reizenu Een vreemde taal Phantasialand opent deuren @n de winter Ze zitten al vroeg bij het houtvuur, de handen wurmend aan een kom erwtensoep. Muts tot vlak boven de ogen, sjaal tot riet onder de mond. De'Winter Efteling heeft zijn eigen fans. door Jan van Mullem Zaterdag 19 december 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 D e opening van de Winter Efteling, vorige week zaterdag, was er een om in te lijs ten. Voor het park zelf, dat de avond er voor al de poorten van het nieuwe vakan tiedorp Efteling Bosrijk had ontgrendeld, maar ook voor vrienden van 'de witte Efteling'. Hoewel een waterig zonnetje de temperatuur net bo ven het vriespunt houdt, lijkt het al volop winter in Kaatsheuvel. Ook dankzij Unox, gebiedt de eerlijk heid te zeggen. Want de gratis wintermuts bij een kop soep of broodje worst laat geen bezoeker aan zich voorbijgaan. Als honderden gasten dan zo'n bol letjesmuts dragen, lijkt het ook een stuk kouder. Maar die muts doet het 'm niet alleen. De Efteling heeft ook nu weer iets bijzonders gemaakt van haar winterseizoen. Sneeuw, ijspegels (nep tot de echte kou invalt) en duizenden lampjes zorgen voor die winterse sfeer. In zo'n witte (kerst)omgeving staat het ook niet vreemd koers te zetten naar het ijspa leis, \yaar je tussen dennenbomen en skihut kunt schaatsen op een overdekte 1.200 vierkante meter gro te ijsbaan. Ijzers kun je er huren, maar veel bezoekers hebben hun eigen schaatsen meegenomen. Wie zich niet op het gladde ijs begeeft, loopt over het Beierse marktje - waar je onder meer je skitech niek kunt bijschaven - of staat in de rij voor de kra men rondom het houtvuur waar soep, worst, pan nenkoekjes en wafels geserveerd worden. Langs de houten familie-achtbaan Joris en de Draak (nog in aanbouw, open medio 2010; de draak is 'in bestelling') gaat onze winterwandeltocht verder rich ting treinstation De Oost. Eerder een veredelde snackbar, nu een prachtig stationsgebouw met uitge breide horecavoorzieningen. Ernaast, in een hal, is het winterwalhalla voor kinderen. In dit Kinder Win ter Wonderland staan springkussens én - 'megavet' - een sneeuwglijbaan waar je in een tractorband vanaf wordt geduwd. Het is dringen geblazen. Struikel niet over her en der geparkeerde kinderlaarzen. Een dagje Winter Efteling vliegt voorbij, zeker als je ook wilt schaatsen, sneeuwglijden, skiën en langlau fen. Dat heeft het management van de Efteling inge zien. Daarom is er, als aanvulling op het hotel, vakan tiepark Efteling Bosrijk verrezen. Ideaal voor een (lang) weekend- of midweek verblijf Achttien maanden is er aan Bosrijk gebouwd, zegt di rectievoorzitter Bart de Boer, die zelfheeft 'proefge- slapen' in een van de Boshuyzen aan het water, vol gens hem 'de mooiste van het park'. In totaal zijn op 17 hectare bos- en duingrond, tegen het attractiepark aan gelegen, 203 accommodaties gebouwd: 99 vrij staande Boshuyzen, 26 geschakelde Dorpshuyzen, 54 Landhuysappartementen en 24 Poorthuysapparte- menten. Een Eethuys en een Badhuys ontbreken niet, evenmin als een beperkt aantal allergeenarme, VIP- en aangepaste 'huysjes'. De prijzen zijn stevig: voor drie nachten ben je met vier personen - inclu sief toegang tot het park - al snel 700 euro kwijt. Efteling Bosrijk, waarvan de aanleg in de uitlopers van de Loonse en Drunense duinen 52 miljoen euro heeft gekost, doet bij de eerste aanblik Anton Pieck- achtig aan, met zijn sfeervolle huizen - opgetrokken uit hout en oudgemaakte stenen - een bosvennetje en klassieke straatlantaarns. Toch is wel degelijk voor een thema gekozen: Klaas Vaak. In het vennetje prijkt zijn zandkasteel, waar uil Oehoe de Houdoe al tijd klaarstaat om weg te vliegen en kindjes magisch slaapzand in de ogen te strooien. Lekker dromen is dus gegarandeerd. Ook voor volwassenen trouwens. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Hotel Cambodiana aan de Tonle Sap-rivier in Phnom Penh. Geheel in tegenstelling tot wat je van een hotel zou verwachten, valt het niet mee er binnen te komen. We moeten eerst door een bewakings poortje en daarna worden we gefouilleerd. De kamers op de vierde verdieping zijn bereikbaar per lift. Tenminste, wanneer je die kunt gebruiken. Tientallen mannen in pak ken houden de twee beschikbare liften voortdurend bezet. Pas na lang aandringen mogen we ons tussen de hoge he ten en hun bewakers in een kleine hijscabine persen. Wij zijn ingesloten door een groep streng kijkende Aziaten. Ze staan rond een veel langere man, die hun baas lijkt. Wan neer in de binnenzak van een van de bewakers een porto foon gaat kraken, schrikt iedereen zich een rolberoerte. Even later zie ik op de Cambodjaanse televisie opnamen van een gebouw dat mij bekend voorkomt. Inderdaad, ons hotel. De taal versta ik niet, dus ik kan er geen touw aan vastknopen, maar dat er iets aan de hand is, lijkt mij duide lijk. In hetzelfde verslag verschijnt plots een grote vergader zaal waarin een dame in toga bezig is met een pleidooi. Zij spreekt tot een vriendelijk ogende man van middelbare leef tijd. Een verdachte, vermoed ik. Na een minuutje volgt een buitenopname van een groep woedende Cambodjanen. Ze staan op een grasveld en schreeuwen luid. Kortom, er is veel commotie, maar ik heb geen idee waarover. Omdat de werkdag vroeg is afgerond, hebben we nog even tijd voor een uitstapje. De brommertaxi's staan ge parkeerd tussen een paar honderd politiemotoren die een veiligheidscordon rond ons hotel hebben ge legd. Wat is dat toch? De chauffeur waarmee we even later wegknetteren weet het misschien wel, maar hij kan het ons niet uitleggen. We zijn op weg naar de Killing Fields. Het monument ter nage dachtenis van de gruweldaden van Pol Pot en z'n Rode Khmer. U weet wel, met al die schedels en botten. Het is een bizar stukje Cambodja waarop herdacht wordt hoe de ene helft van de bevolking de ande re helft in koelen bloede op gruwelijke wijze martelde en af slachtte. De rust op het herdenkingsterrein wordt na een halfuurtje verstoord. Een colonne zwarte auto's verschijnt en even later loopt een groep mannen in het zwart het ter rein op, richting het monument met de schedels. Voorop de lange man uit onze lift. De kassier van de Killing Fields vertelt even later dat het gaat om de premier van Laos. En daar valt het kwartje. In het kassahokje staat een televisietje aan. Daar heb je die vergaderzaal weer, inclusief de toga en de verdachte. Met een vies gezicht kijkt de kassier naar het scherm. En dan weer boos naar mij. 'Khmer Rouge, Killing Fields', ontdaan balt hij zijn vuist en zwaait die in het rond. Ik begrijp het. Er wordt een Rode Khmer berecht en daarbij lopen de emo ties hoog op. De volgende dag is het beveiligingspoortje in het hotel ver dwenen. Net als de zwarte pakken en de politiemacht. Op de voorpagina van de krant een foto van het bezoek aan de Killing Fields. Daarnaast een prent van de verdachte in het Cambodja Tribunaal. Van de taal begrijp ik nog steeds geen woord, maar tevreden kan ik constateren dat ik weer hele maal bij ben. ADVERTORIAL In Phantasialand wordt de winter een onvergetelijke belevenis. We nemen u mee op een betoverende, spannende en sprookjesachtige winterreis. Magie, poëzie en romantiek in combinatie met duizenden twinkelende lampjes, een magisch spel van droom en werkelijkheid. Van zaterdag 27 november t/m 10 januari is Phantasialand geopend van 11:00 tot 20:00 uur. Voor de exacte openingstijden kijkt u op de website: www.phantasialand.nl. De magische winter in Phantasialand: Op straat hangt de geur van geroosterde amandelen en verse peperkoeken, de krantenjongen roept het nieuws van de dag~ om, handelaren proberen op de markt hun waren aan te prijzen en de burgemeester maakt zijn dagelijkse ronde. In Alt Berlin, China Town en Mexico beleeft u een wonderlijke tijdreis naar verre oorden. De verlichte straten, met duizenden twinkelende lichtjes, laten u verbazen en genieten. Het glinstert en fonkelt in de schaduw van de metershoge kerstboom met een magische aantrekkingskracht. Pirouettes draaien op de schaatsbaan, met sneeuwscooters rondjes rijden of naar beneden suizen op de rodelbaan betekent gegarandeerd plezier voor u en de kinderen! Winterbelevenis: Phantasialand biedt veel extra's. Vanzelfsprekend zijn alle watervaste attracties geopend. Verheugt u zich op prijsbekroonde attracties als Black Mamba, Talocan, Winja's Fear Force, Mystery Castle, Colorado Adventure en veel meer! Wintershows: Prachtige verhalen worden in de unieke wintershows getoond. In de ijsshow 'Winterfeelings on Ice' ontstaat een samenspel van pirouettes, sprongen en dans, begeleid door een lichtspel en glinsterende decoratie. In de wintertuin beleven de bezoekers fascinerend amu sement en dans - „Eine Nacht im Zauber- wald" - een klassieke kerstshow. Voor de kleine gasten is de interactieve show: „3 Freunde im geheimnisvollen Tempel". Voor iedereen te begrijpen en te volgen. Onze nieuwe wintershow „De magische Roos" op het plein van Alt Berlin is een hoogtepunt aan het einde van een indrukwekkende winterreis. Winterarrangement: De winterdag in Phantasialand betekent een heerlijk diner, een borrel in combinatie met onze arrangementen en feest in onze Après Ski Bar. Uiteraard wordt in het 4-sterren hotel Ling Bao en in het 3-sterren hotel Matamba gezorgd voor romantiek en gezelligheid tijdens de wintermaanden. Hier wordt uw bezoek aan Phantasialand een onvergetelijke, korte vakantie. Met bijzondere aanbiedingen zoals onze kerstbrunch en vele winterarrangementen heten ook de hotel-restaurants u van harte welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104