aan winkeliers, die hun handel zelf be heren op de vloer van Loods 5. „We bieden kans aan grote en klei ne ondernemers om hun produc ten bij ons te verkopen. Een aantal is er al bij vanaf het eerste uur. Het is handig voor hen, want ze hoe ven geen eigen pand, personeel en marketingstrategie te hebben." De animo voor een eigen plek bij Loods 5 is groot. Omdat de winkel afhankelijk is van zijn aanbieders,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 110