kookpunt in veldrit van Kalmthout lf^ if j Bobteam Edwin van Calker crasht in Altenberg Van den Brand toont lef in de sneeuw Sven Nys door Jan Martens KALMTHOUT - Frustratie en agres sie veranderden Sven Nys gisteren in een Vlaamse variant op de 'ver schrikkelijke sneeuwman'. Valpar tijen, aflopende kettingen en sneeuwballen uit het publiek kon den de regerend Belgisch kam pioen niet van de overwinning houden in de wereldbekerveldrit van Kalmthout. „Ik was zo kwaad dat ik kookte. Al moest ik met zes tig in het uur door die laatste bocht, ik moest en zou hier win nen", vertelde de doorgaans be minnelijke Nys na afloop. De woede van Nys was al in de eerste ronde van de wedstrijd ont staan. „Er werd meteen al met sneeuwballen naar me gegooid. Ik kreeg er één vol in het gezicht. Dat doe je toch niet?" En daar bleef het niet bij. Na een prima start - Nys moest aanvanke lijk alleen Klaas Vantornout voor zich dulden - ging de 33-jarige 'Kannibaal van Baal' al na een hal ve ronde onderuit. Toen ook nog eens zijn ketting eraf liep en hij even later van fiets moest wisse len, was Nys op achtervolgen aan gewezen. Met een achterstand van 26 seconden op de kop van de wedstrijd leek Nys aan een kanslo ze missie begonnen. „Inhalen was eigenlijk niet te doen op dit par koers. Door alle sneeuw was er maar een heel smal rijstrookje. Bo vendien waren er nogal wat achter blijvers die bewust niet aan de kant gingen, toen ik ze voorbij wil de gaan." Het maakte Nys 'nog kwaaier', zei hij. En zijn eigen uit leg over het gebrek aan inhaalmo- gelijkheden ten spijt passeerde hij alle coureurs die voor hem reden. Eén voor één. Vooraan heerste aan vankelijk het Sunweb-duo Klaas Vantornout en Sven Vanthouren- hout, zeker nadat de sterk gestarte Radomir Simunek uit de wedstrijd verdwenen was na een keiharde val op de trap in het parkoers. Halverwege de wedstrijd ver scheen plotseling Zdenek Stybar aan het front. De Tsjechische kam pioen was slecht gestart, maar leek de koers na een sterke inhaalrace in een beslissende plooi te leggen toen hij vooraan iedereen uit het wiel reed. Zijn inhaalrace werd echter nog overtroffen door die van Nys. De zevenvoudig winnaar van de wereldbeker schilderde in het winterlandschap van Kalm thout zijn eigen wonderland. Hij raapte Vantornout en Vanthou- renhout op en dichtte met uitein delijk alleen Niels Albert in zijn wiel het laatste gat naar Stybar. Albert moest de twee laten gaan en bij het ingaan van de laatste ronde schudde Nys ook Stybar van zich af „En toen begon het ge gooi met sneeuwballen weer", zei de latere winnaar. „Vroeger zou ik geblokkeerd zijn, nu motiveerde al le tegenslag me alleen maar extra." De wedstrijd leek beslist, maar Nys maakte opnieuw een duike ling, waardoor Stybar en Albert an dermaal aansloten. Het kwam niet tot een sprint, om dat Nys zijn medevluchters nog voor de laatste bocht losreed. „Ze vragen me wel eens hoe ik me na tien jaar topveldrijden nog weet te motiveren. Nou, dit soort omstan digheden stimuleert mij dus. Dit weer, dat maak je maar eens in de paar jaar mee. Ik wilde koste wat kost presteren in deze historische cross. Zo'n wedstrijd, daar wordt nog jaren over gesproken." Nys boekte in Kalmthout de 43ste wereldbekerzege uit zijn carrière en zijn eerste van dit seizoen. Sty bar (die de vorige twee wereldbe kercrossen won)en Albert (die de eerste drie van het seizoen op zijn naam schreef) werden tweede en derde en delen nu de leiding in de wereldbekerstand met 435 punten. Nys is met 350 punten derde. Bes te Nederlander in Kalmthout was Gerben de Knegt als tiende. maandag 21 december 2009 'Ik was zo kwaad dat ik kookte. Al moest ik met zestig in het uur door die laatste bochtik moest en zou hier winnen. Vroeger zou ik geblokkeerd zijn, nu motiveerde alle tegenslag me alleen maar extra.' Het aantal wereldbekerzeges in de carrière van Sven Nys constateerde de 31-jarige uit Zee land na afloop. Toch had Van den Brand niet meteen in de gaten dat ze op weg was naar haar eerste we reldbekerzege van het seizoen en de twintigste uit haar carrière. „Ik voelde me wel sterk, maar ik had het gevoel dat ik op dit besneeuw de parcours als een pannenkoek door de bochten ging", zei ze ter wijl ze op het tv-scherm in de persruimte de mannenwedstrijd gadesloeg. Van den Brand wilde de wedstrijd in Kalmthout on danks de zware sneeuwval geen lo terij noemen. „Nee, anders zitten Marianne en ik hier niet vooraan. Natuurlijk heb je mazzel nodig op zo'n parcours, maar het is even goed een kwestie van techniek en van durven." Van den Brand bleef Vos vier seconden voor. BREDA - Daphny van den Brand vond het wel 'iets aparts' om giste ren door de Kalmthoutse sneeuw te crossen. Zij zorgde voor een Ne derlandse overwinning in de Bel gische veldrit. Van den Brand vocht er een twee strijd voor uit met wereldkampioe ne Marianne Vos. „Marianne was heel sterk vandaag, maar ze maak te net iets meer foutjes dan ik", door Paul Zweverink ALTENBERG - Uiteindelijk vielen de verwondingen mee, maar de crash zag er spectaculair en ernstig uit. Het bobteam rond piloot Edwin van Calker ging in bocht negen van de baan in het Duitse Alten- berg ondersteboven en schoof ver volgens op de kant vervaarlijk naar beneden. „Gelukkig valt het wel mee, maar het is zeker een flin ke domper", aldus Edwin van Cal ker een uurtje na zijn crash, die hij samen met zijn teamgenoten Ar nold van Calker, Timothy Beck en Arno Klaassen maakte. Van Calker zegt hoe het allemaal gebeurde. „We gingen na een be hoorlijke start niet zo goed op het eerste stuk en kwamen wankel door de eerste bochten. Het wrong daar allemaal al wat. Voor bocht negen zaten we iets te hoog in de baan. Ik wilde dat nog corri geren, maar dat lukte niet. Toen voelde ik het al aankomen. De slee wankelde en besloot op de kant te gaan liggen. Dat zijn dan angstige momenten. Timothy Beck is klein en kon goed wegduiken. Arnold en ik zijn groter, dat is lastig. Eigen lijk moet je niks meer doen, alleen hopen. Je probeert je klein te ma ken en je hoofd binnenboord te houden. Het gaat allemaal in een flits. Beneden aangekomen scho ven we nog wat terug." Eenmaal tot stilstand gekomen nam Edwin van Calker de schade op. „Ik hoorde Arnold vloeken en zag hoe hij zijn helm tegen het ijs smakte. Dat is een goed teken, be ter dan dat iedereen stil is. Zelf zag ik wat bloed op mijn handen, maar verder ging het wel, op een pijnlijke schouder na. Timothy en Arno zijn er goed vanaf gekomen, Arnold heeft wat lichte kneuzin gen. Het is nog even afwachten, meestal voel je de pijntjes een dag later wat extremer allemaal." Een groter probleem vormt de slee. „Er zit een scheur aan de ach terkant, dat zullen we moeten la ten herstellen voor de volgende wedstrijd. Die is gelukkig pas over twee weken in Königssee. Maar in deze tijd is het wel weer lastig ie mand te vinden die de slee snel kan maken." Van Calker baalt van het incident, temeer daar het zaterdag in de tweemansbob naar behoren ging. „Elfde, helaas net niet bij de eerste tien, maar toch heel hoopvol. We missen Sybren Jansma nog steeds. Als hij er weer bij is, hebben we ook in de tweemansbob een gere de kans ons te plaatsen voor de Olympische Spelen. En in de vier mansbob, waarvoor we ons al ge plaatst hebben voor Vancouver, willen we nog wat goede klasserin gen scoren. Dat geeft ons voordeel bij de startposities tijdens de Olympische Spelen." Van Calker over de blessure van Jansma: „Twee weken geleden is er een MRI-scan gemaakt, toen leek het allemaal wel gunstig. Nu blijkt dat het toch weer wat tegenvalt. We hopen dat Sybren, die bij de beste starters ter wereld hoort, bin nenkort weer kan instappen. Al met al verloopt dit seizoen met nogal wat hobbels. Maar wie weet komt alles in februari nog hele maal voor elkaar." Andre Lange liet zien dat hij op tijd in vorm is. De drievoudig olympisch kampioen uit Duits land won in Altenberg zowel de tweemans- als de viermanswed strijd voor de wereldbeker. Het wa ren zijn eerste overwinningen dit seizoen. Lange troefde in Alten- berg in de viermansslee de Ameri kaan Steven Holcomb af, die de drie voorgaande wereldbekerwed strijden won. Lange was de snelste in de eerste en de tweede run. Hij had 0,76 seconde voorsprong op Holcomb. De derde plaats ging naar de Rus Evgeni Popov. Edwin van Calker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31