buitenland I n wassen neus 3 halen, 2 betalen! Vermoorde Poolse priester Popieluszko wordt zalig verklaard 'Shell wil olievelden in Nigeria verkopen' Gevaarlijkste van 42 naalden uit jongetje gehaald Thomas Laufer wil herdenking Dam bijwonen Inzicht in de totale maandelijkse woonlasten. Dat is het idee. www.rabowoonlastencalculator.nl De gehele collectie schillende demonstraties geleid en door de regering. Dat ontslag werd zo verhinderd dat het parlement bij- vervolgens tot frustratie van de com- een kon komen. Twistpunt is het ont- munisten teruggedraaid door de pre- slag begin dit jaar van de legerleider sident. foto Narendra Shrestha/EPA maandag 21 december 2009 vendien levert de heffing de rege ring amper inkomsten op, denkt hij. Alistair Darling rekent op een bedrag van 550 miljoen pond, maar in vergelijking met de toren hoge Britse staatschuld van ruim 800 miljard stelt dat niets voor, meent Moizer. „De heffing is er niet om inkom sten te verwerven, maar om de bo nuscultuur terug te dringen. Het is te vergelijken met een accijns op ta bak." „Het is slechts een politiek gebaar naar de kiezer", stelt Peter McGre gor, docent banking aan Sheffield Business School. De landelijke ver kiezingen staan immers uiterlijk in - .- - lichaam van de gisteren overleden dis foto AP juni 2010 voor de deur. Eigenlijk is de harde toon in de richting van de City behoorlijk hypocriet, aldus Moizer. „In 2007 prees premier Gordon Brown de City in een toespraak nog voor zijn winstge vendheid. Iedereen vond de ban kiers geweldig, toezichthouders hadden geen kritiek en de oud-top man van Royal Bank of Scotland, Fred Goodwin, werd zelfs gerid derd vanwege zijn goede presta ties." De heffing raakt de bankiers niet zelf, hun bank betaalt. Voor grote instellingen als Goldman Sachs en JP Morgan is dat een peulenschil, aldus McGregor. RIO DE JANEIRO - Artsen in Brazilië hebben bij het jongetje dat 42 naal den in zijn lijf had de vier gevaar lijkste naalden operatief verwij derd. Waarschijnlijk deze week nog wordt de jongen opnieuw geo pereerd om meer naalden weg te halen. De vier naalden zaten in een van de longen en bij het hart. De naalden waren tot 5 centime ter lang. De 30-jarige stiefvader van de jongen heeft tegen de poli tie verklaard dat hij de naalden in het lichaam van het kind heeft ge stoken. Zijn vriendin had hem wijsgemaakt dat het magische naal den waren die hij in het kind moest prikken opdat zij bij elkaar zouden blijven. LONDEN - Olieconcern Shell is van plan olievelden in Nigeria te verko pen ter waarde van 5 miljard dol lar. De verkoop zou samenhangen met het voortdurende geweld en strengere voorwaarden voor bui tenlandse oliemaatschappijen in Nigeria. Dat meldde gisteren de Britse krant Sunday Times. Volgens de krant gaat het om 0Hs/70?*e-olievelden en velden die nog ontwikkeld moeten worden. Ze liggen hoofdzakelijk in het wes ten van Nigeria. Shell zou niet van plan zijn offshore-velden (de vel den op zee) te verkopen. Mogelij ke kopers zijn onder meer de Chi nese oliemaatschappij Sinopec en het Nigeriaanse Oando. De Nigeri- aanse regering wil volgende maand regels invoeren, zodat een groter deel van de oliesector in handen komt van binnenlandse oliebedrijven. Het Brits-Nederlandse olieconcern zette gisteren zijn handtekening onder het contract over het enor me Majnoon-olieveld in Irak. Shell krijgt een belang van 45 procent in het zuidelijk gelegen olieveld, het Maleisische Petronas 30 procent en de Iraakse overheid houdt een belang van 25 procent. Het Majn oon-olieveld is een van de groot ste van Irak. Shell wil er dagelijks 1,8 miljoen vaten omhoog pom pen. De huidige productie van het veld is 45.000 vaten. AMSTERDAM - De Duitse ambassa deur Thomas Laufer wil naar de jaarlijkse dodenherdenking op de Dam in Amsterdam op 4 mei ko men. Hij zei dat gisteren in de laat ste aflevering van de NPS-serie De Oorlog. Hij is bij meer herdenkin gen geweest en zegt dat hij vrijwel geen weerstand meer merkt. Vol gens de commissie die deze echter viering leidt, ligt de zaak nog te ge voelig. VATICAANSTAD - De Poolse priester Jerzy Popieluszko, die in 1984 als aanhanger van de verboden vak bond Solidariteit werd vermoord, wordt zalig verklaard. Paus Bene- dictus XVI heeft bekendgemaakt dat de Pool als martelaar voor het geloof is gestorven. Dat betekent dat geen wonder aan hem hoeft: te worden toegeschreven voor hij za lig wordt verklaard. Het Vaticaan maakte het decreet over de zaligverklaring bekend, na dat paus Benedictus XVI prefect Angelo Amato van de Congregatie voor de Zalig- en Heiligverklarin gen in audiëntie had ontvangen. Popieluszko was 37 jaar toen hij werd vermoord. Hij was geestelijk verzorger van Solidariteit, de eer ste onafhankelijke vakbond in het toen communistische Polen, en maakte naam met zijn felle preken tegen de communisten. Op 10 oktober 1984 werd Popielus zko vermoord. Drie mannen wer den hiervoor tot jarenlange cel straffen veroordeeld, maar profi teerden na enkele jaren van een amnestieregeling. Wanneer de zaligverklaring plaats heeft, is niet bekendgemaakt. Het Vaticaan sprak ook uit dat de pau- sen Pius XII (1939-1958) en Johan nes Paulus II (1978-2005) eerbied waardig zijn. Zij hebben volgens 'heldhaftige deugdzaamheid' ge leefd. Dat betekent dat de zaligver klaring van beide pausen dichter bij is gekomen. Voor hun zaligver klaring moet nog worden bewe zen dat op hun voorspraak een wonder is gebeurd. De mogelijke zaligverklaring van Pius X is omstreden. Hij is er her- v haaldelijk van beschuldigd dat hij in de Tweede Wereldoorlog te wei nig voor de joden heeft gedaan en zich te weinig tegen de nazi's heeft verweerd. Benedictus heeft een commissie ingesteld om het gedrag van Pius tijdens de oorlog te onderzoeken. Vorig jaar sprak hij zich nog voor de zaligverklaring van de 'oorlogs paus' uit. www.rabowoonlastencalculator.nl Rabobank Vlissingen Terneuzen in Vlissingen Oost-Souburg Middelburg Goes Heinkenszand Steenbergen Terneuzen Koopzondag 27 december 13.00 -17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11