media Alberto Stegeman (38) begint morgen (zondag) met een nieuwe reeks Undercover in Nederland. Stegeman, die eerder lekken in de beveiliging van Schiphol en Paleis Noordeinde aan het licht bracht, duikt nu in de wereld van vastgoedfraude en illegaal vuurwerk, door Bernice Breure foto CPD Toen All in the Family op 12 oktober 1972 voor het eerst in Nederland te zien was, brak net de kleurentelevisie door. Kleur of niet, voor Archie Bunker bleef alles zwart-wit. Het aartscon servatieve gezinshoofd van de fa milie Bunker kende geen grijstin ten. In zijn wereld waren de repu blikeinen en de blanken goed, de democraten en de zwarten slecht. Ik had veel sympathie voor Archie. Van zo'n vreselijk krijsende en zin gende vrouw als Edith zou je toch ook chagrijnig worden? Want het is vooral de door haar gezongen openingstune die mij het meest is bijgebleven: Those were the days, heette het en als Edith was uitge- krijst, moest ik naar bed. Pas jaren later begreep ik waarom mijn ouders zo gek waren op All in the Family. Wat was dit ongelooflijk goed geacteerd en revolutionair voor die tijd. Thema's die vóór All in the Family in puriteins Amerika onbespreekbaar waren, kwamen eindelijk aan bod: racisme, homo seksualiteit, gelijke rechten voor vrouwen, impotentie, borstkanker. Archie Bunker fungeerde steevast als provocateur voor zijn hippie dochter Gloria en haar werkloze, Poolse vriend Michael Stivic (door Archie consequent meathead of Po lak genoemd). Als Gloria in een verhitte discussie met Archie over vuurwapens ontzet stelde 'dat 60 procent van alle doden in Ame rika sterft door vuurwapens', rea geerde Archie sarcastisch 'zou je je beter voelen, lieve meid, als ze uit ramen geduwd waren?' Het was Archie ten voeten uit. Toch kreeg je geen hekel aan dit conservatieve baasje. Acteur Car roll O'Connor kan niet genoeg ge prezen worden voor de wijze waar op hij Archie Bunker neerzette. Archie had het niet makkelijk. En hij woonde ook nog eens naast een zwarte familie, de Jeffersons, die hij uiteraard niet kon uitstaan. Hilarisch was de aflevering waarin Archie zichzelf per ongeluk op sloot in zijn kelder en zich vervol gens een delirium zoop. Hij dacht dat hij stierf en toen de (zwarte) verhuizer hem uit de kelder haal de, dacht Archie dat hij voor God stond. De blik op zijn gezicht was onbetaalbaar: 'Lieve hemel, Jeffer son, je had gelijk!' Dankzij All in the Family werden, in de tijd dat Amerika kampte met trauma's van Vietnam, Watergate en rassenhaat, deze hete hangij zers bespreekbaar gemaakt. In 1979 had de serie genoeg heilige huisjes ingetrapt en konden Archie en Edith met pensioen. Ivar Hoekstra media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 19 december 2009 ij plaatste een nepbom in de laadruimte van een passagiersvliegtuig op Schiphol en wist met een nagemaakte pas vervaarlijk dicht in de buurt van het regeringsvliegtuig te ko men. Hij reed met een militair voertuig ongestoord een kazerne uit en zijn reportage over een net werk in de kinderprostitutie leid de tot het instellen van een spe ciaal rechercheteam. De bron van misstanden in de maatschappij blijkt onuitputtelijk, concludeert onderzoeksjournalist Alberto Ste geman aan het begin van een nieu we reeks Undercover in Nederland. Hoe wil jij gezien worden: als de man die Nederland een stukje veiliger pro beert te maken of de journalist met een goede neus voor spraakmakende onderwerpen? „Dat laatste. Ik ben geen koene held, maar een nieuwsjager. Het is een bijkomstig voordeel als je bij draagt aan veiligheid, maar daar be gint het niet mee. De reportages ontstaan vanuit journalistieke vra gen, zoals 'hoe werken pooiers', 'hoe worden kinderen voor de seksindustrie geronseld'. Het uit gangspunt is een goed verhaal wil len hebben en nieuws maken. Dat kan ook met een onderwerp dat niet spannend lijkt, maar wel be langrijk is, zoals het feit dat apk-keuringen gewoon te koop zijn. Eigenlijk streef ik elke afleve ring naar een opening krant." Je waant je de hoofdpersoon in een spannend jongensboek? „Ja, ik denk dat dat het is. Het mooiste is dat we Undercover ma ken met een klein groepje, met z'n vieren. Als je langs zo'n paleis rijdt, lijkt het onmogelijk dat hele beveiligingsapparaat in zijn hemd te zetten. En dan lukt het toch. Mijnfinest moment was het Schip- holproject, omdat het lukte daar drie maanden lang dagelijks te ko men. In alle rapporten stond hoe goed de beveiliging was, dat dit al lemaal goed werd gecontroleerd en dat ze daar vanuit Europa veel schouderklopjes voor kregen. Maar ik geloofde het niet." Dan is het kicken als je het tegendeel kunt bewijzen. „Nou, het is vooral eng een grote scoop in handen te hebben. Ik ben alleen maar bezig met 'heb ik niks over het hoofd gezien', want je kop gaat er anders af. Het is nogal een bewering dat de beveiliging van het koningshuis faalt, dus dan moet alles kloppen. Een andere zorg is: hoe houd ik het stil? Ik ben altijd bang dat de tegenpartij er lucht van krijgt en onze onthul ling 'kleiner' gaat maken." Na zo'n onthulling als 'het paleisver- haal' sta je volop in de belangstelling. De Telegraaf rept van 'een Stegeman- netje' en schrijft dat je 'in de weken voorafgaand aan de uitzending de boel zó oppijpt, dat het resultaat al leen maar kan tegenvallen'. Op inter net word je een egotripper genoemd. „Van tv-optredens kan ik nog niet genieten, daar moet ik beter in worden. Dat we in het journaal ge noemd worden, vind ik wel weer mooi. Wat de kritiek betreft: bij het Schipholverhaal had ik juist al les al vóór de uitzending verteld. Bij het defensie verhaal ook groten deels. Alleen in dit geval heb ik van tevoren niets meer gezegd dan dat de beveiliging van het konings huis faalt. Of dat 'een Stegemanne- tje' is, weet ik niet. Een ego heb ik niet, dat durf ik wel te zeggen. Over zo'n opmerking op internet wind ik me niet op. Misschien werkt die man of vrouw wel bij de marechaussee, weet jij veel." Heb je echt hart voor SBS6 of zou je 'Undercover' ook bij een publieke om roep kunnen doen? „Ik ben in onderhandeling over nog drie jaar Undercover. Daar ko men we wel uit. SBS heeft mij kan sen gegeven en ik ben heel trouw. Bovendien kan ik hier onderzoeks journalistiek bedrijven, zonder dat ik onderwerpen krijg aangedra gen. De publieke zenders laten dit soort tv liggen, dat is heel slecht. Het brengen van onthullingen door gewoon kritisch om je heen te kijken, is ook een taak van de publieke omroep, vind ik. In ieder geval heb ik geen enkel belang om daar aan te kloppen." Loop je straks in vermomming weer de deur uit? „Dat is gelukkig voor de komende afleveringen niet nodig. Het wordt steeds moeilijker voor mij zelf un dercover te gaan. Bij het paleis ben ik in de auto gebleven. Ik kan me wel vermommen, maar het moet geen slapstick worden. Undercover wordt in de criminele wereld heel erg goed bekeken. We hebben met een verborgen camera handelaren in vuurwerk gevolgd, mensen die bij grote deals pistolen meene men. Daarbij werd meermaals de opmerking gemaakt 'voor hetzelf de geld ben je iemand van Alberto Stegeman'. Soms gaat het allemaal maar nét goed." Undercover in Nederland, morgen (zondag), SBS 6, 21.30 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl Alberto Stegeman. foto David van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 117