meningen 115 Ontpoldering met stip op één 'Alleen maar excuses voor bus die twee uur te laat komt' 'Politiek verlangt naar nieuw elan' Cor de Jonge Postvak In Even Edith zaterdag 19 december 2009 In 2009 heeft de ontpoldering en de verdieping van de Wes- terschelde met voorsprong de meeste brieven opgeleverd voor de brievenrubriek. Het onder werp leidde tot vaak felle reacties. Zelfs meer dan honderd brieven werden geteld. Naar aanleiding van de beroering in de Zeeuwse sa menleving is ook een PZC-debat over de ontpoldering/de verdie ping georganiseerd. Dit jaar heeft de krant zes debatten georgani seerd, nadat de onderwerpen in de brievenrubriek al tot uitwisse ling van meningen hadden geleid. Opnieuw stond in de brievenru briek de fusieperikelen van de zie kenhuizen boven de Westerschel- de met stip bovenaan. Dat gold ook voor coffeeshop Checkpoint. Het nieuws dat onderzoekscentra- Ie 'Petten' zou verhuizen naar de gemeente Borssele leidde tot een hernieuwde discussie over kerne nergie in Borssele. Het was dit jaar een onderwerp bij uitstek voor een PZC-debat. Heel wat brievenschrijvers hebben hun mening gegeven over een 'aan trekkelijk Zeeuws landschap', waar het goed wonen en werken is. Het mondde uit in het debat over de Toekomst van Zeeland, waar nar tuur en economie om voorrang streden. Het debat over 'toerisme in Zee land' werd ingeleid met de stel ling: 'Er is genoeg ruimte voor grootschalige vakantieparken'. Een verslaggeefster noteerde een uitspraak van een wethouder uit Vlissingen en een uit Middelburg. Zij spraken de hoop uit dat Wal cheren één gemeente zou worden. Dit bericht leidde tot êen aantal brieven en een debat over de her indeling op Walcheren. Dit jaar werd de oude discussie ac tueel dat jongeren wegtrekken uit Zeeland, jongeren spraken zich in het jongerendebat uit over de stel lingen: Zeeland is saai; Echt goed onderwijs vind je alleen buiten Zeeland; Zeeuwse jongeren heb ben een eigen identiteit en mijn toekomst ligt in Zeeland. In de brievenrubriek werd af en toe erg de nadruk gelegd op het ar gument dat in de herhaling de kracht ligt. Dat gebeurde onder meer bij onderwerpen als de Wes- terscheldeverdieping, de Wester- schelde Container Terminal, de mosselproblematiek en het afschie ten van herten. De meeste lezers reageren op regio nale kwesties. Uitzonderingen daargelaten, zoals de perikelen rond DSB en nu weer bij een inter nationaal hoogtepunt, ais de Kli maatconferentie in Kopenhagen. Sommige schrijvers hebben een mening over veel onderwerpen. Hans Pollemans bijvoorbeeld zit in de voorhoede van de veelschrij vers. Hij schrijft over de WCT, de N61, ontpoldering, maar telkens vanuit een Zeeuws-Vlaams stand punt en met een kritische blik naar het provinciebestuur, dat 'daar in Middelburg zit'. A. Broek mans uit Hulst richt zich juist'op één onderwerp. Dat is plan Perk- polder, waar nieuwbouw is voor zien. Hij wijst het plan af en vecht voor de komst van het fietsvoet- veer bij Kruiningen - Perkpolder. Naar aanleiding van de oproep in de krant om klachten in te dienen over het openbaar vervoer, doet me vrouw M. Meerman haar volgende verhaal: „Het is herhaaldelijk voorgekomen dat onze zoon van 12, die een autistisch spectrum heeft, niet van het openbaar vervoer gebruik heeft kunnen maken. Een klein voorbeeld. Komende vanuit Goes naar Lewedorp moet hij overstap pen in 's Heer Arendskerke. Vaak komt de bus twee minuten te laat zodat de aansluiting bij het station wordt gemist. Navraag bij Con nexion (Hilversum!) levert niets op, alleen ex cuses. Ze weten trouwens niet waar al die plaat sen liggen, en ze weten ook niet wat voor bus (bel of lijnbus) er rijdt. T\vee weken geleden weigerde de chauffeur hem mee te nemen, omdat de bus te vol was. De volgende dag was de bus nog voller, maar kon iemand anders gewoon instappen, zonder enige vraag of opmerking van de chauffeur. Vandaag heeft hij gewoon twee uur in de regen en wind gestaan omdat de bus niet kwam. Het is een lijndienst, en die mag gewoon een paar minuten te laat komen maar geen twee uur. Het is dat een ander jongetje kwam en ook moest wachten en die zijn vader kon bellen. Deze heeft hen thuisgebracht. Navraag bij Con- nexxion leverde alleen maar excuses op en dit gebeurt natuurlijk altijd, maar er verandert niets. Als we inderdaad van het ov meer ge bruik moeten maken lijkt het me niet geheel onverstandig dat het eerst goed wordt gedaan. En niet steeds maar lijntjes eruit halen, en deze opvullen met nietszeggende kreten zoals bel bus en dergelijke. Nee, gewoon goed openbaar vervoer." zie ook www.beterov.nl De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Wat moeten we doen om onze partij van nieuw bloed te voorzien? Met die vraag houdt een aantal politieke partijen zich de laatste maanden bezig. De nieuwkomers zijn nodig om de partij op sterkte te brengen voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 3 maart, maar ook om fris elan aan de partij en misschien wel aan de politiek te geven. Onlangs ontving ik een mailtje van een Vlissingse partij met de vraag: 'Hoe krijgen we de jeugd weer bij de politiek? Kan de PZC ons daarbij helpen door bijvoor beeld een debat voor jongeren te organiseren?' Een debat, dat weet ik zo net nog niet, maar de vraag op zich is interessant. Ik kan me niet herinneren ooit een jongere ontmoet te hebben, die zin heeft om de politiek in te gaan. Wie wil urenlang in de raad- bankjes zitten en die gortdroge no ta's lezen. Belangrijk is het wel, maar vindt daar maar eens een jongere voor. De politiek is geen spannende om geving, tijdrovend door het vele vergaderen en zelden uitdagend. De gedachte is zo gek nog niet dat nieuw bloed vanzelf komt wan neer de manier van politiek bedrij ven wordt aangepakt. Met andere woorden: raadswerk moet sneller leiden tot resultaat, leuker worden en de vergadertijd moet worden ingekort. Sommige gemeenten zijn daarmee aan de slag gegaan. Almere heeft een Politieke Markt ingevoerd, die een keer per week plaatsvindt. De commissie- en raadsvergadering zijn afgeschaft. De onderwerpen worden in aparte zalen besproken, vragen worden behandeld en raadsleden, inwoners, externe advi seurs zitten met elkaar 'rond de ta fel'. Diezelfde avond worden de be sluiten genomen. Er zijn meer gemeenten met een soortgelijke werkwijze als Almere. Logisch, want ik kan me niet voor stellen dat er iemand uitkijkt naar vruchteloos vergaderen. Een Poli tieke Markt? Iets voor Vlissingen? sm a m EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15