zeeland 119 wandelen, spelen en winkelen CDA Goes wil af van gedogen coffeeshops PZC Slechte communicatie leidt tot gevaarlijke situaties Westerschelde Mastah D, Lo-Bo en DeMozah winnen RegioRuis «f «|P S&USJ6S- maandag 21 december 2009 S TERNEUZEN - Binnenvaartschippers klagen over communicatieproble men op de Westerschelde. Schip persvereniging Schuttevaer dringt aan op snelle maatregelen om cala miteiten te voorkomen. Voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen: „Er doen zich heel regelmatig gevaarlijke situa ties voor door gebrek aan commu nicatie. Waren het in het verleden de Franse schippers die voor ver warring zorgden, sinds de uitbrei ding van de Europese Unie zijn het nu ook Polen, Russen, Roeme nen en Hongaren. Er vaart van al les rond op de Schelde, maar con tact over en weer is er niet." Volgens Van Ijk moeten de verant woordelijke instanties snel in actie komen. Rijkswaterstaat gaat het probleem onderzoeken. BURGH-HAAMSTEDE - De rappers Mastah D, DeMozah (beide uit Zie- rikzee) en Lo-Bo uit Terneuzen hebben vrijdagavond in Big S in Burgh-Haamstede de eerste voor ronde van talentenjacht RegioRuis gewonnen. Vier jonge Zeeuwse hiphopacts streden om een plek in de finale op 29 mei volgend jaar. Ook de rap pers van De Formatie uit Goes maakten indruk. Het winnende trio wist echter een betere show neer te zetten. Samen met de af wisseling gaf dat voor de jury de doorslag. Er volgen nog vijf voorrondes. De eerstvolgende is vrijdag 29 januari 2010 in De Stulp in Renesse. „Op zondag komen mensen uit de omliggende dorpen hierheen om te shoppen of Wat te drinken. Sandra Plum, parkmanager Center Pares Port Zélande door David Duijnmayer Er staan grootse plannen op stapel voor de Brou- wersdam. Een van de doel stellingen is dat de dam een All Seasons Boulevard moet worden - een plek waar niet alleen bij mooi weer, maar ook als het koud is genoeg te doen is. Maar vergis je niet; er gebeurt al heel wat op de Brouwersdam op een winterse dag. In de Beachclub van kitesurf- school Natural High probeert Sa- kolima 'Sako' Waas met verkleum de vingers de open haard aan te krijgen. Het is koud vandaag. Sako (26) geeft op het Noordzeestrand aan de Brouwersdam, net niet meer in Zeeland, clinics in blokar- ten, zandzeilen en kitebuggyen. „Die sporten kun je het hele jaar door doen. Er zit wel eens een windloze dag tussen, maar 90 van de dagen kun je hier wel iets doen. En het is toegankelijker dan veel mensen denken. Vanaf een jaar of 8 kun je al aan de slag als er niet te veel wind staat, en we heb ben hier ook mensen van in de ze ventig gehad, 's Winters zijn de di- Wandelaars op een winters strand. door Frank Balkenende GOES - De twee Goese coffeeshops moeten op termijn sluiten, vindt het CDA Goes. In haar nieuwe ver kiezingsprogramma keert de partij zich tegen verlenging van de ge doogvergunningen. Dat is een radicale ommezwaai ten opzichte van het huidige colle geprogramma, waar CDA, WD en SGP/ChristenUnie in 2006 hun handtekening onder hebben gezet. Afgesproken werd maximaal twee coffeeshops te gedogen. Tevens werd afgesproken campagnes te voeren om jongeren te wijzen op de gevaren van alcohol en drugs. Het CDA Goes vindt nu de legale, gecontroleerde verkoop van soft drugs niet passen 'in een gezond leefklimaat'. „Goes kan en mag niet het drugscentrum van de re gio worden. Coffeeshops mogen ook geen bloeiende ondernemin gen zijn, waar jongeren makkelijk terecht kunnen", staat in het ver kiezingsprogramma. Zolang de coffeeshops nog open zijn, mogen ze alleen mensen uit de regio toelaten. Dat kan met een pasjessysteem, waarover burge meester Dick van der Zaag in ge sprek is met de coffeeshops Aar den op de Grote Markt en High Li fe aan de Wijngaardstraat. De draai van het CDA sluit aan bij de groeiende weerstand tegen het gedoogbeleid in Zeeland. Er is een reële kans dat een nieuw college het gedoogbeleid staakt. Het CDA is nu tegen en SGP/CU steunde het in 2006 uitsluitend om op het pluche te komen. nies elk weekend en in de kerstva kantie zelfs dagelijks, behalve eer ste kerstdag en nieuwjaarsdag." En Natural High is niet de enige aanbieder. Blokart Zeeland en eve nementenbureau Juventa bieden blokart-clinics, Vang de Wind geeft les in kitebuggyen. Natural High doet beide en heeft ook nog een eigen zandzeiler ontwikkeld: een soort blokart, maar met grote luchtbanden en een voet- in plaats van een handstuur. De toekomstige ontwikkelingen op de Brouwersdam zijn wat Sako betreft welkom. „Het is voor ons natuurlijk goed als er meer men sen naar de Brouwersdam komen, hoewel het de vraag is of het goed is als er meer aanbieders komen. Dat vraagt om veel meer regule ring om het veilig te houden." „We hebben nu goed contact met de andere aanbieders die hier ac tief zijn", vertelt Sako. „Wij heb ben het meeste materiaal en zitten hier het langst, dus we proberen een beetje het voortouw te ne men. Ook wat betreft veiligheid. Als het drukker wordt op de dam, is het nog belangrijker dat er goed wordt samengewerkt. Nu treden we zelf nog wel eens op als men sen onveilig bezig zijn, of als er les gegeven wordt door mensen die daar geen vergunning voor heb ben. De gemeente (Goedereede, red.) doet nu niks aan handha ving, maar als het hier drukker wordt, zullen ze dat wel moeten doen." De keerzijde daarvan, denkt Sako, is dat het strand zijn charme gaat verliezen. „Het is nu nog een beet je een vrijstaat. Voor ons is het las tig om een balans te vinden tus sen de vrijheid die hier nu nog is en meer commerciële belangen. Maar al met al zijn we er zeker niet bang voor, kom maar met die ontwikkelingen." Want ook Natural High zelf wil steeds meer en steeds groter. In april gaat het bedrijf bouwen aan wat het grootste windsportcen- trum van Nederland moet wor den, vertelt Sako. Natural High be gon ooit als kitesurfschool en is in middels uitgebreid met een beach club annex restaurant, een beach- shop en een evenementenbureau. Aan de andere kant van de dam, de Grevelingenkant, is het niet direct te zien dat er veel gaande is. Surfen en zei len op het Grevelingenmeer ge beurt in de winter nauwelijks, maar het restaurant en de winkel van surf- en zeilcentrum Brouwers dam zijn overdag wel gewoon open. En iets verderop, achter de slagbomen van bungalowpark Port Zélande, gaat een levendig dorp van zo'n drieduizend tijdelij ke inwoners schuil. En wat doen die zoal in de win ter? „Van alles", zegt parkmanager Sandra Plum. „Zwemmen, strand wandelingen maken, spelen in de Adventflre Factory, midgetgolfen, winkelen, naar de sauna gaan. En niet alleen de mensen die hier ver blijven komen daar op af. We pro beren van Goes tot Hellevoetsluis mensen te trekken. Zeker op zon dag komen mensen uit omliggen de dorpen hier wel naar toe, om te shoppen of wat te drinken." „Het is lastig een balans te vinden tussen vrijheid en commerciële belangen." sakoiima waas, kite -instructeur Instructeur Sakoiima Waas in zijn kitebuggy. ABONNEE Win deze auto! VOORDEEL www.pzc.nl/winweken of bel 088-0139955* Lojcaal tarief. Openingstijden telefoonnummer: ma t/m vr 10.00 tot 17.00, za 10.00 tot 12 00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47