We staken in ons badpak de straat over Ë1VGZ zee and 29 Middelburg Zorgverzekeraar Alle aandacht LaBan KIJK OP VGZ.NL Jongen (17) mishandeld na rit met bus zaterdag 19 december 2009 W Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg verwoest. De serie Middelburg 1940 en de website op www, pzc.nl/middelburg1940 laten de stad van toen herleven. door Carla van de Merbel Lenie Klaassen heeft boe ken vol oude foto's van Middelburg, maar eentje is haar het dierbaarst: die van de Winterstraat, een straat die er niet meer is en waarvan, zeker uit de periode voor de oorlog, weinig foto's zijn. Klaas sen is om twee redenen gehecht aan haar foto van de Winterstraat: het is de straat waarin ze opgroei de én de foto is eind jaren zestig gemaakt door haar man Giel Mol, die kort daarna bij een ongeluk om het leven kwam. Het witte hek (bij het bruggetje naar de Vlissingsestraat) op de fo to is blijven staan en de Vlissingse straat ligt nog steeds links om de hoek, maar de hele Winterstraat is in 1968-1969 gesloopt. Op de plek ligt nu asfalt en raast het verkeer over Het Groenewoud. Lenie Klaassen werd in 1929 gebo ren in de Vlissingsestraat. Op haar vierde verhuisde ze met haar Groepsfoto van de eerste klas van de fröbelschool in de Segeerstraat, om streeks 1933. Schuin voor de juffrouw links staat Lenie Klaassen. fietsen- en brommerzaak. Er woonden nog meer Klaassens in de buurt: volgens het adresregister van 1940 (te raadplegen via www.pzc.nl/middelburg1940) vijf in de Winterstraat, één in de Vlis singsestraat en vijf elders in de stad. De vader van Lenie was eerst stukadoor. In de oorlog ging hij bij de brandweer werken en daar bleef hij ook na de bevrijding. Lenie Klaassen volgde haar eerste jaar fröbelschool in de Segeerstraat en het tweede op de Vlasmarkt. Ze ging daarna naar openbare lage re school C op de Bree. Lenie heeft mooie herinneringen aan haar kinderjaren in de Winter straat. 's Zomers ging ze vaak zwemmen in het vlakbij gelegen kanaal. „We staken in ons badpak de straat over, gingen een trapje op naar de hoger gelegen Blauwe- dijk en dan waren we al bij het ka naal. Mijn vader heeft me daar le ren zwemmen, met een hengel waaraan een dubbelgeslagen opge blazen fietsband zat. En bij het stoomgemaal leerden we duiken. We zwommen ook naar schepen toe en klommen dan in de houten roeibootjes die daarachter hifigen. Zo voeren we mee tot aan de Sta- tionsbrug en van daaraf zwom- S.ciÜcü 4Ü men we weer terug. Daar waren de schippers niet blij mee." Ze speelde ook veel op het jaagpad langs het kanaal en op het bol werk, dat toen nog doorliep tot vlakbij de Winterstraat. ,,'s Win ters gingen we altijd schaatsen op het bolwerk. Dat kon toen nog zo goed als iedere winter. Ik wou al tijd naar buiten, ook als het regen de. Ik was gek op mijn zwarte kaplaarzen en zwarte cape met puntmuts. Ik had eigenlijk een jon gen moeten wezen. Maar ik hield ook van poppen..." De vader van Lenie was vaak thuis, waar hij wachtte op een op roep om een brand te blussen. Hij kon daardoor veel aandacht beste den aan zijn kinderen. „Vader was vaak in het schuurtje achter ons huis aan het knutselen en ik was dan vaak bij hem. Hij trok veel met ons op, meer dan moeder. Hij ging altijd met ons op sjouw. Het was een heerlijke vader." Reacties op deze rubriek kunt u sturen naar: Redactie PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg o.v.v. Middelburg 1940, of naar middelburgl 940@pzc.nl. ouders en haar drie oudere zussen naar de Winterstraat. „Dat maakte indruk. Ik weet nog dat ik op een kar met spullen zat met m'n pop penhuis in m'n handen. Zo reden we de hoek om, naar de Winter straat." Ze woonde tot aan haar trouwen, op haar 21ste, in het eer ste huis links op de foto, waar de brommers voor staan. ('Niet van ons; mijn familie was daar toen al weg.') Een stukje verderop in de straat is een lege plek. Hier was het café van Rinkel. In de oorlog is daar een Duitse bom op gevallen. Aan de overkant van de straat had de oom van Lenie Klaassen een De Winterstraat eind jaren zestig, vlak voor de sloop. foto Giel Mol Trefpunt van wereldmerken MIDDELBURG MIDDELBURG - Een zeventienjarige jongen uit Arnemuiden is in de nacht van donderdag op vrijdag mishandeld in Middelburg. Hij stapte rond 04.15 uur uit een 'discobus' in de Dauwendaelselaan in Middelburg. Op dat moment kreeg hij een trap in zijn rug van een jongen die tot een groepje van vijf behoorde. Daarna werd hij door enkelen van hen geschopt en geslagen. De 17-jarige vluchtte rich ting Vromoldsland. Twee jongens van het groepje achtervolgden hem en namen vervolgens de be nen toen een bus bij de 17-jarige stopte. De jongen moest zich laten behandelen in het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31