Verdrag over uitstoot C02 valt mager uit Catalonië verbiedt 8 WANNEER? MORGEN! KERST KOOPZONDAG IN GOES W 13.00 -17.00 UUR O O G Op het nippertje KLIMAATTOP Geen doelen voor korte termijn Kopenhagen 2009 Leeuwin Elsa krijgt contactlenzen 'Nieuw verdrag Start is heel nabij' Hackers stelen defensieplannen zaterdag 19 december 2009 Ondeine^ KOPENHAGEN - Met nog een paar uur te gaan voor het geplande ein de van de klimaattop in Kopenha gen, leek het er gisteravond bij het sluiten van de krant op dat de tekst van een akkoord minder am bitieus werd dan gedacht. In de voorlopige tekst die werd opge steld door dertig regeringsleiders, sneuvelden veel punten. De afspraken om tot minder uit stoot te komen in de nabije toe komst stonden niet in het concept. De tekst bevatte gisteren wel een percentage voor de lange termijn: 50 procent reductie in 2050 ten op zichte van 1990. Hoe die verminde ring tot stand moet komen, stond niet vermeld. In de tekst was al leen opgenomen dat de temperatu ren wereldwijd in vergelijking met het pre-industriële tijdperk niet meer dan 2 graden mogen stijgen. Over de financiën was het stuk duidelijker. Op de korte termijn (2010 - 2012) stroomt 30 miljard dollar (21 miljard euro) naar ont wikkelingslanden die kampen met de gevolgen van klimaatverande ring. Vanaf 2020 moet er jaarlijks 100 miljard dollar (68,7 miljard eu ro) voor dat doel worden vrijge maakt, aldus de voorlopige tekst. Ook de deadline om voor het ein de van 2010 tot een afspraak te ko men verdween uit de tekst. Een van de onderhandelingspunten was om een tijdlijn op te nemen in de tekst. Veel partijen, waaron der Nederland, pleiten ervoor de in Kopenhagen gemaakte afspra ken uiterlijk eind volgend jaar juri disch vast te leggen. De hoop was gisteren gevestigd op de Amerikaanse' president Barack Obama, die met nieuwe beloften de onderhandeling een impuls had kunnen geven. Hij herhaalde slechts de Amerikaanse inzet, waardoor ook hij geen doorbraak wist te forceren. De Verenigde Sta ten zullen in 2020 17 procent min der CO2 uitstoten dan in 2005 (on geveer gelijk aan 3 procent reduc tie ten opzichte van 1990). In 2050 zal dat 80 procent zijn. De Chinese premier Wen Jiabao sprak tijdens de top meer dan een uur met Obama, waarbij de twee leiders van de meest vervuilende landen nader tot elkaar kwamen. Het gesprek ging volgens ingewij den over de manier waarop gecon troleerd kan worden dat de gedane beloftes om uitstoot van broeikas gassen te verminderen ook daad werkelijk worden nagekomen. www.hz.nl BVUR KRAIOVE WAD IABEM - Twee noordelijke witte neushoorns paren in de dierentuin in de Tjechische stad Dvur Kralove nad Labenni. De dierentuin vliegt dit weekeinde vier noordelijke witte neushoorns - waarvan er wereldwijd nog maar acht bestaan - naar Kenia voor een fokprogramma. Het plan stuit op veel weerstand onder een aantal ROME MOSKOU SEOUL Leeuwin Elsa is in de dierentuin van Rome geopereerd aan grijze staar. De vertroebelde natuurlijke lenzen zijn in beide ogen vervan gen door geïmplanteerde contact lenzen. Het is voor de eerste keer dat zo'n operatie wordt uitgevoerd bij een leeuw. Dit heeft de Italiaan se krant la Repubblica gisteren ge meld. De vijftien maanden oude El sa kan nu weer goed zien. De Verenigde Staten en Rusland zijn 'heel dicht' bij een nieuw wa- penverminderingsverdrag. Dat heeft de Amerikaanse president Obama gisteren gezegd na bespre kingen met zijn Russische ambtge noot Medvedev. Obama toonde zich vol vertrouwen dat er 'tijdig' overeenstemming zal worden be reikt voor een opvolger van Start-I, dat 5 december afliep. Het leger van Zuid-Korea onder zoekt een aanval door hackers waarbij geheime defensieplannen met de VS zijn gestolen. Vermoede lijk zit Noord-Korea achter de aan val. Een Zuid-Koreaanse officier vergat een USB-apparaat te verwij deren op het moment dat hij op een militaire computer van een be veiligd intranet overschakelde naar internet. WS^SSKSUIItlSMISIIStSXBKStOISlXISBSKSSKISSttSBSS^ Het Catalaanse parlement heeft gisteren de doodssteek gegeven aan een vijftien eeu wen oude Spaanse traditie. Vanaf 2010 geldt ereen ver bod op stierenvechten. door Henk van den Boom Catalonië zalstierenvech- ten verbieden. In het par lement van de autono me regio boekten tegen standers van het stierengevecht gis teren een grote overwinning: het in hun ogen barbaarse ritueel wordt verleden tijd. Met een initiatiefwetsvoorstel, dat is ondertekend door 180.000 mede standers, dwong het Platform Prou ('Genoeg') de Catalaanse volksver tegenwoordigers een beslissing te nemen. Daar was een intense lob by van voor- en tegenstanders aan voorafgegaan. Zelfs politici uit het zuiden van Frankrijk, waar het stie renvechten ook nog bestaat, meng den zich in de debatten. Onder enorme belangstelling be sloot het parlement met een krap pe meerderheid om het burgerini tiatief over te nemen. Binnen enke le maanden moet de wet definitief worden goedgekeurd. De liefheb bers van de corrida vrezen dat nu ook in andere delen van Spanje de arena's hun poorten gaan sluiten. Zij hebben niet alleen te kampen met de morele verontwaardiging van de dierenbeschermers. De to rero's trekken steeds minder pu bliek omdat de jonge Spanjaarden liever naar het voetballen en de discotheek gaan. Volgens een re cente enquête is 70 procent in Spanje tegen het stierenvechten. Ook is er steeds minder geld van sponsoren en overheid voor het or-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8