BN'ers in de piste voor KidsRights r kijktip Met Ik Weet Wat Jij Deed kan de Tros wel eens een tv-hit te pakken hebben. Het is bijna eng om te zien hoe kandidaten zich na de bezwering 'slaap nu diep en vast' onbevreesd in allerlei avonturen storten. „Ik sta met mijn bek vol tanden, iedere keer weer", vertrouwt presentator Jan Smit toe aan Bernice Breure. zaterdag, 20.00 uur 'tl -1 plezier maken en met mensen omgaan, dus dit programma is voor mij een ideale combi natie. Mijn hoofdberoep blijft zanger. In de show kan ik lekker impulsief zijn en daar ben ik zelf met mijn optredens ook elke dag mee bezig." De Volendammer vreest niet voor gedeukte zieltjes van kandidaten die bijvoorbeeld een blind date met hun eigen vrouw hadden of zich als een dweperige Assepoester lieten ontvoeren door een prins op een letterlijk wit paard. „Het zal best even confronterend zijn om jezelf in bepaalde situaties terug te zien. De familie zit in de zaal, ligt helemaal in een deuk, en de kandidaat denkt: 'ben ik dat?'. Maar volgens mij gaan we geen gren zen over." Zijn deelname aan Ik Weet Wat Jij Deed is kandidaat Sander Duijf uit Egmond aan Zee zodanig bevallen, dat hij zich als proefko nijn nog een keer onder hypnose heeft la ten brengen bij de presentatie van de show. Na afloop vertelt hij over de opnamen in de studio. Toen zag de 28-jarige Ajacied tot zijn afgrijzen dat hij een ontmoeting heeft ge had met John de Wolf, het vroegere boeg beeld van Feyenoord. „Ik geef hem nog een hand ook", lacht Duijf. „Dat had ik nooit ge daan zonder hypnose." Ld! ik Weet Wat Jij Deed, morgen (zondag), Ne derland 3, 20.30 uur. (W Reageren? redactie.media@wegener.nl Jan Smit is zelf niet onder hypnose geweest. ee, Jan Smit heeft zich ter voorbereiding op zijn tv- show Ik Weet Wat Jij Deed niet zelf onder hypnose laten brengen. „Ooit hebben ze dat in Duitsland geprobeerd, maar toen lukte het niet", verklaart hij. „Het voegt niets toe het weer te probéren." Tien onbekende Nederlanders durfden het wel aan zich volledig over te geven aan de huishypnotiseur van het programma, Jos Claus. Zij beleefden de meest enerverende avonturen. Ze werden plots de baas in het restaurant waar ze werken, speelden de hoofdrol in een stuk van Shakespeare, wer den vader van een drieling, zwommen in een bak met haaien en deelden rake klap pen uit in een boksring op een weiland. Niet dat de kandidaten daar nog met genoe gen aan terug kunnen denken, want al hun herinneringen hieraan zijn weg. Dat is juist de catch van de programmaformule. Hoe werkt de spelshow uit de koker van tv-producent Reinout Oerlemans? Kandida ten geven zich op, op castingdagen wordt bestudeerd welke deelnemers het meest ge voelig zijn voor hypnose. Claus bezoekt de ze mannen en vrouwen op een onverwacht moment thuis en brengt ze met de bezwe ring 'slaap nu diep en vast' vervaarlijk mak kelijk in trance. De kandidaten vervullen vervolgens, met snorrende camera's in hun kielzog, uiteenlopende opdrachten. Daarna zorgt een nieuwe hypnosesessie ervoor dat de deelnemers de achterliggende dagen ver- Hypnotiseur Jos Claus. foto's GPD geten. Ze ontwaken op een bed in een volle studio en vinden Jan Smit tegenover zich. De zanger/presentator vertelt hen in welke situaties ze terecht zijn gekomen. De verbou wereerde kandidaten moeten vervolgens ra den hoe zij in bepaalde, al dan niet benarde, posities hebben gehandeld. Raden ze goed, dan winnen ze een geldbedrag. De Tros hoopt op hilarische tv. In het bui tenland (Zweden, België) is het format van Eyeworks enthousiast ontvangen. Ik Weet Wat Jij Deed was tijdens TV-Lab, de zomer week waarin Nederland 3 gevuld werd met allerlei proefafleveringen, niet het meest ver nieuwende, maar wel het bestbekeken pro gramma. Smit, die naar eigen zeggen 'heel veel' programma's van de Tros én anderen krijgt aangeboden, heeft er een goed gevoel over. „Ik sta met mijn bek vol tanden, iede re keer weer", zegt hij. Toch liep de grootste familie van Nederland niet meteen warm voor de hypnoseshow, al dus eindredacteur Mare Waltman. „We wa ren wat huiverig voor vergelijkingen met de programma's van Peter Powers of Rasti Ros- telli, waarin in onze ogen over de rug van mensen hypnose werd bedreven. De vraag diende zich aan: past dit wel bij ons? Uitein delijk wilden we het programma toch graag hebben, omdat het zoveel leuker bleek te zijn dan gedacht. Ook is veel onderzoek ge daan naar eventuele negatieve effecten voor deelnemers, maar die waren er niet." Waltman is vooral blij met de no nonsen- se-aanpak van Jos Claus, die de kunst van het hypnotiseren beschouwt als een aange leerde techniek en zeker geen gave. Voor een zaal toch wat sceptische journalis ten legt de hypnotherapeut uit: „Hypnose is niks meer of minder dan een veranderde be wustzijnstoestand. Mensen hoeven niet bang te zijn dat ze zich belachelijk maken. Als je iets echt niet wilt, doe je het ook niet in je diepste hypnose. Dat werkt ook anders om. In mijn praktijk in Maastricht help ik mensen door middel van hypnosetechnie- ken onder meer om te stoppen met roken. Maar als ze diep van binnen niet bereid zijn die gewoonte op te geven, wordt het niks." Jan Smit wil met de presentatie van de show zijn horizon verbreden. „Ik hou van diep en vast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 115