Cissé model 34 Voetbal wijkt vooral voor veiligheid Wetzel past voor rol als marioftiet Hand van Advocaat is al zichtbaar bij AZ 'Wiedemeijer kan niet tellen' FEYENOORD-WILLEM II Vooral dankzij defensieve zekerheid gaat Feyenoord als nummer vier de winter stop in. maandag 21 december 2009 André Wetzel DEN HAAG - André Wetzel, direc teur voetbalzaken bij ADO Den Haag, ligt op ramkoers met de raad van commissarissen van de eredivisieclub. Hij voelt zich gepas seerd nadat de raad op eigen hout je had besloten de rentree van 'en fant terrible' Ricky van den Bergh te vervroegen. Ook is hij het abso luut oneens met de tijdelijke stop op contractonderhandelingen die de raad heeft afgekondigd, zegt Wetzel in de Volkskrant. „Ik wil geen marionet van de raad van commissarissen zijn", zegt de 58-jarige Hagenaar. „Ik laat niet over me heen lopen. De raad heeft mijn regie getorpedeerd. Heel Ne derland kan zien dat ik de club zo niet kan managen. Als ik op deze wijze wordt gepasseerd, ontstaat er een onwerkbare situatie." Van den Bergh werd door Wetzel en trainer Raymond Atteveld uit de selectie gezet na drie rode kaar ten. Onder druk van de raad van commissarissen mocht de midden velder vorige week zijn rentree ma ken, zeer tegen de zin van Wetzel. „Ik weet wat het gedrag van Van den Bergh teweeg heeft gebracht. De jongens hebben door die rode kaarten voor Ricky drie keer met een man minder gestaan. De ande re spelers kunnen zich nu ook af vragen of ze wel serieus worden ge nomen. De spelersraad noemde het gedrag van Van den Bergh on acceptabel, dan kun je de afkoe lingsperiode niet zomaar terug draaien." ALKMAAR - Trainer Raymond Atte veld van ADO Den Haag was zater dagavond in de tweede helft van de wedstrijd bij AZ (3-0-verlies) nog maar net uit de kleedkamer of hij moest het veld alweer verlaten. De coach werd weggestuurd door scheidsrechter Reinold Wiedeme- ijer. „Ik vroeg of het normaal was dat wij met tien man moesten be ginnen", verklaarde Atteveld. Atteveld doelde daarmee op zijn middenvelder Lex Immers, die nog in de catacomben liep toen Wiedemeijer floot voor het begin van de tweede helft. „En mijn as sistenten en ik zaten ook nog niet op de bank. Het behoort.toch tot het werk van dat arbitrale kwartet om het aantal spelers vooraf te tel len? Daarna vroeg ik Wiedemeijer ook of hij twee kanten op wilde fluiten, hij antwoordde met de vraag of ik wilde gaan zitten. Toen ik 'nee' zei, moest ik weg, dat was het." alkmaar - Voor AZ was het jaar 2009 er een van uitersten. De club uit Alkmaar vierde in mei het kam pioenschap van Nederland, ruim een half jaar later is AZ op zoek naar een nieuwe eigenaar, een shirtsponsor en een hoofdtrainer voor volgend seizoen. De ploeg van interim-coach Dick Advocaat besloot de eerste seizoenshelft za terdag wel met een lach, door een ruime 3-0-zege op ADO Den Haag. „Het kan allemaal nog beter", con cludeerde de gelouterde coach na de simpele zege op ADO. „Het afja gen, het vroeg storen, we probeer den het wel. Daar is echter veel kracht voor nodig, dat zal verbe terd moeten worden." De Alkmaar- se fans zagen dat Advocaat hun ploeg in anderhalve week al aardig naar zijn hand heeft gezet. AZ speelde met een diepe spits (Gra- ziano Pellè) en twee spelers op de flanken, Jeremain Lens en Ari. Ach ter het aanvallende trio was Ras mus Elm de meest vooruitgescho ven middenvelder. In het systeem van Advocaat hebben de backs ook een belangrijke functie. De coach verwacht van Kew Jaliens en Sébastien Pocognoli dat ze in balbezit veel naar voren gaan, zo dat AZ dan vaak een man meer heeft. Advocaat stormde zaterdag vaak naar de zijlijn om zijn spelers bij te sturen, maar hij zag ook dat zijn tactiek aardig werkte. Bij het eerste doelpunt, na tien minuten spelen, was de doorgelopen Elm attent na dat ADO-keeper Barry Ditewig een inzet van Pellè niet onder con trole had gekregen. Twintig minu ten later schoot Pocognoli - bij een van de vele keren dat hij aan de lin kerkant was opgekomen - op aan geven van Lens beheerst raak (2-0). Met temperaturen ver onder het vriespunt was de laatste competi tiewedstrijd voor de winterstop een beproeving voor de toeschou wers in het tegenwoordig naamlo ze stadion in Alkmaar. Het niveau van het duel maakte het er niet be ter op. ADO toonde aan dat het niet voor niets zo laag op de ranglijst staat. Naarmate het duel vorderde, werd ook AZ slordiger. Om een beetje warm te worden besloot het pu bliek na ruim een uur maar eens massaal te gaan 'springen voor AZ'. De Alkmaarders speelden het duel na rust uit en kwamen zelfs nog op 3-0 door een doelpunt van in valler Martens. Advocaat was niet geheel tevreden. „In de tweede helft zie je de angst in de ploeg ko men. Dat was onnodig, maar wel begrijpelijk. AZ heeft de laatste tijd namelijk veel doelpunten in de laatste fase tegen gekregen. Maar goed, dat zal er wel uit moe ten." Op aangeven van Jeremain Lens schiet Sébastien Pocognoli AZ naar een 2-0-voorsprong tegen ADO Den Haag. foto Koen van Weel door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Hij knikt vriendelijk, mompelt een haast onverstaan baar 'dankjewel', trekt de witte muts snel over zijn oren en stapt de ijzige kou in. Sekou Cissé mag zich na het weinig verheffende duel tussen Feyenoord en Willem II (1-0) matchwinnaar noemen, maar tot een uitbundige glimlach leidt dat niet. Daarvoor ligt de tem peratuur te ver onder het vries punt. Een maandje Afrika zou nu niet verkeerd zijn, moet de spits haast denken. Morgen hoort Cissé of hij deel uit maakt van de selectie waarmee Ivoorkust de Afrika Cup denkt te kunnen winnen. Het toernooi in Angola begint op 10 januari, de fi nale wordt drie weken later ge speeld. Als hij mee mag en Ivoor kust de eindstrijd haalt, mist de aanvaller de duels met WV-Venlo en Ajax. De spits moet het liefst aan de zijde van Didier Drogba en Salomon Kalou willen strijden voor volk en vaderland. Hij houdt zich echter op de vlakte. „Ik speel graag voor mijn land", zegt Cissé. „Maar als ik in Rotterdam moet blijven, is dat geen ramp." Veel waarde valt er niet te hechten aan die woorden. Cissé zou het zichzelf lastig maken door te vertel len dat hij best een maandje zon der Feyenoord kan. Daar zijn werk gevers nooit zo blij mee. In Angola kan hij zich volgende maand juist omringen door landgenoten, on der een heerlijk zonnetje. Naar de chemie die hij met de Ivoriaanse spelers heeft, is hij in Rotterdam nog steeds op zoek. Cissé is de duurste aankoop van dit seizoen, maar heeft de verwachtingen nog niet kunnen inlossen. De Ivoriaan is sterk en snel, maar maakt nog te weinig gebruik van die kwaliteiten. Hij is vooral wissel vallig en onvoorspelbaar. Voor een tegenstander, maar ook voor zijn eigen ploeggenoten. Als er ruimte ligt om diep te gaan, komt Cissé de bal ineens in de voeten vragen. En als een ploeggenoot helemaal vrij staat, gaat het hoofd van Cissé vaak naar beneden en loopt hij zich vast. Dat gebrek aan chemie is één van de redenen waarom Feye noord dit seizoen in aanvallend op zicht de score van een middenmo ter heeft. FC Twente (38 goals), PSV (43) en Ajax (53) halen een ge middelde van boven de twee tref fers per wedstrijd. Feyenoord staat na achttien duels op dertig goals door Eric de Jager DEN HAAG - De KNVB heeft giste ren met het afgelasten van alle ere divisiewedstrijden een unieke be slissing genomen. De conditie van de velden was nu eens niet de voornaamste reden. Omdat het treinverkeer grotendeels stil lag en de wegen moeilijk begaanbaar, be sloot de voetbalbond niet alleen de spelers, maar ook de supporters in bescherming te nemen. De duels NEC-Vitesse, Gronin- gen-Heerenveen, NAC-Ajax, Utrecht-Twente en Roda JC-PSV werden geschrapt. „Er is in de loop van de ochtend contact ge weest tussen de KNVB en de speelsteden. Ook is er contact ge weest met alle uitspelende clubs. Zowel de uit- als thuisspelende clubs gaven aan dat zij het onver antwoord vinden om hun suppor ters met dit weer de weg op te la ten gaan. Daarom is in overleg be sloten alle eredivisiewedstrijden van vandaag van het programma te halen. De veiligheid van spelers, officials én supporters staat im mers voorop", aldus een woord voerster van de bond. Het is niet voor het eerst dat win terweer de veiligheid van toeschou wers in de eredivisie in het geding brengt. Vier jaar geleden werden in maart vier wedstrijden ge schrapt na hevige sneeuwval en vorst. De wedstrijd Ajax-AZ werd afgelast, terwijl het Arena-dak dicht was. Pakken sneeuw en ijs- platen die van het dak vielen lever den te veel gevaar op voor het pu bliek rond het volledig overdekte stadion. Politie en brandweer spra ken hun veto uit over de wed strijd, ook al lag het veld er goed bij. Ook ADO-Heerenveen, Gronin- gen-PSV en Den Bosch-Feyenoord werden toen van het programma gehaald, maar daar waren de vel den wel onbespeelbaar. Dat week einde ging in de eerste divisie maar één wedstrijd door. De sneeuwval van dit weekeinde is volgens het KNMI de zwaarste van de afgelopen vier jaar. Het tweede weekeinde in januari van dit jaar staat ook in de top van die lijst, maar dat was een week voor dat de eredivisie uit de winterstop kwam. Ook in België werd gisteren niet gevoetbald in de hoogste afdeling. De veldverwarming bij Anderlecht was niet opgewassen tegen de overvloedige sneeuwval, zodat de topper tegen Club Brugge verviel. Ook Charleroi-Standard Luik kon niet doorgaan. In Italië werd zaterdag de enige wedstrijd Fiorentina-Milan afge last. Gisteren werden nog eens drie wedstrijden afgelast. De top- voetballers in Duitsland, Engeland en Spanje werkten een volledig programma af. In Frankrijk kon al leen de wedstrijd Boulogne-So- chaux niet doorgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28