Koenders zal onder de indruk zijn van het Goese Afrikajaar i8l Omroep zendt vier dagen live uit Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 Oud-kraamverzorgster maakt eeuw vol maandag 21 december 2009 door Frank Balkenende Goes sluit het Afrikajaar af met de tentoonstelling Piclia in het voormalige postkantoor aan de Grote Markt. De expositie, die met enige vertraging uit Brazilië is ingevlogen, geeft een overzicht van Afrikaanse stripkunst. Cock van den Wijngaard en Albert Boonman, de Goese ambtenaren die het Afrikajaar coördineerden, kijken terug op een in hun ogen succesvol themajaar. Natuurlijk, Ubuntu was de klapper van het Goese Afrikajaar. Het gratis openluchtspektakel aan en in het Goese Meer trok in negen voorstellin gen 15.000 bezoekers. De recensies waren lovend. Dat is een ferme schouderklop als in aanmerking wordt genomen dat de monsterproductie door bijna uitsluitend amateurs werd gedragen. Er gebeurde veel meer in het Afrika jaar. Een greep uit de vele activiteiten: een filmfestival met 5500 bezoekers, een tentoonstelling over de rituelen van de Malinese stam Dogon en het Cadant Symfonie Orkest dat in de schouwburg het programma Out of Africa (muziek uit de serie Stellen- bosch) bracht Ook de musical Amandla! Mandela deed Goes aan. Een toevalligheid, maar toch leuk meege pakt in zo'n Afrikajaar. En dan was er nog een onderwijsproject. Ruim dertig Bevelandse basisscholen hielden zich bezig met thema's in landen uit het vergeten continent. Dat mondde uit in een grootse en kleurrijke gezamenlijke eindpresentatie in Sportpunt Zeeland. „Wij zijn erg te spreken over de resultaten", zegt Cock van den Wijngaard. Zijn collega Albert Boonman blikt met wat meer jus terug. „Ik heb minister Koenders van Ontwikkelingssamenwerking het draaiboek gestuurd. Hij antwoordde: 'Als je dit voor elkaar krijgt, is dat een prestatie waar je u tegen zegt'. Koenders heeft namelijk ervaring met de organisatie van grote evenementen en weet wat er allemaal bij komt kijken. Ik ga hem dvd met een compilatie van Ubuntu sturen. Dan kan hij zelf zien dat in Goes iets bijzonders is bereikt, mede door de inzet van vele vrijwilligers." Lag vier jaar geleden met het feestjaar Goes 600 het accent op de lokale historie, het thema Afrika leek de ver-van-mijn-bed-show. Wat had Goes nou eigenlijk met Afrika? Van den Wijngaard en Boonman: „Hoe gaan verenigingen, scholen en bedrijven dit oppakken? Ja, natuurlijk was dat spannend. Ook nu bleek dat er spontaan ideeën en projecten ontstonden, dat clubs elkaar wisten te vinden en gingen samenwerken, datje Afrika-benzine kon tanken bij de Agrimarkt. De winst zit in sociale samenhang, een stuk saamhorigheid omdat je samen een enorme prestatie hebt neergezet Ook is het Afrikajaar een goede promotie voor Goes. De dvd van Ubuntu verkoopt bijvoorbeeld als een tierelier. Dat zegt genoeg." Goes keert Afrika voorlopig niet de rug toe, ook al is het themajaar ten einde. Als Millennium- en Fair Trade- gemeente kijkt ze ver over haar grenzen. De gezamenlijke opzet van een afvalinzamelsysteem in de Oegandese gemeente Kamuli loopt in 2010 nog door. In de lijn van Goes 600 en Afrikajaar volgt in 2013 een nieu\y feestjaar Gezien de voorbereiding die dat vergt, is het noodzakelijk volgend jaar een thema te kiezen. Dat kan een specifiek thema zijn (klimaatverandering?) of een ander werelddeel. Het laatste is qua cultuur makkelijker in te vullen. Boonman voelt wel wat voor Zuid- Amerika. „Eerst zal het nieuwe college van B 8c W daar een besluit over nemen. Je moet er als gemeente flink wat geld insteken, anders krijg je sponsors niet mee. Goes heeft 285.000 euro uitgetrokkën voor het Afrikajaar. De totale kosten bedroegen 621.000 euro. Een groot deel is dus betaald met sponsorgelden en subisidie van de provincie." Zuid-Amerika? Geen slecht idee. Goes kan Maxima eens polsen. Ze komt toch 30 april naar Wemeldinge. Omroep Zeeland-radio zendt vanaf vandaag tot en met donderdag dagelijks live uit over drie Zeeuwse projecten voor Afrikaanse landen. Dat gebeurt vanuit het voormalige postkantoor in Goes, waar momenteel een expositie over Afrikaanse strips loopt. De omroep haakt met de uitzen dingen onder de titel Oekanda? in op het Goese Afrikajaar, dat bijna ten einde is. In het programma komen de volgende projecten aan bod: de stichting Adavoc van Blaise Safari uit 's-Heer Arendskerke die zich inzet voor weeskinderen in Oost-Congo, Stichting De Figurant van Eis en Theo van Teijlingen uit Goes die een weeshuis in Oeganda steunt en de Stichting Cornel Ngaleku in Tanzania waarvoor Olga en Piet de Haas uit Goes zich sterk maken. Eric Rotte en Eric Holm presenteren Oekanda? De uitzendingen zijn dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur te beluisteren. De algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 15 december 2009 de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 vastgesteld. De vastgestelde keur treedt in werking op 22 december 2009. De keur vervangt de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2007. De keur met bijlagen en toelichting ligt vanaf dinsdag 22 december 2009 tot en met 15 maart 2010 ter inzage op het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 te Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Tevens ligt de keur met bijlagen en toelichting tijdens openingsuren ter inzage op de gemeente huizen van de gemeenten in het beheersgebied van het waterschap. In dezelfde periode zal ook de keur van waterschap Zeeuws-Vlaanderen ter inzage liggen op het kantoor van dat waterschap en op de gemeentehuizen van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. De keur met toelichting is' ook te downloaden vanaf de website van het waterschap: www.wze.nl. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl HEINKENSZAND - Als particulier kraamverzorgster bracht ze minstens 200 Zuid-Bevelandse kinderen ter wereld. Zelf bleef ze kinderloos, maar de gis teren honderd jaar geworden Fien van den Dries-Vermue uit Heinkenszand heeft veel familie en vrienden. Ook uit Canada kreeg de kordate, positief ingestelde eeuwelinge bezoek. Een deel van haar vrienden moest vanwege de slechte reisomstandigheden helaas verstek laten gaan. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38