Goede oog-handcoördinatie absoluut 18 Veel punten voor hoge hoed en Cubaanse acht Ook CDA Goes keert zich tegen coffeeshops Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 maandag 21 december 2009 F3P is een echt mannending. Van den Barselaar kent slechts twee vrouwen die die sport ook beoefenen: een Duitse en een Franse. Een kleine fout, een kleine onoplettendheid, en het toestel botst tegen een van de vier wanden, het plafond of de vloer. door Emile Calon Wat Ruud van den Barselaar uithaalt met zijn Elipsia is fascinerend. Lang zaam vliegt het superlichte toestel letje door de hal van sporthal De Blikken in Arnemuiden, neemt bochten en hoeken alsof het met de hand wordt voortbewogen. Het toestel daalt en stijgt, maakt loopings en vliegt zelfs op z'n kop. En elke keer denkt de argeloze toe schouwer dat het toestelletje zal crashen, zo langzaam vliegt het dat het een klein wonder is dat het draagvermogen blijft houden en in de lucht blijft. Na afloop is de dertigjarige Middel burger meer dan tevreden. „Beste vlucht ooit", roept hij tegen ieder een die het maar wil horen in de kantine van De Blikken. Hij glun dert van oor tot oor en vertelt dat zijn vlucht met zijn Elipsia mede zo'n succes is geworden omdat de Nederlands kampioen F3P-vliegen Derk van der Vecht achter hem stond en hem advies gaf hoe hij zijn vlucht tot een succes kon ma ken. „Grandioos toch." Zondag werd in De Blikken in Ar nemuiden de tweede ronde in het Nederlands Kampioenschap F3P-indoor precisie kunstvliegen gehouden. Het is mogelijk een van de minst bekende sporten die in Nederland worden beoefend. De deelnemers zelf gaven dat gisteren ook volop toe dat ze met hun sport niet echt de blits kunnen maken op school of op het werk. Een van hen vroeg ook bezorgd aan de verslaggever of hij hen aub niet wilde beschrijven als grote mannen die met kleine toestelle tjes spelen. Want zulke koppen treft hij nog wel eens aan als er erg denigrerend zijn om die F3P'ers te beschrijven als grote mannen die met kleine toestelle tjes spelen. Bij deze tak van vliegen gaat het om de absolute beheersing. Een kleine fout, een kleine onoplet tendheid, en het toestel botst te gen een van de vier wanden, het plafond of de vloer, en de vlieger kan een nieuw toestel in elkaar zet ten. Een goede hand-oogcoördina tie en een snel reactievermogen zijn dan ook absoluut vereist om goed te kunnen vliegen met F3P*s. Een echte goede wedstrijdmachi ne, inclusief motor, kost rond de FjP-toestellen zijn feitelijk te licht om buiten te vliegen. Debutant-vlieger Marijn Croenier aandacht aan zijn sport wordt ge geven door de media. Nu moet gezegd worden dat F3P een echt mannending is. Van den Barselaar kent slechts twee vrou wen die die sport ook beoefenen: een Duitse en een Franse. En die toestellen waarmee de F3P'ers vlie gen zijn ook niet echt groot, heb ben een spanwijdte van zo'n tach tig centimeter. Maar het zou wel driehonderd euro. Maar het is vol gens Van den Barselaar ook moge lijk om voor een veel geringer be drag een vliegtuig in elkaar te zet ten. Door het toestel zelf te snij den uit platen depron - een soort piepschuim - en via internet een tweedehandsmotortje en de af standsbediening te kopen, moet het mogelijk zijn om voor nog geen tweehonderd euro te vliegen. Wie met de top mee wil doen moet echter heel wat meer neertel len. Een echt goede afstandbedie ning kost toch al snel meer dan duizend euro, weet Martijn Groenier uit Vlissingen. De vijf tienjarige scholier maakte zondag zijn debuut in het wedstrijdcircuit van de F3P'ers. Net als veel andere piloten is hij via het modelvliegen bij het F3P terecht gekomen. Het is volgens hem een ideale winteractiviteit' omdat ze altijd vliegen in hallen. De toestellen zijn feitelijk te licht om ook buiten te vliegen. Soms wordt dat toch gedaan maar een windvlaagje kan al een crash ver oorzaken. Omdat de wereld van de F3P zo klein is kennen de beoefenaars el kaar goed. Echte competitie is er niet tussen de verschillende deel nemers. Ze helpen elkaar, zelfs tij dens de wedstrijden en ze reizen samen ook heel wat af Vorige week vloog Van den Barselaar nog met wat anderen tijdens een wed strijd in Engeland. Volgende week is het te vinden in Frankrijk. En tussendoor oefent hij nog met wat vrienden. „Dan huren we een sporthal af en gaan we oefenen." Westrijden F3P indoor precisie kunstvluchten worden beoefend in grote sporthallen. Deze model vliegsport valt onder de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL). Daaronder vallen ook andere sporten zoals ballonvaren, parachutespringen en gemotoriseerd vliegen. Tijdens een wedstrijd F3P moeten de deelnemers figuren vliegen vol gens een vast programma. Hoe be ter ze het doen, hoe meer punten ze verdienen. Ze vliegen in drie ca tegorieën: A, B en C. De A-catego- rie, de moeilijkste, kent dertien fi guren die achter elkaar gevlogen moeten worden. De Torque Roll, waarbij het vlieg tuig stil in de lucht hangt met de neus omhoog en vervolgens een keer om zijn as draait, is de moei lijkste oefening. De hoge hoed met een kwart rol en de omgekeerde Cubaanse acht zijn andere moeilij ke figuren die veel punten op kun nen leveren voor de deelnemers aan de vliegwedstrijd. Alle figuren kunnen ook via een computer geoefend worden. Dan kan door de afstandsbediening aan te sluiten op de pc en het juis te programma te draaien. Vliegen in een sporthal is echter moeilijker dan op de pc omdat kleine temperatuurverschillen al effect hebben op de stabiliteit en het draagvermogen van een vlieg tuigje. F3P'ers vliegen soms ook op mu ziek. Dat is een aparte categorie tij dens de Nederlandse kampioen schappen. De modellen staan gereed op de 'startbaan' in sporthal De Blikken in Arne muiden. De algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 15 december 2009 de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2009 vastgesteld. De vastgestelde keur treedt in werking op 22 december 2009. De keur vervangt de Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2007. De keur met bijlagen en toelichting ligt vanaf dinsdag 22 december 2009 tot en met 15 maart 2010 ter inzage op het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 te Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Tevens ligt de keur met bijlagen en toelichting tijdens openingsuren ter inzage op de gemeente huizen van de gemeenten in het beheersgebied van het waterschap. In dezelfde periode zal ook de keur van waterschap Zeeuws-Vlaanderen ter inzage liggen op het kantoor van dat waterschap en op de gemeentehuizen van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. De keur met toelichting is ook te downloaden vanaf de website van het waterschap: www.wze.nl. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze nl GOES - De twee Goese coffeeshops moeten op termijn sluiten, vindt het CDA Goes. In haar nieuwe ver kiezingsprogramma keert de partij zich tegen verlenging van de ge doogvergunningen. Dat is een radicale ommezwaai ten opzichte van het huidige colle geprogramma, waar CDA, WD en SGP/ChristenUnie in 2006 hun handtekening onder hebben gezet. Afgesproken werd maximaal twee coffeeshops te gedogen. Tevens werd afgesproken campagnes te voeren om jongeren te wijzen op de gevaren van alcohol en drugs. Het CDA Goes verklaart nu het ge- doogdbeleid failliet. De partij vindt de legale, gecontroleerde ver koop van softdrugs niet passen 'in een gezond leefklimaat'. „Goes kan en mag niet het drugscentrum van de regio worden. Coffeeshops mogen ook geen bloeiende onder nemingen zijn, waar jongeren makkelijk terecht kunnen", staat in het nieuwe verkiezingsprogram ma. Zolang de coffeeshops nog open zijn, mogen ze alleen mensen uit de regio toelaten. Dat kan met een pasjessysteem, waarover burge meester Dick van der Zaag in ge sprek is met de coffeeshops Aar den op de Grote Markt en High Li fe aan de Wijngaardstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20