Grachtenpand nieuwe stijl 29 wonen B Koude kerst dreigt omdat achtergedeelte van Vlinderorchidee wordt vertroeteld tot en met, de kamer niet behaaglijk warm te krijgen is. toch drogen de knopen uit en vallen ze af. wonen@wegeneir.nl 024-3650509 Zaterdag 19 december 2009 Kleine Sluis 4 295.000 euro k.k. Bouwjaar: 1999 Te koop sinds: onbekend Inhoud: 115m2, 350 m3 4 kamers (3 slaapkamers) Voordelen: Gelegen op Sluisplateau. Zicht over sluis vanuit woonkamer. Openslaande tuindeuren naar voortuin. Laminaat op gehele begane grond. Gescheiden keu ken. Ook in achtergevel openslaande tuindeuren. Bijkeuken met aansluiting wasmachine. Drie slaapkamers boven. Badkamer vergroot en vernieuwd. Op zolder ruimte voor vierde slaapkamer. Voortuin met vlonderterras, achtertuin met sierbestrating en berging. Nadelen: Zolder bereikbaar met vlizotrap, vaste trap is wel mogelijk. Bijzonderheid: Twee-onder-een-kapwoning, dus vrij aan één kant. Huizen zijn er in alle soorten en maten. In elke regio is er van elke soort wel één te vinden met zijn eigen bijzonderheden. Elke maand laat llze Rike vergelijkbare huizen zien in verschillende regio's. Deze maand in Wonen naar Wens moderne grachtenpanden van circa 350.000 euro.. Steenwijkerdiep 48 C 359.000 euro k.k. Bouwjaar: 2006 Te koop sinds: 6 maanden Inhoud: 190m2, 600 m3 5 kamers (3 slaapkamers) Voordelen: Op loopafstand van centrum, aan Steenwijkerdiep. Plavuizen met vloer verwarming op begane grond. Moder ne leef/woonkeuken, met Siematic-keu- ken met kookeiland. Vanuit keuken toe gang tot tuin. Woonkamer op eerste verdieping. Twee slaapkamers op twee de verdieping, derde kamer mogelijk. Badkamer met inloopdouche. Vaste trap naar slaapkamer op derde verdie ping. Onderhoudsvrije tuin met schuur en achterom naar eigen parkeerplaats. Nadelen: Geen ligbad in de badkamer. Bijzonderheid: Woonkamer op eerste verdieping, met optimaal uitzicht over Steenwijkerdiep. In de historische binnenstad van Doesburg ligt - aan de IJssel - dit nieuwe 'grachtenpand' met vier slaapkamers, woonkeuken en tuin met berging. Veel van dit soort panden staan er in Nederland niet te koop. foto's PR Veel Nederlanders zou den best in een statig grachtenpand willen wonen, 's Zomers eend jes voor de deur en in de winter kans op een eigen schaatsbaan. Maar behalve de let terlijk soms hoge barrière, is er - vaak nog een spreekwoordelijke drempel om dit soort huizen aan te schaffen: de hoge onderhouds kosten van zo'n oud en tochtig huis. Niet gek dus dat op diverse plaatsen nieuwe huizen worden gebouwd in die ouderwetse, ro mantische sfeer. Veel van deze moderne grachten huizen die de afgelopen twintig jaar zijn gebouwd, staan er niet te koop. In Nederland nog geen 100 en van de prijsklasse tussen de (bijna) 300.000 en 350.000 euro een stuk of 20. „Het is uniek als in een nieuwbouwwijk de oude sfeer is teruggehaald", noemt Mike Kudrya van Bieze Makelaars in Arnhem een voordeel van een grachtenpand. „Verder voldoet een nieuwbouwhuis natuurlijk aan alle moderne eisen, wat be treft isolatie en comfort. Dat is een mooi voordeel. En het is vrij wel altijd gebouwd onder garan tie van het Garantie Instituut Wo ningbouw, zodat je daar bij even tuele gebreken aanspraak op kunt maken." Het GIW bestaat vanaf 1 januari 2010 niet meer, maar op het certi ficaat dat bij de woning zit, staat bij welke van de drie opvolgers van het instituut de huiseigena ren terechtkunnen. De tuinen bij dit soort huizen zijn vaak wat kleiner. Soms is er alleen een patio. Maar het uit zicht over de gracht maakt dat goed. Zeker als, zoals in één van de huizen in deze vergelijking, de woonkamer op de eerste verdie ping is, zodat je extra ver kunt kij ken én je geen last hebt van naar binnen glurende wandelaars. rs-jl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bleekerskade 12 289.000 euro k.k. Bouwjaar: 2004 Te koop sinds: najaar 2009 Inhoud: 145m2, 390 m3 6 kamers (4 slaapkamers). Voordelen: Vlak bij de IJssel en het histo risch centrum. Lamelparket op begane grond. Strakke moderne woonkeuken. Woonkamer met openslaande deuren naar achter tuin. Eerste verdieping twee slaapkamers, badkamer met douche. Op de tweede etage twee slaapkamers en was- en bergruimte. Tuin met berging. Nadelen: Geen ligbad in de badkamer. Bijzonderheid: Nieuwbouwwoning binnen plan Contre Escarpe, met aandacht voor historische sfeer. door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Hulp lijkt sneller geboden dan ooit, nu de vorst oprukt. Anders kon de familie Van Zwam weieens van een koude ker(st)mis thuiskomen. Aan de achterzijde van de woonkamer zit convectorverwarming, die jaren prima functioneerde, maar sinds er een nieuwe CV-ketel is, te weinig warmte afgeeft om het achterdeel goed te verwarmen. „We hebben al bij twee installateurs geïnformeerd, maar een oplossing is er nog niet." Toch zat die daar wél bij, zegt een medewerker van www.verwarmings- winkel.nl. „Moderne HR-ketels pom pen een lagere watertemperatuur rond dan oude, de radiatoren geven daardoor 20 procent minder warm te. De nieuwe zijn wel af te stellen, maar dan gaat het rendement om laag. Het lijkt dan ook het beste het verwarmingselement in de convec- torput te vervangen door een gro ter of hoger model." Hopelijk lukt dat nog voor Kerstmis. Zit de fami lie Van Zwam er toch warmpjes bij. Ze hebben een leven als een luis op een zeer hoofd, worden vertroeteld tot en met. De Phalaenopsisorchi- deën van mevrouw Van Griensven staan aan een raam op het westen, krijgen drie keer per week matig wa ter en eens per twee weken mest. Geen wonder dat ze volop blad, wor tels en knoppen zetten. Maar: „Als de knoppen kleuren, verdrogen ze en vallen ze af. Ik had dit ook in de zomer van 2007, maar toen stonden ze op het oosten, dus met ochtend zon. Wat doe ik verkeerd?", klinkt het wanhopig en zelfs wat schuldbe- wust.Dat laatste is zeker niet nodig, stelt tuindeskundige Romke van de Kaa. „Verzorging en standplaats zijn prima. Het kan zijn dat de vlinderor chidee op de tocht staat.. Maar waar schijnlijker is dat de knoppen ver drogen omdat ze op de vensterbank boven de verwarming staan, de luchtvochtigheid is er veel te laag." Gewoon een andere plek zoeken dus. Maar wél blijven verwennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 113