Tumultueuze sprint in Haaksbergen Totilas Elma de Vries voltooit trilogie 44 en 45 41 Tientallen toeschouwers kijken in Haaksbergen naar de eerste marathon op natuurijs. foto Vincent Jannink/ANP f EERSTE MARATHON OP NATUURIJS Kurt Wubben wint, omdat Stroetinga wordt teruggezet door jury door René Banierink haaksbergen - Hoe prestigieus de eerste zege op natuurijs is voor de marathonrijders werd gisteravond duidelijk in Haaksbergen. Een spectaculaire wedstrijd werd uit eindelijk pas beslist na juryberaad, waarbij de torenhoge favoriet en aanvankelijke winnaar Arjan Stroe tinga alsnog van de hoogste trede werd verdrongen door Kurt Wub ben. De uitslag van gisteravond zal waarschijnlijk wel als zodanig de boeken ingaan. Maar BAM-ploeg- leider Jillert Anema liet na de hul diging weten dat er nog steeds een protest van hem loopt tegen de be slissing van hoofdscheidsrechter Neelie Schouten om zijn troef Stroetinga terug te zetten naar de tweede plek en de zege te gunnen aan Kurt Wubben van TNT. „Tij dens de wedstrijd hebben ploegge noten van Wubben tot twee keer toe geprobeerd om Arjan uit de baan te rijden", klaagde Anema. Het was het slot van een enerve rende avond, die uiteindelijk dus culmineerde in een tumultueuze sprint. Daarin deed Stroetinga naar de mening van de jury iets te nadrukkelijk de deur dicht voor Wubben. TNT-pIoegleider Henk Angenent had daar meteen na de finish al tegen geprotesteerd en, zo als na enige tijd bleek, met succes. Wubben vond dat protest, aanvan kelijk nog onwetend van de af loop, niet meer dan terecht. „Ik probeerde eerst buitenom te gaan, maar toen kwam Arjan daar mijn kant op. Toen ging ik naar binnen en'toen reed hij me daar de pion nen in. Maar eigenlijk", zo zei Wubben, „was dat al een teken aan de wand. Stroetinga klopt mij normaal gesproken nog op een been achteruit", zei hij beeldend over het feit dat Stroetinga intrin siek de veel rappere man is. Stroetinga gaf toe dat hij op het haaksbergen - Schaatsster Elma de Vries won gisteren voor de der de keer op rij in Haaksbergen. Ze versloeg met minimaal verschil Mariska Huisman en de Ameri kaanse Chris Witty. Hoewel De Vries gewend is om te winnen, was de trilogie in de Twentse plaats toch wel speciaal, zei ze na afloop. „Het is toch drie keer op rij de eerste marathon op Vergelijk hem met een Formule I-bolide die honderd kilometer harder gaat dan zijn concurren ten. Of met een topvoetbalier die altijd zijn eigen voorzet achter de keeper schiet. Dit stukje gaat over een paard. Zijn naam is Totilas, zijn leeftijd is negen jaar en zijn 'beroep' dressuurrijden. Woensdagavond zorgde hij in Londen voor kippenvel en/of tranen op de wangen van 15.000 toeschouwers. Totilas reed met zijn berijder Edward Gal een kür op muziek zo als er nog nooit een gereden was. Een com pleet Zwanenmeer uitgevoerd door maar één danser; een hele Nachtwacht, geschil derd binnen vierenhalve minuut. Voor de derde keer dit jaar verbeterden paard en rui- laatste rechte stuk bepaald geen rechte lijn aan had gehouden. „Maar dat kon ik gewoon niet meer, ik kon nauwelijks nog op mijn benen staan, ik was helemaal kapot." Of hij Wubben bewust had afgehouden, liet hij in het mid den. „Tuurlijk weet ik wel waar mijn tegenstander is. En die pro beer je voor te blijven. Ik weet niet of ik mijn schaats er voor heb ge zet." Kortom: de toeschouwers kwamen gisteravond ogen en oren natuurijs die je dan wint. Haaks bergen is een heerlijk baantje, dat me enorm goed ligt en dan ben je ook extra gemotiveerd." De zege is ook opmerkelijk, omdat De Vries zich dit seizoen helemaal richt op het halen van de Olympische Spe len van Vancouver. „Meer mara thons of grote wedstrijden op na tuurijs hoeft even niet, Iaat het maar snel weer gaan dooien." Elma de Vries door Koen de Vries ter het wereldrecord: 92,30%. Er zijn men sen die Totilas achterna reizen. Een optre den van die negenjarige, prachtig zwarte hengst missen is voor hen alsof je een jaar van je leven moet overslaan. Eén van hen is Leunus van Lieren, van Stal Hexagon uit Schore. Hij is al lang zwaar onder de indruk van de viervoeter. Al voordat Totilas in maart van dit jaar promoveerde naar Grand Prix-niveau zat hij uren in de auto om hem te zien. Woensdag was hij er samen met zijn Hexagon-teamgenoten ook bij, in het prestigieuze Olympia in Londen. „Wat je ook van Totilas zegt, iedere kwalificatie schiet tekort", zag hij weer eens bevestigd. „Dit paard is een fenomeen. Zo één is er nog nooit geweest en ik betwijfel of er ooit nog zo'n paard zal komen. Iedereen streeft naar perfectie, maar bereikt die nooit. Toti las is de uitzondering. Dit is het perfecte tekort om alle verwikkelingen te volgen. Nadat eerst een groep van pakweg dertig man een ronde voorsprong had genomen, gingen daaruit nog eens drie man ervan door: Wubben, Stroetinga en Bart de Vries. Na wat fraaie staaltjes teamwork, waarbij teamgenoten van Wubben en vooral Stroetinga zich lieten afzakken en zich opof ferden om de drie op twee ronden voorsprong te krijgen, slaagde die opzet. Toen het peloton was afge- sprint moesten de drie het samen uitvechten. Eerst Wubben en daar na De Vries wilden een eindsprint met verreweg de rapste man Stroe tinga ontlopen, maar slaagden daar niet in. De Vries werd in de laatste ronde teruggepakt en toen voltrok zich de reeds gememoreer de sprint. Met Wubben als aanvan kelijke nummer twee maar uitein delijk toch de winnaar. Die vervol gens zijn gevoelens treffend samen vatte. „Het is het niet leuk om zo te winnen, maar het was ook niet leuk geweest om zo te verliezen." paard." „Ik vond het een eer om hier bij te mogen zijn", sms'te Van Lieren na afloop van de kür naar Westkappelaar Hans-Peter Minderhoud, de partner van Edward Gal. „Ik ben blij dat ik in hetzelfde tijdperk als Totilas leef', voegde hij er nog aan toe. Dankzij Totilas lijkt Nederland nu al verze kerd van één gouden medaille op de Olym pische Spelen van 2012, ook in Londen. Maar zoals bekend is alles van waarde weer loos. Eén misstapje en Totilas staat een jaar op stal. En alles van waarde is ook te koop. Er gaan hardnekkige geruchten dat er een bod van tien miljoen euro op de buiten aardse viervoeter is uitgebracht. Dikke kans dat de gouden medaille in 2012 niet naar Ne derland, maar naar Oostenrijk gaat. Tennisster Van der Meet wil hogerop Zaterdag 19 december 2009 Zware loting Ajax, PSV en Twente in Europa League Tip? sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77