3i Nachtzorg verdwijnt uit Harlekijnflat 'Ilonka Toth werd als vuilnis achtergelaten' OPfcl*1 OPEN1- gJHf By l!ie se a SVRZ Bewoners Weyeblick onzeker over hulp Sfeervolle keukens „I. Ijsbanen open in Zierikzee en Krabbendijke zaterdag 19 december 2009 B tfw 1 Wordt het eert prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De 24-uurszorgpoSt van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening -(SVRZ) verdwijnt per 1 januari uit de Harlekijnflat in Vlissingen. Voortaan zal de dienst doende zorgverlener op afspraak of na een hulpoproep naar de cliënten toe rijden. Over de verandering is afgelopen week onrust ontstaan. Met name onder bewoners van appartemen tencomplex Weyeblick in Pape gaaienburg, die voor hun nachtelij ke zorg ook afhankelijk zijn van de post in de Harlekijnflat. Ze zijn bang dat de zorgverlener pas drie kwartier na de oproep ter plaatse kan zijn. Ook wethouder Frans Prins zegt onaangenaam verrast te zijn over de beslissing van de SVRZ. De zorgstichting heeft hem niet inge licht. Volgens Rien Heijboer, directeur van de- SVRZ, is de maatregel hard nodig. Er zijn volgens hem mo menteel te weinig mensen in de Harlekijnflat die zorg nodig heb ben. „We moeten nog efficiënter zijn, want er komt steeds minder geld beschikbaar." Volgens Heij boer is op een goede manier met de bewoners van de Harlekijnflat gepraat en is er niemand die door de verandering overweegt te ver huizen. Voor de bewoners van Weyeblick verandert er helemaal niets, benadrukt hij. „Als zij 's nachts zorg nodig hebben, dan bellen ze ons en komt de dienst doende zorgverlener eraan. De nachtdienst in de Harlekijnflat ver andert eigenlijk in een standplaats in een auto." Omdat er voor Weyeblick niets verandert, vindt de SVRZ het niet nodig om de bewoners van dat complex in te lichten. Maar door de onrust is er ruis ontstaan. Zo hebben de bewonerscommissie van Weyeblick en fractievoorzitter Ton de Nooij van Groenlinks (die het onderwerp donderdag aan sneed tijdens de gemeenteraad) te horen gekregen dat de SVRZ de maximale aanrijtijd van dertig mi nuten loslaat. Volgens Heijboer is niets minder waar. „Binnen dertig minuten wil len we bij de cliënt zijn. Dat is en blijft ons' streven. Uiteraard kan het in een enkel geval voorkomen dat die termijn niet gehaald wordt doordat er verschillende oproepen tegelijk komen, of doordat de brug gen open staan, maar dat zal een uitzondering zijn." Maar de bewonerscommissie van Weyeblick vreest dat de dienst doende zorgverlener straks vanuit 't Gasthuis in Middelburg moet ko men en niet binnen dertig minu ten ter plaatse kan zijn. Volgens Heijboer is dat niet waar. De zorgverlener in de nachtelijke uren zal rijden tussen de Harlekijn flat, Weyeblick, Oost-Souburg en de Vliedberg in Koudekerke. „En om de zorg nog beter op de regio af te stemmen, willen we ook af spraken gaan maken met Zorg- stroom", aldus Heijboer. Nachtelijke zorg bij Weyeblick is nog altijd een gevoelig punt omdat de bewoners was voorgehouden dat er een 24-uurs zorgpost in hun complex zou komen. Dat was voor veel mensen een belangrijk argu ment om te verhuizen naar Weye blick. Pas begin dit jaar liet de SVRZ weten dat die post er niet komt. Wethouder Frans Prins heeft des tijds gepoogd beide partijen nader tot elkaar te brengen, maar dat liep op niets uit. door Emile Calon MIDDELBURG - Zeventien maanden na de gewelddadige dood van Ilon ka Toth heeft de rechtbank be paald dat een Vlissinger (54) daar voor verantwoordelijk is. De man werd een week na de dood van Toth (42) opgepakt en hield, on danks meer dan twintig intensieve verhoren, vol dat hij niets te ma ken had met haar dood. Ook giste ren liet hij direct weten dat hij het niet eens is met zijn veroordeling - twaalf jaar cel - en in hoger beroep gaat. Opmerkelijk genoeg herhaal de hij niet zijn uitspraak 'Ik ben geen moordenaar', die hij als een mantra bijna alle voorgaande zit tingen aan het slot liet horen. De rechtbank vindt hem schuldig omdat veel bewijzen in zijn rich ting wijzen. Het gaat dan vooral om de DNA-delen die gevonden zijn op het moordwapen en op een handdoek die op de Noorder begraafplaats is gevonden. Het gaat niet om complete DNA-profie- len maar wel om delen DNA. On derzoek door het commerciële bu reau IFS heeft de rechtbank over tuigd dat die DNA-sporen wel af komstig moeten zijn van de ver dachte. Het gedrag van de verdachte heeft ook bijgedragen aan zijn veroorde ling, zo blijkt uit het vonnis dat rechtbankvoorzitter S. Meeuwis gisteren voorlas in aanwezigheid van de voltallige meervoudige ka mer. Gedurende de dag voor de moord en de ochtend voor de moord belde de Vlissinger een aan tal malen naar Ilonka Toth. Hij was verliefd op haar eri zocht con tact. Na haar dood zocht hij geen enkel contact meer met haar. De rechtbank vindt dat zeer verdacht. Ook schoor de man zijn snor af De rechtbank denkt dat hij dat deed om herkenning door even tuele getuigen te voorkomen. Zijn alibi voor de middag en avond van de 5e juli is door de rechtbank ook betiteld als 'zeer zwak'. Volgens de rechtbank heeft de man Toth op brute wijze van het leven beroofd. „Hij heeft haar min stens twee keer met een marme ren grafrand op het hoofd gesla gen en achter een grafsteen als vuilnis achtergelaten." Bit is de feestmaand een^stau'rant hebben hun deuren geopend- ofzep Middelburg ook vind ie er de Voor inlichtingen verhuur leukste belevenissen 0297 2i4067 van leeland. attracties, winkels, horeca, sport, kinderopvang en onderwijs. www.zepmiddelburg.nl MIDDELBURG - Schaatsliefhebbers kunnen dit weekeinde in Zeeland in ieder geval op twee plaatsen te recht. De ijsbanen in Krabbendij ke en in Zierikzee gaan vandaag, zaterdag, open. Vrijwilligers van de Ijs- en Skeeler vereniging Krabbendijke hebben de ijsbaan aan de Nieulandestraat sneeuwvrij gemaakt zodat er van daag vanaf 10.00 uur kan worden geschaatst. Er is ook een ruilbeurs waar schaatsen geslepen, geruild of verkocht kunnen worden. Ook de ijsbaan van de Zierikzee- sche IJsvereniging aan de Maurits- laan in Zierikzee verwacht van daag vanaf 10.00 uur de schaatslief hebbers. ^rtlac dec,'m 1 e -.maand Lage prijzenmaand! JSeo l\ooMe /O /-SN tweewie Iers U Dorpsplein 14 Aagtekei1<e T 0118-681306 www leojoossetweswielaro nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33