41 binnenland Delegatie komt ontgoocheld uit Kopenhagen Kritiek op 'groene' inkoop overheid Klimaattop eindigt in akkoord zonder bindende afspraken verrassend kerstcadeau! KLIMAATCONFERENTIE Deventer Dickensstad Eerste slikker vloeibare coke gepakt peter van straaten Kopenhagen 2009 C&A koopt NRC maandag 21 december 2009 KOPENHAGEN - De VN-klimaattop is zaterdag in Kopenhagen geëin digd zonder juridisch bindende af spraken over maatregelen tegen de verdere opwarming van de aarde. Op het wel bereikte vrijblijvende akkoord is vooral negatief gerea geerd, al toonde conferentievoor zitter Denemarken zich trots op zichzelf. Sudan waarschuwde er voor dat Afrika gaat 'verbranden'. Milieuminister Jacqueline Cramer vindt dat de Verenigde Naties niet meer voldoen om wereldwijde kli maatafspraken te bereiken. „De VN lopen op hun laatste benen", zei ze gisteren in het tv-program- ma Buitenhof. Cramer pleitte voor 'een andere vorm van internationa le afspraken' tegen de opwarming van de aarde om het tempo erin te houden. De VS, China en enkele opkomen de economieën hadden vrijdag avond een niet-bindende overeen komst gesloten over maatregelen tegen de klimaatverandering. Daar in is overeengekomen dat een groen fonds wordt opgericht voor arme landen die kampen met de gevolgen van klimaatverandering. In de beginperiode van 2010 tot 2012 moeten de rijke landen daar 21 miljard euro in storten. In de tekst is verder opgenomen dat de landen ernaar streven op een volgende klimaattop in decem ber 2010 een juridisch bindend do cument op te stellen. Er wordt naar gestreefd de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden Celsius. Veel landen vinden het een gemis dat er geen bindende af spraken zijn gemaakt over maatre gelen om dat doel te bereiken, zo als het terugdringen van de uit stoot van broeikasgassen. Het was nog een hele klus om het door een kleine groep landen uit gewerkte compromis door de ple naire vergadering van de 193 deel nemende staten te krijgen. Cuba, Bolivia, Sudan, Tuvalu en Venezue la blokkeerden een stemming over het in hun ogen 'illegale achterka mertjesakkoord'. Na lange discus sies nam de plenaire vergadering zaterdagmorgen wel officieel 'ken nis van het Akkoord van Kopenha- SCHIPHOL - De marechaussee en de douane hebben voor het eerst een slikker van bolletjes vloeibare cocaï ne op Schiphol onderschept. Een 39-jarige Amerikaan probeerde de speciaal geprepareerde drugs zater dag via de luchthaven binnen te smokkelen, liet woordvoerder Ro bert van Kapel van de marechaus see gisteren weten. De man zit nog vast. Het gaat volgens Van Kapel om een zeer bijzondere vangst. „Al langere De klimaatconferentie in Ko penhagen is uitgelopen op een deceptie. De Nederland se delegatie keerde in het weekeinde ontgoocheld te rug. Hoe nu verder? tijd ging bij verschillende opspo ringsdiensten het gerucht dat er vloeibare cocaïne zou worden ge smokkeld, maar het is tot zaterdag nog nooit onderschept." De douane en marechausssee de den zaterdag nog een andere op merkelijke drugsvangst. Een gezin van vier personen en een neef bleken allemaal cocaïne- bolletjes te hebben geslikt. Eén van hen was minderjarig, een 15-jarige dochter. De actievoerder. Donald Pols, klimaatex pert van het Wereld Na tuur Fonds: „Ik heb twee jaar van mijn leven geïnves teerd in Kopenhagen. Deze uit komst is een enorme terugslag. De aanpak moet anders. Rijke landen moeten laten zien dat welvaarts groei samen kan gaan met minder uitstoot van broeikasgassen. Neder land kan afspraken maken over grootschalige zonne- en windener gieprojecten in Afrika. Daarna kun nen we tegen China zeggen: het werkt. Nu zeggen we tegen ont wikkelingslanden: we denken dat het lean, terwijl bij hen vierhon derd miljoen mensen aan armoe de lijden." De wetenschapper Klaas van Egmond, hoogleraar duurzame ontwikkeling: „Er is niets afgesproken in Kopenhagen. Ja, dat de aarde niet meer dan 2 graden Celsius mag opwarmen. Bi zar, de wetenschap is het daar al DEN HAAG - De kranten NRC Han delsblad en nrc.next komen waar schijnlijk in handen van de C&A-familie Brenninkmeijer. Gis termiddag stemden de redacteuren en de ondernemingsraad in met de overname. De Brenninkmeijers ko pen ook de tv-zender Het Gesprek. Kijk 20, PA J'.,PAT KON JE TQ(V \N*l lang over eens. En dat arme lan den na 2020 100 miljard dollar per jaar krijgen. Maar wie betaalt dat? Ik denk dat we eerlijk moeten zijn: Kopenhagen is mislukt. Dit soort conferenties moet voortaan veel kleiner. Zet de grote machtsblok ken een paar dagen bij elkaar in een restaurant. Voor ons heeft de mislukking geen enkel effect. Ne derland kan nu niet ineens ervan afzien om in 2020 30 procent min der broeikasgassen uit te stoten. Maar ik ben wel bezorgd over de uitkomst in Kopenhagen. Is onze behoefte aan comfort zo groot dat we denken: ach, dat klimaatpro bleem. Het is ook naïef om te den ken dat de discussie alleen om CO, gaat. We hebben het over de be schikbaarheid van grondstoffen en grote vluchtelingenstromen. Over de lange termijn ben ik wel posi tief. De mens zal wel een oplos sing vinden." De politicus Liesbeth Spies, CDA-Kamerlid: „We hadden met betere resultaten willen thuiskomen. Het gevoel dat overheerst is machteloosheid. Ik heb niet eerder zo onvoorstelbaar veel gedoe gezien over procedures. Premier Balkenende vroeg zich bij aankomst oprecht verbaasd af wat er al die tijd was gedaan. Maar ik word niet zwartgallig. De EU moet door op de ingeslagen weg. Ik heb liever dit akkoord dan helemaal niets. Bovendien moet je ook niet onderschatten dat 188 landen het wel eens zijn geworden over dit ak koord. China en de VS hebben een politieke overeenkomst gesloten en er ligt geld op tafel voor arme landen. Dat is niet niks." DEVENTER - Met een temperatuur tot 11 beleefde Deventer gisteren het koudste t Dankzij de sneeuwdeken was het ook sfeervolle edities. Door het barre wintervi theaterfestival in de historische stadswijk der bezoekers dan in voorgaande jaren, t DEN HAAG - De overheid heeft de mond vol over duurzaamheid, maar legt voor de eigen inkopen de lat veel te laag. Milieuorganisa ties én bedrijfsleven zijn ontevre den over de milieueisen die de overheid vanaf januari hanteert voor al haar inkopen. Volgens hen ligt de lat soms zo laag, dat in de praktijk nauwelijks iets verandert. Duurzaam inkopen is een van de grote initiatieven van het kabinet om de ontwikkeling van 'groene' producten te stimuleren. Het idee is dat de overheid een enorme in vloed kan uitoefenen op de markt, omdat ze jaarlijks voor 50 miljard euro boodschappen doet. Aan die inkopen van producten en diensten worden vanaf 2010 voor het eerst standaardmilieuei- sen gesteld. Hoewel het.ministerie van VROM (milieu) jaren heeft ge werkt aan de criteria daarvoor, klinkt er nog steeds stevige kritiek. Volgens de Stichting Natuur en Mi lieu zijn de eisen door de lobby van bedrijven zo afgezwakt, dat el ke onderneming er moeiteloos aan kan voldoen. Het Wereld Na tuur Fonds wijst op hiaten in het keuringssysteem voor duurzaam hout. Hout uit ecologisch zeer waardevol bos kan toch het over- heidsstempel duurzaam krijgen. Werkgeversorganisatie VNO/ NCW vindt dat bedrijven worden benadeeld, vanwege de veel te ge detailleerde milieueisen. Het be drijfsleven vindt dat te weinig met hen is overlegd over de normen. VROM erkent dat er op dit mo ment 'een ondergrens is geformu leerd' waar alle bedrijven aan kun nen voldoen. In de toekomst wor den de eisen steeds strenger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4