Rakettest Iran slecht ontvangen 3 halen, 2 betalen! te verzanden blijft naar Schelde stromen Europarlement ruziet over kruisbeeld in klas '/UvVfv Politie brengt maffia opnieuw slag toe Op de gehele collectie meldt Nederlandse delegatie 'Lijkkleed uit eerste eeuw ontdekt' Waarschuwing tegen champagnekurken Suu Ryi mag leden van partij spreken Duitsers ergeren zich aan het woord 'sale' donderdag 17 december 2009 PALERMO ten. Ze informeerde pas een week na het ontstaan van de problemen de Vlaamse autoriteiten. Vlaande ren heeft Brussel in gebreke ge steld. De oppositie eist haar ont slag maar Huytebroeck weigert op te stappen. Volgens de Bond Beter Leefmilieu hoeft er slechts op een knop te worden gedrukt. „Dit is een cy nisch machtsspel tussen Aquiris en het Franse nutsbedrijf Veolia en het Brussel gewest", zegt Wim van Gils van de Bond. Het draait om de aankoop van een nieuwe zandfilter. „Er wordt al een tijd geruzied over wie voor de kosten moet opdraaien, de stad Brussel of Aquiris en zijn Franse moederbedrijf Inspecteurs stellen dat er geen dringende reden was de zuivering stil te leggen." Aquiris spreekt dat tegen. Volgens de beheerder van het zuiveringssta tion werkten de veiligheidspoor ten niet goed meer door zand- en bouwafval dat via de riolen de in stallatie binnenstroomt. Op 25 no vember werd de eerste collector stilgelegd. Op 8 november werd ook de tweede collector uitgescha keld. Gisteren meldde Aquiris het sta tion 'over enkele dagen' te willen opstarten als het puin is geruimd en er een tijdelijke oplossing is voor het bouwafval. De ruzie met Brussel duurt voort, omdat de deelregering weigert met geld over de brug te komen. Volgens minis ter Huytebroeck had Aquiris de problemen moeten voorzien. WASHINGTON - In het Westen is gis teren scherp afkeurend gereageerd op een succesvolle test in Iran met een raket voor de middellange af stand. In Washington, Parijs en Londen was felle kritiek. Met de vernieuwde Sejil-2 raket kan Iran onder meer Amerikaanse bases in de Perzische Golf en Is raël bereiken. De raket zou een be reik hebben van 2000 kilometer, meldde het Iraanse tv-station Alam. Iran test regelmatig nieuwe wapen systemen, maar door de proef van gisteren zullen de spanningen met het Westen over het Iraanse nucle aire programma verder toenemen, stellen waarnemers. Volgens de Amerikaanse regering ondermijnt de test de bewering van Teheran dat het slechts vreedzame bedoe lingen heeft. De proef versterkt de standvastig heid van de internationale ge meenschap om Iran rekenschap te laten afleggen voor zijn voortdu rende minachting van zijn ver plichtingen inzake zijn nucleaire programma, zei een zegsman van de Nationale Veiligheidsraad. De Duitse regering noemde de test 'alarmerend'. De proef schept geen vertrouwen, aldus een zegs man van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Franse rege ring spreekt van een 'heel verkeerd signaal' uit Teheran. Het Westen vreest dat Iran in het geheim werkt aan een kernwapen. Teheran ontkent dat. Een voorstel van de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties om de impasse over de nucleaire kwestie te door breken, leidde uiteindelijk tot niets. STRAATSBURG - Europarlementsle den van onder meer D66 zijn kwaad over kruisbeelden in klaslo kalen van katholieke landen als Ita lië en Polen. Daar zijn de beelden verplicht op openbare scholen. Een grote groep christendemocra ten en conservatieven in het Euro parlement wil de kruisbeeldplicht behouden, hoewel het Europees Hof voor de Rechten van de Mens die plicht strijdig vindt met de vrij heid van godsdienst. De partijen willen daartoe in een resolutie van daag het arrest van het Hof afwij zen: een tamelijk zeldzaam oor deel over een arrest. Europarlementslid Sophie in 't Veld (D66) vindt het onaanvaard baar dat het Europarlement zich mengt in een rechtszaak, waarin nog hoger beroep loopt. „Het is ty pisch voor de partij van de Italiaan se premier Berlusconi. Die valt steeds de rechters aan", aldus In 't Veld. „En de christendemocraten erkennen kennelijk ook niet de godsdienstvrijheid of zelfs het be staan van andere godsdiensten dan het christelijk geloof Heel hy pocriet dat dezelfde partijen wel Turkije aanvallen als de overheid daar opkomt voor islamitische symbolen." Peter van Dalen (Christenunie) vindt het juist toelaatbaar als een land zulke beelden wil verplich ten: „Dit is nu een onderwerp waar Europa zich absoluut niet mee moet bemoeien", zegt hij. „Het behoort tot de culturele ei genheid van de landen." Het hof in Straatsburg is overigens geen EU-instelling, maar behan delt zaken die individuen, groepen en landen tegen een van de 47 lid staten van de Raad van Europa hebben aangespannen. O N LY VEROMODA Street One CECIL KOOPZONDAG 20 DECEMBER IN GOES EN MIDDELBURG de rest van de top niet meer kun nen bijwonen. Door ruimtegebrek en om veiligheidsredenen zijn de accreditaties van maatschappelijke organisaties en milieuclubs be perkt. Daardoor kwam onder meer de organisatie Friends of the Earth, waarbij Milieudefensie is aangesloten, voor een gesloten deur te staan. Voor de top hadden zich 45.000 mensen aangemeld. In het Bella Centrum, waar de conferentie wordt gehouden, kunnen echter maar 15.000 mensen. Ook zijn met de aanwezigheid van steeds meer regeringsleiders de veilig heidsmaatregelen opgeschroefd. Een menigte demonstranten pro beerde het Bella Centrum binnen te dringen, maar de groep werd te gengehouden door de politie. En kele honderden actievoerders wer den gearresteerd. De politie zette traangas en pepperspray in tegen de betogers. De demonstranten hadden aange kondigd een eigen 'volksvergade ring' te willen houden. Daardoor mochten deelnemers aan de top, onder wie de Britse premier Gor don Brown, een tijd het Bella Cen trum niet verlaten, meldde de Brit se omroep BBC. De activisten be schuldigen de VN ervan de belan gen te negeren van landen die het ergst worden getroffen door de kli- maatveranderingen.Ook zijn ze boos over het uitblijven van over eenstemming op de conferentie. LONDEN Archeologen hebben in een graf tombe in Jeruzalem een lijkkleed gevonden uit de tijd dat Jezus leef de. Dat berichtte de BBC gisteren. Het kleed zou veel eenvoudiger ge weven zijn dan de controversiële lijkwade van Turijn, waarop de af beelding van het gezicht van Jezus te zien zou zijn. Sceptici beweren dat het lijkkleed van Turijn nep is en uit de middeleeuwen stamt. SYDNEY Een Australisch ooginstituut waar schuwt tegen rondvliegende cham pagnekurken, die met snelheden van 65 kilometer per uur voor zwaar oogletsel kunnen zorgen. „Het vaakst zijn de slachtoffers de genen die de fles vasthouden", al dus een woordvoerder. „Zij probe ren de fles te openen en als het niet lukt kijken ze naar de kurk, die er dan vaak alsnog uit knalt." lijkse verspilling van voedsel in de rijke landen. Het geld voor deze actie was bijeengebracht door verschillende fondsen. foto Andy Rain/EPA De opsporingsdiensten in Italië hebben gisteren 65 maffiosi aange houden, onder wie vier minderjari ge verdachten. Daarnaast werden huizen, dure auto's en andere luxe goederen ter waarde van circa 200 miljoen euro in beslag genomen tij dens huiszoekingen op Sicilië. Cir ca vierhonderd agenten waren be trokken bij de acties. YANGON Het regime in Birma heeft opposi tieleidster Aung San Suu Kyi, die al jaren onder huisarrest staat, giste ren een zeldzaam uitje gegund. Ze mocht overleggen met drie voor aanstaande en hoogbejaarde leden van haar partij Nationale Liga voor Democratie in het gasthuis van de regering. BERLIJN Beschermers van de Duitse taal erge ren zich aan het gebruik van het En gelse woord 'sale' (uitverkoop) door winkeliers. De Vereniging van de Duitse Taal bestempelde 'sale' tot het overbodigste woord van 2009. Positief was de vereniging over 'Abwrackpramie' (slooppremie).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9