Bonusheffing lijkt een 101 buitenland Eurostar dagen gestremd Oppositie Iran roept om nationale rouw wegens dood Montazeri Tunnel Weer 12 gevangenen Guantanarno vrij Toestand terrorist Lockerbie verslechtert Vrouw van 100 maakt parachutesprong Maoïsten slaags met politie Nepal ENGELAND Bankpersoneel denkt belasting te kunnen omzeilen Wat betaalt u straks aan gemeente- en waterschapsheffïng? WASHINGTON De Verenigde Staten hebben dit weekeinde twaalf gevangenen vrij gelaten uit Guantanarno Bay en naar huis teruggestuurd: zes Jeme- nieten, vier Afghanen en twee So- maliërs. President Barack Obama wilde het detentiekamp voor terreurverdach ten op Cuba uiterlijk in januari slui ten, maar heeft al toegegeven dat hij die deadline niet haalt. Er zitten nog zo'n tweehonderd mensen vast in Guantanarno Bay. Wat betaalt u straks aan gas, water, elektra? TRIPOLI De gezondheidstoestand van Abdel Basset al-Megrahi, die is veroor deeld voor de aanslag in 1988 in het Schotse Lockerbie, verslechtert snel. Kanker heeft zich over zijn he le lichaam verspreid. Na acht jaar cel werd Megrahi op humanitaire gronden in augustus vrijgelaten. Megrahi bracht ruim acht jaar in een Schotse gevangenis door om dat hij schuldig was bevonden aan de aanslag op een vliegtuig waarbij 270 mensen de dood vonden. BRASILIA maandag 21 december 2009 De Braziliaanse Aida dos Santos heeft zaterdag haar eerste parachu tesprong gemaakt, een maand na haar honderdste verjaardag. Zij sprong met haar parachute-instruc teur op 3000 meter hoogte uit een vliegtuig. De 100-jarige vond de parachute sprong niet alleen 'onvergetelijk' en 'uniek', zij voelt zich er ook jon ger door: „Het is alsof ik pas vijftig ben." TEHERAN - Iraanse oppositieleiders hebben gisteren opgeroepen maan dag een dag van nationale rouw te houden ter ere van de geestelijke Hossein Ali Montazeri, die zich tot een luis in de pels van heersende conservatieven ontwikkelde. Groot ayatollah Montazeri overleed in de nacht van zaterdag op zondag op 87-jarige leeftijd in de religieuze hoofdstad van het sjiitische Iran, Qom. Hij wordt er maandag begra ven. Oppositieleiders Mir Hossein Mousavi en Mehdi Karroubi heb ben hun aanhangers opgeroepen de begrafenis bij te wonen. Ze rie pen via internet op tot een rouw dag in heel Iran. Duizenden zijn naar verluidt op weg naar Qom om de relatief vooruitstrevende Monta zeri een laatste eer te bewijzen. Montazeri gold als de ayatollah van de oppositie, omdat hij sinds de ja ren tachtig fel ageerde tegen de dic tatoriale praktijken van de regeren de, conservatieve geestelijkheid. Hij was ooit de rechterhand van de stichter van de in 1979 uitgeroepen Islamitische Republiek Iran, Ruhol- lah Mousavi Khomeini (1902- 1989). Hij zou hem ook zijn opge volgd, indien Montazeri niet zo luid en duidelijk zijn kritiek spuide en het hardvochtige regime in twij fel trok. Montazeri moest zich ver der stil houden in Qom en uitein delijk volgde een geestelijke van la gere rang, Ali Khamenei, Khomei ni op. Montazeri raakte in 1997 ook in conflict met Khamenei, nadat hij vraagtekens had geplaatst bij diens capaciteiten als geestelijk leider. Dat leidde ertoe dat hij tot en met 2002 onder huisarrest werd gesteld. Nadat het regime in Teheran de be togingen tegen de gang van zaken bij de presidentsverkiezingen van juni dit jaar had neergeslagen, riep Montazeri de geestelijken op hun stilzwijgen te verbreken. De leiden de geestelijken oefenden volgens hem een 'dictatuur' uit. LONDEN - De Kanaaltunnel tussen Frankrijk en Groot-Brittannië blijft voor onbepaalde tijd geslo ten. Eurostar liet gisteren weten dat de tunnel pas weer opengaat, als de oorzaak van de storing waar door vrijdagnacht vijf treinen kwa men stil te staan achterhaald is. Eurostar, dat het treinverkeer tus sen Frankrijk en Engeland ver zorgt, meldde aanvankelijk dat vier treinen met in totaal tweedui zend passagiers stil kwamen te staan in de tunnel, maar gisteren bleek dat het er vijf waren. De pas sagiers zaten in sommige gevallen zestien uur in het donker, zonder eten, drinken of verwarming. Naar verluidt kregen sommige passa giers een astma- of een paniekaan val. Een zesde trein weigerde buiten de tunnel dienst. De meeste trei nen werden uiteindelijk uit de tun nel gesleept, maar twee treinen moesten worden geëvacueerd, waarbij de passagiers een stuk door de donkere tunnel moesten lopen. Eurostar stuurde gisteren verschei dene testtreinen door de tunnel om te achterhalen waar het pre cies misging, maar kon nog niet zeggen wat dit heeft opgeleverd. Gespeculeerd werd dat de elektri sche systemen van de treinen de plotselinge temperatuursverande ring, van ijzige winterse omstan digheden in Frankrijk naar de rela tieve warmte in de tunnel, niet aankonden, maar deskundigen be twijfelen sterk of dat de oorzaak was. Er gaan al jaren treinen door de tunnel, ook in de winter en ver gelijkbare treinen in Frankrijk heb ben nog nooit met zulke proble men te kampen gehad, zei Nigel Harris van het tijdschrift Rail. Zaterdag zagen 31.000 passagiers hun treinreis geannuleerd worden en gisteren vermoedelijk 26.000. Eurostar bood de reizigers excuses en gratis kaartjes aan. Directeur Ri chard Brown zei tegen de BBC dat het dagen kan gaan duren voor er weer treinen door de tunnel gaan rijden. Eurostar verkoopt tot na de kerst geen treinkaartjes meer. Vrienden en bekenden rouwen bij het sidente grootayatollah Montazeri. De belasting op de bonus sen voor bankiers kan vol gens Engelse critici makke lijk worden ontdoken en le vert weinig op. Het lijkt op een gebaar naar de kiezer. door onze-correspondent Yolanda Bobeldijk Een koude, gure wind waait door Canary Wharf het fi nanciële hart van Londen. Bankmedewerkers haas ten zich door sneeuwbuien naar hun warme kantoor. Sinds de cri sis zijn bankiers een gehate men sensoort geworden. Daarom ont vingen de Britten de bonusbelas ting van Alistair Darling, de Britse minister van Financiën, in eerste instantie ook zo enthousiast. Dar ling wil alle bonussen voor ban kiers boven 25.000 met 50 procent belasten. Maar de twijfel over de effectivi teit van deze maaregel groeit. „Ons is al verteld dat we ons niet druk hoeven te maken, we krijgen de bonus in een andere vorm", zegt Michel Wolf (32) die bij Bank of America werkt en net een stok- broodje heeft gehaald. De belas ting is een slecht idee, vindt hij. „Die is eenvoudig te omzeilen." Dat kan door in plaats van een bo nus een salarisverhoging door te voeren, het personeel in het bui tenland te registreren of de bonus pas na afloop van dit fiscale jaar uit te keren. Het ministerie van Financiën stelt dat het de strenge regels zal handhaven, zodat de heffing niet kan worden ontdo ken. Maar analisten zijn sceptisch: „Dit wordt een kat-en-muisspel tussen het ministerie en de City", aldus Peter Moizer, hoofd opleidingen van de Leeds Business School. Bo- kathmanuu - Nepaiese oproerpon- vormen ae grooisie oppositiepartij re leven tot stnstana. net is niet net tie is in gevecht verwikkeld met en hebben opgeroepen tot een drie- eerste protest van de communisti- maoïstische demonstranten in de daagse staking. Op de eerste dag sche partij. Sinds ze in mei uit de re- hoofdstad Kathmandu. De maoïsten daarvan, gisteren, kwam het openba- gering stapte, heeft de partij ver- Wat betaalt u straks aan hypotheeklasten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10