Oude dijkbekleding is cultuurhistorie Rond 2015 nieuwe fusie waterschappen DIJKVERSTERKINGEN Materialen historische zeeweringen krijgen plekje bij Watersnoodmuseum Ouwerkerk Maandelijkse jamsessie Stulp Zorgverzekeraar Alle aandacht zaterdag 19 december 2009 Voor de Zeeuwse dijken zijn door de eeuwen heen allerlei materialen gebruikt. Nu Projectbu reau Zeeweringen in de hele pro vincie de dijken aan het versterken is, verdwijnt deze historische dijk bekleding. De dijken worden veili ger, maar ook eentoniger. Daarom is de 'museumglooiing' bedacht, een stuk dijk van zestig meter waar twaalf historische dijk- bekledingen naast elkaar zijn uitge stald. Daarnaast komen drie vak ken met nieuwe, innovatieve mate rialen. Het mini openluchtmu- seum is aangelegd bij Polder Vier bannen, achter het Watersnood museum Ouwerkerk. Inmiddels zijn tien van de vijftien vakken gevuld. De overige vakken worden volgend jaar gevuld,- om dat de materialen dan pas bij de werkzaamheden vrijkomen. Overi gens gaat het niet altijd om het ma teriaal, maar ook om de gebruikte techniek. Zo bestaat het 'systeem Leendertse' uit trapsgewijs gelegde betonblokken, is er de 'spijker glooiing' van stenen spijkers en werden ook dakpannen gebruikt als dijkbekleding. „Als de laatste vakken gevuld zijn, komen er ook informatiebordjes over de gebruikte materialen en technieken", zegt Anneke McGo- vern van projectbureau Zeewerin gen. „Dat gebeurt in samenwer king met het Watersnoodmu seum, dat de glooiing ook op neemt in rondleidingen." Projectbureau Zeeweringen is be zig de dijken in Zeeland veiliger te maken. Rond de Oosterschelde wordt in totaal 175 kilometer dijk versterkt, rond de Westerschelde 10 kilometer. Het hele project moet in 2015 afgerond zijn. „Het loopt prima op tijd", zegt McGovern. „In februari beginnen we met de eerste voorbereidingen voor de dijkvakken die in 2010 aan gepakt worden." Op Schou- wen-Duiveland staan voor 2010 drie locaties in de planning. Bij de Schelphoek West wordt 3,9 kilo meter dijk verstevigd, bij haven De Val 3,3 kilometer, en bij de Ooster- landpolder 3,7 kilometer. Op de foto staan van rechtsonder naar linksboven de volgende mate rialen: Vilvoordse steen, Lessinese steen, gebakken steen, dakpannen, spijkerglooiing, Doornikse steen, Systeem Leendertse, dan twee lege vakken waar respectievelijk petit graniet en graniet in komen, basalt zuilen, diaboolblokken, haring- manblokken, en tot slot drie lege vakken voor de innovatieve materi alen: Elastocoast, een gelijmde steenslag; C-fix, dat bestaat uit ge recycled materiaal; en Basalton, een cementsoort die met minder C02-uitstoot is vervaardigd. RENESSE - Bar De Stulp in Renesse houdt zondag 20 december een eerste jamsessie. Dit moet uit groeien tot een maandelijks evene ment, een soort muzikaal trefpunt voor Schouwen-Duiveland. Roy Lanser van De Stulp hoopt dat jong en oud op de jamsessie af komt. Muzikanten zijn er genoeg, denkt hij. „Er komen hier ontzet tend veel gasten die muziek ma ken, ik denk wel dertig tot veertig procent." Via de jamsessies hoopt Lansermuzikale kruisbestuivin gen tot stand te brengen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De fusie tussen de twee overgebleven Zeeuwse water schappen moet feitelijk haar be slag nog krijgen en de volgende schaalvergroting dient zich alweer aan. „We blijven in beweging", vat te secretaris Johan de Visser van waterschap Zeeuwse Eilanden de nieuwe uitdaging donderdag opge wekt samen in Temeuzen. De Visser sprak deze woorden bij de laatste toogdag van de Zeeuwse Waterschapsbond. De bond is in 1919 opgericht om de band tussen de toen zeker 400 waterschappen in Zeeland te versterken, en is over bodig geworden. Er blijft: immers maar één Zeeuws waterschap: Scheldestromen. Hoe lang dit kersverse waterschap zal bestaan, is ongewis. De Visser had het over uitbreiding met Goe- ree-Overflakkee en West-Brabant. „Dat hoeft niet per se een fusie te zijn. Noem het eerder een schaal vergroting." Zo'n operatie sluit aan bij wat het kabinet voor ogen staat met het waterbeheer in Nederland. Den Haag wil één organisatie per stroomgebied, bijvoorbeeld de zuidwestelijke Delta. Taken die nu nog bij regionale directies van Rijkswaterstaat zitten, komen bij verdere opschaling wellicht naar de waterschappen. Er zijn nu nog vijfentwintig water schappen in Nederland. Dat zou den er rond 2015 vijftien moeten zijn. Waterschapssecretaris De Vis ser durfde het zelfs aan over de grens te kijken, naar België. De museumglooiing bij Ouwerkerk. foto Joop van Houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65