9 spectrum Kerststemming RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE spoorweg Marjan Berk Zaterdag 19 december 2009 Mijn kerstroos doet het geweldig op het Amsterdams balkon. Sneeuw en ijs deren dit Sneeuwwitje niet, inte gendeel haar bloemen gaan pas goed rechtop staan in duidelijk winterweer. En het klassieke kerstgevoel komt ook tot bloei in dit weertype. Ik kijk vertederd naar al die ouwe mannen en jonge jongens, die plotseling de ijs koorts krijgen, met prikstokken gaten in het be vroren water peuren en enthousiast of gedepri meerd roepen: "drieëneenhalve centimeter!" Of: "vier centimeter!" Er zit ijs in ons bloed, dat is duidelijk. Pas bij flinke vorst worden onze ke rels gepassioneerd. Ik herinner me ook, dat Wil lem Alexander op het ijs op de knieën is gegaan om Maxima ten huwelijk te vragen. En na deze ijskoude impressies over de door bevroren plas sen en sloten gestimuleerde passie van de Neder landse mannen en jongens, gaan we over tot het bespreken van welke boeken wij gaan lezen in de kerstvakantie! Ik lees op het ogenblik geheel geabsorbeerd de roman 'Godenslaap' van prijswinnaar Erwin Mortier. Dit is weer eens een boek waarvan ik voortdurend de punten van de bladzijden om vouw, omdat wat er staat geschreven mij raakt, ja...ik heb zelfs af en toe het gevoel dat ik inner lijk samenval met wat er staat! Bij alle dagelijkse bezigheden denk ik voortdurend: „Over ander half uur mag ik weer verder lezen!" Ik heb ook het laatste boek van Nabokov hier naast me liggen. Omdat ik een dolle liefhebber ben van zijn werk, kon ik het niet laten om dit incompleet schrijfsel van de dode meester aan te schaffen, maar ik heb al begrepen dat dit meer een curiosum is dan een leesboek. En om dat Nabokov zelf wel besefte dat hij 'Het origi neel van Laura' niet meer af zou krijgen, gaf hij opdracht het.manuscript na zijn dood te verbran den. Maar na dertig jaar kissebissen tussen zijn vrouw en zijn zoon Dimitri of ze dat nu wél of niet moesten doen, heeft de zoon na de dood van zijn moeder toch besloten dit boek uit te ge ven. Het boek is niet klaar, dat is duidelijk. Maar voor een Nabokov-fan is het wel heel leuk om te zien hoe de schrijver te werk ging. Hij werkte op kleine kaartjes, en die kaartjes zijn, met daar onder in dit geval de Nederlandse tekst, afge drukt op een geperforeerde manier, zodat je ze er uit kunt wippen en er dan zelf'Nabokofje' mee kunt spelen! Ik geef toe: dit is geen échte nieuwe Nabokov. Maar wel een bijzonder speel tje. En nadat ik vanaf september tot eind van deze maand negenentwintig lezingen door het land, van Vlissingen tot Zwartsluis, van Schiedam tot Hoogeveen heb gegeven, vond ik dat ik wel een uitstapje had verdiend. Zo reis ik a.s. maanda gochtend met twee schoon- en één echte doch ter plus de oudste kleindochter (vijftien) met de nieuwe Thalys naar Parijs. Hij schijnt nog steeds niet op tijd te rijden, maar dat zal dit klein da mesgezelschap worst zijn. Wij hebben geen haast. Twee dagen Parijs in de kersttijd, ik hoop U nauwlettend te berichten wat ons aldaar zal overkomen. Ik zing al zachtjes in mijzelf: 'Paris, c'est une blonde, Paris, Reine du monde!' en ook: 'Ik ben in Parijs geweest. Het was er een reuze feest! Ik heb er gedanst met Jozefïen. Ik heb er de Moulin Rouge gezien!' Dierbare Zeeuwen, ik wens U allen een geze gend kerstfeest!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97