Het circus hoort echt in de stad te staan uit 13 Zeeuwse Bibliotheek wijdt middag aan dialectoloog en volkskundige Meertens Smikkelen Spelen donderdag 17 december 2009 door Annemarie Zevenbergen Vlissinger Theo Hemelaar heeft een passie voor het circus. Alberto Althoffis 'door de ooievaar in het circus neergezet', zoals hij het zelf zegt. Samen willen ze van het Groot Kerstcircus Zeeland een jaar lijks terugkerende traditie maken. In de Vlissingse binnenstad, want een echt circus hoort van oudsher in een stadscentrum. Het 'Hooggeëerd publiek...' schalt nog niet door de tent. Nu klinkt slechts het geluid van stalen pij pen die tegen elkaar slaan en het gehijg van de mannen die met handkracht de spanbanden van de enorme circustent strak zetten. Een forse klus, maar ondanks de kou werkt het groepje stug door. Langzamerhand krijgt het circus vorm. Het parkeerterrein naast het Vlissingse Stadspark biedt ruimte aan de tenten van het Groot Kerst circus Zeeland. In de nok wappe ren de rood-gele vlaggen al. Een winters zonnetje geeft de opbouw- klus kleur en vrolijkheid. Direc teur Alberto roept af en toe wat naar de opbouwers. In het Pools, de circusman beheerst zes talen. Handig als je door heel Europa trekt; van Italië tot Polen. Nu dus voor de tweede keer in Vlissingen. Theo Hemelaar: „Dat moet een te rugkerende traditie worden waar aan we nu hard werken. We wil len bereiken dat de mensen ieder jaar uitkijken naar het kerstcircus. Dat het een echte Vlissingse tradi tie wordt." Een slordige 6000 vierkante meter oranje-wit zeil komt eraan te pas om de tenten te overdekken. Zes kachels moeten er voor zorgen dat het publiek, er passen 992 toe schouwers in de grote tent, warm blijft. „We hebben veertiendui zend liter dieselolie besteld om de kachels draaiende te houden. Vo rig jaar hebben we er tienduizend liter doorgestookt, dus dat zal nu zeker niet minder zijn." In de restauratietent, waar straks de drankjes verkrijgbaar zijn, ver- In het kader van de jubileum viering van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg (150 jaar geleden werd besloten tot de op richting van een 'openbare Provin ciale Bibliotheek') wordt in het bij zonder stilgestaan bij de Zeeuwse dialectoloog en volkskundige P.J. Meertens (1899-1985). Zo is in het pand aan de Kousteensedijk diens monumentale bureau nog tot en met 16 januari te bekijken. Morgen houdt de bibliotheek een Meertensmiddag. Er wordt aan dacht geschonken aan de rol van Meertens in de volkskunde, aan zijn privéleven en aan zijn collec tie, waarvan een groot deel na zijn dood aan de Zeeuwse Bibliotheek geschonken werd en nu ontsloten is. Het programma omvat bijdra gen van historica en hoofd infor matiediensten 8c collecties bij de Zeeuwse Bibliotheek Marlies Jon- gejan (over het Meertensinstituut als voorbeeld voor het Zeeuws Do cumentatiecentrum), historicus en Meertens-biograaf Theo van der Meer, neerlandicus en Meertens- kenner Lo van Driel (over de Meer- tens-documentatie als bron voor historisch onderzoek) en historica en universitair docent Barbara Henkes (over de beoefening van de volkskunde in de eerste helft van de 20e eeuw). P.J. Meertens kwam in 1930 in dienst van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen, waar hij de grondslag legde voor een instituut voor dialectolo gie, naamkunde en volkskunde dat in 1979 ook zijn naam kreeg. Dat instituut kreeg in de jaren ne gentig bekendheid door de zeven delige romanserie Het Bureau, die zijn naaste medewerker J.J. Vos kuil erover schreef Meertens figu reert daarin als A.P. Beerta. Meertensmiddag, morgen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, 14.30-17.00 uur. Aanmelden kan via e-mail: zbsec@zeeuwsebibliotheek.nl Vlissingen Glacisstraat De opbouw van het groot kerstcircus Zeiand is in volle gang. (inzet) Vlissinger Theo Hemelaar (rechts) en directeur Alberto Althoff. foto Ruben Oreel Stadspark rijst een levensgrote kerstboom. Al berto zelf hijst zich ook dit jaar in een kerstmannenpak om het pu bliek welkom te heten: „Ik ben nog aan het studeren, want ja, ho ho ho, zeg je niet zo, grinnikt hij met pretlichtjes in zijn ogen. Ver derop in een aparte tent staan vier kamelen; twee blonde en twee bruine. Ernaast bivakkeren vier lama's en twee buffels. De zeeleeuwen ko men dit weekeinde. Alberto: „Die zijn nog aan het werk in Frank rijk." De zeeleeuwen vormen één van de publiekstrekkers. Maar ook een 'dodenwiel', motoren, 'exoti sche acts' en clowns zullen het pu bliek nog lang bijblijven. De kamelen hebben er in ieder ge val zin in. Ze lokken een ieder die in de buurt van hun tent komt met hun kenmerkende geluid en hun mooie fluweelbruine ogen. VOORSTELLINGEN CIRCUS: Dinsdag 22 december; 19.30 uur galapremière Woensdag 23 december t/m woensdag 30 december 13.00 en 16.15 uur. Donderdag 24 december en Oudejaarsdag geen voorstelling. Vrijdag 1 januari 16.15 uur. Zaterdag 2 januari 13.00 en 16.15 uur. Zondag 3 januari 13.00 uur. Kijk voor meer info op: www.minimundi.nl/kerst of www.speelcircusbambini.nl/kerst Kerst vier je bij Mini Mundi en Speelcir- cus Bambini volledig in sfeer! Een overheerlijk 3-gangen keuzediner, je lekker uitleven op de f reef a 11in de botsauto's, het klim- en klauterparcours en ga in sfeer langs de miniaturen. SPEELCIRCUS BAMBINI en MINI MUNDI zijn een belevenis van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89