In Philippine eet je straks niet alleen i8| zeeland TOEKOMSTVISIE Iedereen van jong tot oud denkt mee over opwaardering van het dorp Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 Vandalen vernielen volkstuintjes almanak Cursus maandag 21 december 2009 Z Henny van Straaten, voorzitter dorpsraad: „Ik woon nu zeven jaar in Philippine en heb het er geweldig naar m'n zin. De omgeving is prach tig, de sfeer is goed en de mensen gaan goed met elkaar om. We heb ben ons uit de naad gewerkt om de ze visie op papier te krijgen en we zullen niet accepteren dat het rap port ergens in een la op het stad huis terechtkomt. Dan haal ik hem er hoogstpersoonlijk uit." Frank Wiskerke, voorman restau ranthouders: „Wij hebben de aanzet gegeven tot dit onderzoek omdat we vonden dat het hoog tijd was voor een opwaardering van het dorp. Eten is niet meer alleen eten; het moet een beleving zijn. In de vi sie is een tiental prioriteiten ge steld. Worden die speerpunten uit gevoerd, dan zal dat niet alleen de bezoekers zeer ten goede komen, maar ook de Philippinenaren." Natuurlijk heeft Philippine nauwelijks te klagen. Jaar lijks komen er naar schat ting 400.000 mensen op be zoek. Om zich te goed te doen aan schaal- en schelp dieren en daarna... weer snel te vertrekken. Dat kan ook anders. De toekomstvi sie 'Philippine Mosselplus' wijst de weg. door Wout Bareman Eigenlijk hikten de restau ranthouders en andere on dernemers in het mossel dorp al jaren aan tegen de belabberde inrichting van het Vis sersplein en de Markt. Vooral het plein is in het hoogseizoen volge stouwd met geparkeerd blik. Niet fraai. Restauranthouder Frank Wis kerke: „Uiteindelijk hebben we de knoop doorgehakt en een gespecia liseerd bureau opdracht gegeven Linies, voormalige mosselhaven), die tot nu toe nauwelijks uit de verf kwam. Die Linies moeten te rug in beeld worden gebracht, net als de haven en het toeleidende ka naal. Frank Wiskerke: „Ik moet zo vaak aan bezoekers uitleggen waar om nu uitgerekend Philippine het mosseldorp bij uitstek is." Daarom moet er een informatie- annex mosselkenniscentrum ko men, waarin zowel het verhaal van de linies als van de mosselcul tuur in het dorp wordt verteld. Wandel- en fietsroutes kunnen daar op aansluiten. De entrees van het dorp moeten worden verbe terd, het hart van het dorp moet worden aangekleed, worden ver fraaid, liefst ook met historische elementen. Die aanpassingen komen niet alleen de toeristen ten goede, ze verhogen ook de leefbaarheid van het dorp. Voor het 'eigen volk' is er overi gens meer nodig. Hoog op het prioriteitenlijstje staan bijvoor beeld goede jeugdvoorzieningen (een soos, als ontmoetingsplek, en voetbalkooi en een skatebaan), maar ook voor ouderen (woon zorgcomplex), een goed functione rende brede school met een breed aanbod aan activiteiten, een hoge verkeersveiligheid, nauw samen werkende sportverenigingen, goed openbaar vervoer en niet te verge ten veel en goed onderhouden groen. Leuke ideetjes van de jeugd: kano varen in het Spuikompark, een bos met dieren, een kartbaan en een stuntvliegveld. En niet te ver geten: een spelletjeshal. Van Straaten stelt vast dat er tot nu toe nauwelijks spra ke was van enige samen hang tussen initiatieven en activi teiten in het dorp. „Het was veel te veel een lappendeken. Nü heb ben we de beschikking over een duidelijk plan van aanpak. De speerpunten moeten in 2015 ver wezenlijkt zijn. En wij zullen de voortgang nauwlettend in het oog houden. Belangrijk pluspunt is dat de visie een heel breed draagvlak heeft en bovendien naadloos aan sluit bij de gemeentelijke struc tuurvisie." Wethouder Frank van Hulle ont ving vrijdagavond het eerste exem plaar. Albert van Leeuwen,. Philippinenaar en verenigingsman: „De saamhorig heid in ons dorp was al groot, maar is door het overleg over deze toe komstvisie alleen maar verder ge groeid. Een mooi voorbeeld is de brede school. Die miste de nodige aansturing en kon de verwachtingen niet waar maken. Nu is daar plotse ling verandering in gekomen. De be trokken partijen gaan praten over in tensievere samenwerking." Peter Bolleman, middenstandsvereni ging: „We hebben niet zomaar een boodschappenlijstje opgesteld. De prioriteitenlijst, die best ambitieus is, moet gewoon worden verwezen lijkt. Wij zijn er om de voortgang en de uitvoering te bewaken. In 2015 ken je Philippine niet meer terug. Mits we voldoende medewerking krijgen van instanties als de provin cie, de gemeente en een beroep kunnen doen op Europese fondsen." een herinrichtingsplan voor die twee pleinen te maken. We wil den geen parkeerplaatsen verlie zen natuurlijk, maar ze wel wat ca moufleren, afrekenen met die do minantie." Het leidde uiteindelijk tot een om vangrijk onderzoek, waaraan iede re zichzelf respecterende vereni ging, organisatie en bewoner in het dorp meewerkte. Ze waren stuk voor stuk vertegenwoordigd in een initiatiefgroep. Dorpsraadsvoorzitter Henny van Straaten: „Ik durf te zeggen dat het overgrote deel van de bewoners z'n steentje heeft bijgedragen aan de toekomstvisie Philippine Mos selplus. Echt van jong tot oud. Het is veelzeggend dat ook de jeugd zich roerde, terwijl die in andere dorpen én steden geen enkele be trokkenheid toont. Hier wel. Leer lingen van groep 7 en 8 van de twee basisscholen hebben in het kader van het leefbaarheidsonder- zoek bijvoorbeeld maar liefst 113 in terviews afgenomen. Indrukwek kend. Philippine heeft, zo blijkt uit het onderzoek heel veel potentie. Het is een dorp met een rijke historie (onderdeel van de Staats-Spaanse TERNEUZEN - In de nacht van vrij dag op zaterdag hebben vandalen vernielingen aangericht bij het volkstuinencomplex Tuinderslust aan de Oudelandseweg in Terneu- zen. In veertien tuinen werden werden onder meer hekken en rui ten vernield. Ook de belendende wijk Hof Zeldenr«ust was de laatste tijd doelwit van vandalen. Tip? redactie@pzc.nl Een mooi initiatief van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land: jonge tractorbestuurders leren brandstofbesparend te rijden én wat te laten oefenen op de slipbaan in Goes. Een doeltreffende cursus van een dag, niet meer dan dat. En onder steund door alle mogelijke belangen organisaties en bedrijven. Maanden geleden, vlak voor het bie tenseizoen, was er ook al eens zo'n initiatief. En nu, midden in de win ter, leek het de organisatoren goed een nieuwe groep jonge chauffeurs op te leiden. Vandaag zou het alle maal gebeuren. Maar helaas, giste ren werd de slipcursus per e-mail af geblazen. Oorzaak? De slechte weers omstandigheden. Het was te glad! "De algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 15 december 2009 de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 vastgesteld. De vastgestelde keur treedt in werking op 22 december 2009. De keur vervangt de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2007. De keur met bijlagen en toelichting ligt vanaf dinsdag 22 december 2009 tot en met 15 maart 2010 ter inzage op het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 te Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Tevens ligt de keur met bijlagen en toelichting tijdens openingsuren ter inzage op de gemeente huizen van de gemeenten in het beheersgebied van het waterschap. In dezelfde periode zal ook de keur van waterschap Zeeuws-Vlaanderen ter inzage liggen op het kantoor van dat waterschap en op de gemeentehuizen van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. De keur met toelichting is ook te downloaden vanaf de website van het waterschap: www.wze.nl. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54