21 zeeland De peijsnorm oogst Stroomuitval PZC Het huiswerk De krant 5 weken voor 15 euro! Salarissen van bestuurders mogen niet de pan uit rijzen. Provinciale Staten willen daarom een 'peijsnorm' invoeren. Een definitieve beslissing werd gisteren uitgesteld. 'Wat zijn nu zwerfjongeren?' Start palliatief netwerk Zeeland ent u leerkracht en in voor een onderwijsexperiment? zaterdag 19 december 2009 Dinsdag viel in Kloetin- ge en delen van Kapel- Ie de stroom uit. Dat is een goede zaak. Al was het eigenlijk wat te kort, het had net een paar uur langer mogen du ren. Over de oorzaak wordt gespe culeerd, maar ik mag toch aanne men dat het gewoon opzet is ge weest. Ik ga ervan uit dat er van uit gemeenten en provincie bij Delta op aan is gedrongen om even een paar uur de stroom uit te laten vallen. U weet dat de Zeeuwse bevolking de komende jaren gaat krimpen en dat tot nu toe niets heeft geholpen om dat te gen te gaan. Tijd voor onortho doxe maatregelen en dit is er één. Na een stroomuitval vindt er ne gen maanden later namelijk vaak een geboortegolf plaats. Toen in december 2007 een Apache tegen een hoogspanningskabel in de ge meente Maasdriel vloog, lag in september 2009 het aantal geboor tes in die gemeente bijna 44 pro cent hoger. In Haaksbergen deed zich in augustus 2006 hetzelfde voor. En volgens mijn collega is groep 1 van de basisschool op Graauw in jaren niet zo groot ge weest, en wat was daar vijfjaar ge leden: juist, stroomuitval. In Kloetinge en Kapelle kunnen verloskundigen en kraamhulpen zich in de handen wrijven, die moeten september volgend jaar aan de bak. Nu zegt u natuurlijk dat doen ze toch nooit expres zo'n stroomstoring? Dat is toch te veel risico? Die risico's zijn echt wel afgedekt. Ze zullen de zieken huizen en fabrieken wel inlich ten: „Goedemiddag, met David van de Delta. We doen weer een stroomstoring volgende week donderdagavond, houdt u er reke ning mee? Ennuh... mondje dicht hè." Ik ben benieuwd waar de vol gende is? Vooral in West-Zeeuws-Vlaanderen slaat de krimp hard toe, dus ik verwacht dat Oostburg en delen van Schoondijke binnenkort zonder stroom zullen zitten. Maar bij ons mag ook hoor. Kerstavond lijkt me wel wat. Even geen computer, even geen gehang voor de televi sie. Nee, de kaarsjes aan en gezel lig met z'n allen rond de slingerra dio. Zalig kerstfeest. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vana#f 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon liefl u nadere informatie TOPSALARISSEN door Cornelleke Blok Na de balkenendenorm, willen Provinciale Sta ten een peijsnorm in voeren. Directeuren en bestuurders van instellingen die voornamelijk uit publiek geld gefi nancierd worden, mogen niet meer verdienen dan de commissa ris van de koningin, oftewel 150.000 euro. Instellingen met be stuurders die boven dat bedrag zit ten, krijgen straks mogelijk geen provinciale subsidie meer. „Ik ben hierdoor verrast", zegt Leen van Leersum, voorzitter van de raad van bestuur van Emergis, dat incidenteel provinciale subsi die krijgt voor 'kleine projecten'. „Ik verdien bruto 175.000 euro, 25.000 euro hoger dan men wense lijk acht. En ik ben niet de enige. Deze maatregel zou betekenen dat grotere zorginstellingen in Zeeland niet meer gesubsidieerd worden. Ik vind het vreemd dat de provin cie een eigen beleid wil voeren over de hoogte van salarissen, ter wijl er landelijk een discussie over hetzelfde onderwerp gevoerd wordt. Er is door onze primaire fi- nancierders, de zorgverzekeraar en het zorgkantoor, nog nooit een op merking gemaakt over de hoogte van mijn salaris. En bovendien: hanteert de provincie dezelfde nor men voor accountants en advoca ten die ze inhuren? Die worden ook uit publiek geld betaald." Directeur Hein Abbing van de Stichting Agogische Zorgcentra Kees Reinhoudt Zeeland (AZZ) verdiende in 2008 185.000 euro, staat in het jaarver slag van 2008. De stichting kreeg dit jaar bijna 18 miljoen euro subsi die van de provincie. „Ik begrijp dat de politiek er iets aan wil doen, maar de provincie kiest een volledig willekeurige norm", zegt Leen Wille, voorzitter van de raad van toezicht namens AZZ. „Als je deze redenering han teert, zou er in elke gemeente ook niemand meer mogen verdienen dan de burgemeester. En mogen we dan wel twee directeuren mo gen aanstellen die elk 149.000 euro per jaar verdienen? Dat is nog veel duurder. Stel dat wij geen provin ciale subsidie meer krijgen, dan moeten we onze directeur ont slaan, terwijl we geen enkele re den hebben om dat te doen. Dat Provinciale Topinkomennorm Provinciale Staten van Zeeland heb ben op 14 november 2008 een CDA-motie aangenomen over de peijsnorm, over subsidiëring aan in hoofdzaak met publieke middelen gefinancierde instellingen. In de motie was dat als volgt gefor muleerd: Ingaande 1 januari 2009 aan de (in hoofdzaak) publiek gefi nancierde instellingen waar de sala rissen van de directeur(en)- /bestuurder(s) hoger zijn dan de CdK-norm, geen subsidies meer toe te kennen. 9 CdK staat voor commissaris van de koningin. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat het kabinet precies omschrijft wat het verstaat onder zwerfjonge ren. Alleen als alle instanties het zelfde eronder verstaan kunnen problemen worden opgelost. Een mötie van SP-Kamerlid Trix de Roos uit Vlissingen is door de Ka mer aangenomen. Instanties die zwerfjongeren opvangen hanteren elk hun eigen definities. De Roos: „Daardoor werken instanties langs elkaar heen en worden jongeren niet goed geholpen." 9 Voor de norm circuleren in provin ciale stukken en daarbuiten inmid dels verschillende benamingen. Zo wordt gesproken over de PTI-norm (Provinciale Topinkomen-norm), de CdK-norm en de peijsnorm. 9 Sinds de motie is de provincie extra waakzaam geweest en geke ken of subsidiëringen strijdig zijn met de norm. 9 De salarisberekening is gemaakt op basis van het brutojaarslaris, de bru- to-uitkeringen (vast en flexibel), de brutovakantietoelage, de bruto-on- kostenvergoeding en de pensioen bijdrage van de werkgever. kost ons dus een grote ontslagver goeding én we moeten een nieu we bestuurder aanstellen. Wij heb ben goede redenen om de direc teur meer dan 150.000 euro per jaar te betalen. Dat wil ik graag met de gedeputeerde bespreken. Ik maak me geen zorgen. Het kan ab soluut de bedoeling niet zijn dat wij over veertien dagen geen raad van bestuuT meer hebben. Ik ben erg benieuwd wat de gevolgen van dit besluit zijn. Ik heb er vertrou wen in dat het opgelost wordt." Kees Reinhoudt, directeur van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, denkt niet dat de maatregelen ge volgen hebben voor zijn organisa tie. „Subsidies voor woningen ko men niet van de..provincie, maar van het Rijk." Het loon van Reinhoudt was in 2008 198.616 euro;Volgens het jaar verslag van de corporatie, inclusief pensioen en onkosten. „Maar als je naar mijn belastbare loon kijkt, dan zit ik onder die 150.000 euro. Ik blijf ook ruim binnen de balken endenorm." Daarnaast wijst hij op de 'Izeboud-norm' die van toepas sing is op directeuren van woning corporaties. „Daar blijf ik ook keu rig onder. Als deze maatregel slecht uit zou pakken voor ons, hebben we pech. We kunnen be staande arbeidscontracten moei lijk om die reden openbreken." Reinhoudt vindt de maatregel on eerlijk. „Als de provincie iets subsi dieert, betreft het bijna altijd een project dat met leefbaarheid te ma ken heeft en de gemeenschap ten goede komen. De gemeenschap kan er niets aan doen dat de trek ker van zo'n project een directeur heeft die te veel verdient." door René Schrier De bedoeling is goed, maar het moet nog wat beter uitgewerkt worden. Die boodschap kreeg gedeputeerde Toi- ne Poppelaars (CDA, financiën) van Provinciale Staten gisteren mee bij de behandeling van het voorstel voor het invoeren van de peijsnorm voor directeuren en be stuurders van instellingen die sub- MIDDELBURG - Alle kennis over pal- liatieve zorg (de laatste levensfase) is vanaf 1 januari te vinden bij het Netwerk Palliatieve Zorg Zeeland. Iedereen kan daar terecht met vra gen over pijnbestrijding, stervens begeleiding of hospices. Het is voor patiënten en mantelzorgers. zie ook Spectrum netwerkpalliatievezorg.nl/zeeland. Zie elders in-deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2