'Kopenhagen' dreigt Egelantier Middelburg CHRISTMAS SALE HEIE COLLECTIE 25% KORTING Rioolwater Brussel 8| Parijs wikt over extra troepen naar Afghanistan 'Die demonstraties leiden nergens toe' KLIMAATTOP Onderhandelingen over nieuwe verdrag zitten muurvast, Gewonde premier Berlusconi blijft dag langer in ziekenhuis Gaarkeuken als protest tegen verspilling van voedsel Aktie loopt t/m 31/12/09 Herenstraat 5 - Middelburg donderdag 17 december 2009 Ingrid de Vries en Ira von Har ras, docenten van de Hoge school Zeeland en het ROC Zeeland, bezoeken deze week de klimaattop in Kopenhagen. Je moet iets. Dat was de reden voor Ingrid de Vries om mee te lo pen met de demonstraties, gisteren in Kopenhagen. „Ik twijfelde wel, maar ik wil toch deel uitmaken van de maatschappelijke groeperin gen. Die zijn te weinig vertegen woordigd bij de conferenties. Daar om ben ik toch maar gaan meelo pen, samen met zes studenten." Halverwege stapte Ingrid uit „Er werden allerlei leuzen geroepen, bijvoorbeeld dat de politie niet wel kom was. Het was weliswaar een vreedzame demonstratie, maar het was logisch dat er politie was. Aan de andere kant: ze treden ontzet tend hard op. Dat is niet leuk meer. Onschuldige mensen, zelfs journalisten, kregen pepperspray in hun gezicht. Alleen maar omdat ze de pech hadden dat ze vooraan stonden. Sommigen werden onder valse beschuldigingen gearresteerd. Mensen werd de mond gesnoerd. De actievoerders werden daar boos om, ook al omdat er te weinig tick ets zijn om conferenties bij te wo nen. Ze begonnen ook leuzen te roepen als: de politici bakken er niks van'. We hebben gezorgd dat we op tijd weg waren, want het leidt nergens toe. Ik wil me focus sen op de positieve dingen. Ik ben daarom naar een hele inspirerende lezing geweest over duurzame voedselproductie." s Hoop gevestigd op milieumi nisters. Rijke en arme landen staan lijn recht tegenover elkaar. Deense premier leidt inmid dels de onderhandelingen. Weer demonstranten gearres teerd. KOPENHAGEN - De onderhandelin gen op de internationale klimaat top in de Deense hoofdstad Ko penhagen zitten muurvast. Dat liet de Nederlandse delegatie giste ren weten, nadat de hele nacht was vergaderd over manieren om de opwarming van de aarde aan te pakken. Alle hoop is nu op de mi nisters van Milieu gevestigd. Zij hebben tot de slotdag, morgen, de tijd om een onderhandelingstekst op te stellen voor de zeker 119 pre miers en presidenten die tot nu toe hun komst aankondigden. De onderhandelingen worden in middels geleid door de Deense pre mier Lars Lokke Rasmussen. Hij nam het stokje volgens protocol over van de Deense minister Con nie Hedegaard van Milieu, omdat steeds meer regeringsleiderszich aanmelden om de top van de Vere nigde Naties bij te wonen. De afge lopen dagen hadden Afrikaanse landen kritiek geuit op Hedegaard, omdat zij partijdig zou zijn ge weest ten gunste van de geïndus trialiseerde landen. In Kopenhagen staan de rijke en arme landen lijnrecht tegenover el kaar. Een groep ontwikkelingslan den (de G77) en China willen dat het Kyoto-protocol tegen de op warming van de aarde wordt ver lengd. De Verenigde Staten en Ca nada streven naar een nieuw ver drag. De Europese Unie wil een nieuw akkoord, maar pas als dat ambitieuzer is dan Kyoto. Een flink aantal waarnemers zal ROME - Silvio Berlusconi blijft nog een dag langer in het ziekenhuis wegens de verwondingen die hij afgelopen weekeinde opliep toen hij werd aangevallen door een ver warde landgenoot. Dat meldde de arts van de Italiaanse premier. Eerder leek het er nog op dat Ber lusconi (73) gisteren al zou worden ontslagen uit het hospitaal in Mil aan. Zondagavond gooide een ver warde man een miniatuur van de dom van Milaan in Berlusconi's ge zicht, waardoor hij onder meer zijn neus en twee tanden brak. De dader, Massimo Tartaglia, heeft; in middels een excuusbrief gestuurd aan Berlusconi. De advocaten van de man vinden dat hun cliënt moet worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. In de nacht van dinsdag op woens dag arresteerde de politie een :>6-ja- rige man in het ziekenhuis van Berlusconi. Hij probeerde de ka mer van de premier binnen te glip pen. De politie liet weten dat het erop lijkt dat de man met psychi sche problemen kampt. Zijn hou ding was niet agressief. PARIJS - Frankrijk sluit het sturen van extra militairen naar Afghanis tan niet uit. Dat zei minister van Defensie Hervé Morin gisteren in het parlement. De bewindsman zei dat Frankrijk drie opties heeft voor zijn missie in Afghanistan, waarvan één het sturen van 'extra militaire middelen' is. De speculaties over mogelijke extra Franse eenheden voor Afgha nistan namen eerder deze maand toe, nadat de Amerikaanse presi dent Barack Obama had aangekon digd 30.000 militairen extra te zul len sturen. Hij zou daarna naar ver luidt herhaaldelijk de Fransen heb ben gevraagd 1500 militairen extra te sturen bovenop de 3300 die er nu al zijn. De Deense secretaris-generaal van de Navo, Anders Fogh Rasmussen, heeft gisteren op bezoek in Mos kou de Russen om meer helikop ters gevraagd die kunnen worden ingezet in Afghanistan. Het bond genootschap voert er een militaire missie aan. Rasmussen was op de eerste dag van zijn driedaags bezoek lovend over de dooi in de betrekkingen tussen het bondgenootschap en Rusland. Het is de eerste keer dat een Navo-chef Moskou bezoekt sinds de oorlog tussen Georgië en Rusland in augustus 2008. LONDEN - Londenaren scheppen hun bordjes vol bij de gaarkeuken die op Trafalgar Square in het hart van de Brit se hoofdstad is opgesteld. Er werden vijfduizend gratis maaltijden geserveerd om aandacht te vragen voor de dage- door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Vissen zwemmen er niet meer in de Zenne. Het rivier tje is nog steeds de strontkoker van Brussel, sinds het bedrijf Aqui- ris de zuiveringsinstallatie tweeën halve week geleden uitschakelde en het afvalwater van 1,1 miljoen Brusselaars ongezuiverd de rivier instroomt. Terwijl de wereld zich in Kopenha gen beraadt over het milieu, vol trekt zich in de hoofdstad van Eu ropa een rampje. Uitwerpselen, condooms, afvalwater en bedrijfs- gif stroomt de Zenne in en vervol gens naar de Rupel en de Schelde. Brussel en Vlaanderen rollen ru ziënd over straat. De Brusselse mi nister voor Leefmilieu, Evelyne Huytebroeck van de Franstalige groene partij Ecolo keerde gisteren vervroegd terug uit Kopenhagen. Ze moet zich vandaag verantwoor den voor het Brussels parlement. Haar wordt laks optreden verwe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8