2 zeeland Sneeuwpak bezorgt Op het ijs Boom PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! WINTERWEER Een dik pak sneeuw en de eerste natuurijsbanen zorgden dit weekend voor veel winterpret. Alhoewel, sneeuwschuivers moesten alle zeilen bijzetten om de wegen vrij te maken. Slippartijen door de sneeuwval Man knel tussen auto en muur Lagere opkomst tweede prikronde maandag 21 december 2009 door Wim Hofman In oktober zag ik de groot ste boom ter wereld, dat wil zeggen, de boom met het meeste volume aan hout. Hij is groot en impo sant: de onderste tak, die erg hoog zit, moet twee meter dik zijn. De boom heeft een naam: General Sherman. En hij staat in een staatspark, ergens in Cali fornia Je mag er niet aanzitten, er staan hekken omheen. Op enige afstand is een terras met een bordje waarop staat: hier foto graferen. Het is een sequoia van 2200 jaar oud. Bij lange na niet de oudste boom van de wereld. Waar die staat weet ik niet. De oudste boom van Europa is een taxus. Hij staat in het dorp Fortingall in Schotland. Mensen vermoeden dat hij wel meer dan vijfduizend jaar oud is. Als je die boom ziet, valt hij wat te gen, maar daar kan de boom niets aan doen. Souvenirjagers hebben er in de loop der tijd nogal wat stukken afgehaald. De boom, die ooit zo dik was dat er twintig mensen nodig waren om hem te omspannen, staat er nu ontluisterd en erg ge havend bij. Maar het is het langst levende ding in Europa. De Schotten hebben er maar een ijzeren hek voor gezet. Het ziet er volgens mij allemaal een beetje saai uit. De meeste oude taxusbomen in Groot-Brittannië staan op kerk hoven en meestal vlak bij de kerk, maar ze zijn dikwijls veel ouder dan die kerk. Volgens sommigen zijn ze aangeplant als heilige totems door voor christelijke druïden. Je kunt er van alles bij verzinnen, maar we weten er niet veel van. De kerstboom die wij hebben gekocht is niet zo oud, is ook geen taxus en hij heeft niets te maken met neolithische tove naars. Hij is een jong commer cieel dennetje. Hij is wel mooi groen en een aantal takken le nen zich er wel toe om er ver sierseltjes aan te hangen. Er ko men kaarsjes in en ik zal er ook wat fondanten kerstkransjes in hangen. Mijn moeder deed dat lang geleden ook al. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAI4) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening D? PZC gaai zotgvuldig om mei psisamsgegevsns. In hei colofon tieft u nadeie infotmaiie door Comelleke Blok Zon veertig sneeuwschui vers, strooiwagens, en tractoren zijn zondagoch tend vanaf half vijf in de weer om de A58 en de provinciale wegen met bijbehorende fietspa den weer begaanbaar te maken. „We hebben alles wat we hebben uit de kast getrokken", zegt Berny Habing, coördinator verkeer van Rijkswaterstaat, dat samenwerkt met andere wegbeheerders. „De laatste keer dat we met zoveel voer tuigen de weg op gingen was twee of drie jaar geleden. Dit is een hele bijzondere situatie." Raymond Kaho uit Kapelle is één van de chauffeurs die uit zijn bed getrommeld is, om de sneeuwschui vers te besturen. Als medewerker van Kole Transport moet hij in de winter paraat zijn om in te sprin gen bij calamiteiten. Even na het middaguur is Kaho toe aan zijn vierde rondje over de A58: vanaf de standplaats Vierwegen (bij Kapelle) naar Vlissingen en weer terug. Donkergrijze drab spat in grote hoeveelheden omhoog, de berm in. „Dit is het poetsrondje", vertelt hij. Kaho maakt de vlucht stroken, parkeerplaatsen, in- en uit- voegstroken zorgvuldig sneeuwvrij. Ondertussen sproeit er ook zout Sneeuwschuivers maakten de wegen weer begaanbaar. foto Ruben Oreel De sneeuwval veroorzaakte giste ren verschillende slippartijen in de hele provincie. Er vielen geen gewonden. In de Jan Steenstraat in Oostburg reed een 27-jarige automobilist te gen de geve! van een woning. Op de Schroeweg in Middelburg gleed een automobilist zondag rond 00.20 uur rechtdoor in de bocht naar de A58 richting Goes. Een auto raakte zondag om 4.45 uur geheel vernield, toen hij slipte op de A58 bij Arnemuiden. In Ovezande en Burgh-Haamstede belandde een auto in de sloot. Op de Hulsterweg in Kloosterzan- botste een auto tegen een ver keersbord, na een glijpartij. HEINKENSZAND - Een 19-jarige man uit Heinkenszand heeft zaterdag avond zijn heup gebroken toen hij knel kwam te zitten tussen zijn au to en een muur. Hij had rond 21.00 uur in de Gan- zepoortstraat in Goes zijn auto ge parkeerd, maar hij was vergeten die op de handrem te zetten. De auto rolde vervolgens achteruit waarna hij probeerde zijn auto weg te duwen. Hij kwam klem te zitten tussen zijn auto en een muur. Op de Middelburgseweg in Grijps- kerke vloog zondag rond half één 's middags een auto uit de bocht. De bestuurster corrigeerde te veel toen de auto begon té glijden. De auto botste tegen een bermpaaltje en belandde in de struiken. Bij de afslag Vierwegen op de A58 (naar Goes) kwam een auto vast te zitten in de sloot. Op de Priestermeetpolder in Poort vliet reed een auto met de voor kant in de sloot. Ook aan de Oostelijke Bermweg in Vlissingen is zaterdagavond rond 22.45 uur een auto in de sloot be land. Waarschijnlijk schatte de be stuurder- een 19-jarige Oost-Sou- burger - de bocht verkeerd in. UTRECHT - De opkomst van kinde ren en hun ouders bij de tweede prikronde tegen de Mexicaanse griep ligt tussen de 62 en 67 pro cent. Die schatting heeft directeur Lau rent de Vries van GGD Nederland zaterdag gemaakt. Zaterdag was de laatste dag in de tweede prikron de. Bij de eerste ronde die door de GGD in Nederland is georgani seerd, lag de opkomst op 72 pro cent. uit de wagen. „De weg knapt weer netjes op", constateert hij tevreden. „Eigenlijk vind ik het zonde", zegt hij glimlachend. „Die sneeuw is hartstikke mooi." Aanvankelijk was er geen beginnen aan. „We reden vanochtend met drie wagens in formatie: één aan de vangrailkant, één in het midden en één op de vluchtstrook. Zo scho ven we de sneeuw naar de zijkant. Maar elke keer als we na een rond je bij Kapelle de weg weer op kwa men, was het wéér wit." Maar het zout doet zijn werk. „Daardoor wordt de sneeuw papperig. Hoe meer verkeer, hoe beter. Het zout zakt in de plooien van de weg: als er auto's overheen rijden, wordt het omhoog getrokken." Auto's halen de wagen links en rechts in, tot ergernis van Kaho. „De mensen hebben geen geduld. Het is onverantwoord wat ze doen: iemand hoeft maar te schrikken en het gaat fout. Zelfs toen we in for matie reden, wilden ze er voorbij! We zijn bezig voor de medemens, maar dat wordt niet altijd gewaar deerd. Ik zit liever thuis, maar ik vind het mooi werk. Je bent bezig voor een goed doel. We zijn een soort hulpverleners: als wij dit niet doen, gebeuren er ongelukken." O Video's van het schaatsen in Krabbendijke en de sneeuwval in Zeeland op www.pzc.nl. Voor lezersfoto's, zie www.pzc.nl/foto, het album Sneeuw 2009. door Frank Balkenende KRABBENDIJKE - Min vijf graden en een winterzonnetje op de kop. Ide aal schaats weer. Ijs- en skeelervere niging Krabbendijke verwelkomde zaterdag meer dan duizend schaats liefhebbers op de baan aan de Nieulandestraat. Voorzitter Jan Witsel: „We zijn één van de weini gen in Zeeland die al een perfecte baan heeft liggen. Daarom loopt het hier storm." Jan Witsel - dikke pet met capu chon er overheen, microfoon in de handschoen geklemd - spreekt za terdagmiddag de honderden - egssemsssmsssms as az - hetbestevandejarennul.nl Op welke plaat stemt Giel Beelen? En welke mist hij? Lees en stem zelf op je favoriete Nederpopplaat. NOG 6 DAGEN TE GAAN Wie stemt maakt kans op een iP< touch!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2