io luit Soms voel ik selectie donderdag 17 december 2009 je blik wordt getrokken naar een wat kalende man die een sliert spa ghetti naar zijn mond brengt Hier komt iemand tot leven die volle dig in zijn eigen wereld verkeert. Ik voel me bijna een voyeur en te gelijkertijd bevoorrecht dat ik even mee mag kijken. Origineel is ook het portret dat Ro nald Wigman maakte van foto graaf Hajo Hoffman: een knap ge schilderd miniatuurtje van een man met lang grijs, in een staart gebonden haar, en profil afgebeeld met uit zijn mond een niet roken de sigaar. Dit miniatuurtje is omge ven door een donker geschilderd kader op een goudgeel vlak met daarin sporen van lijnen en een tekst waarin het woord 'golddig- ger' voorkomt. Zo suggereert Ro nald Wigman de zoektocht van fo tograaf Hoffmann naar het ultie me beeld, het ultieme licht. Naast deze vier werken is er nog een rui me sortering van boeiende portret ten door nog acht andere kunste naars en fotografen. T e kunt naar mensen kijken zo- I als Teja van Hoften dat doet, I reflecterend op wat een mens I nu eigenlijk is, aan de hand van je eigen ervaringen. Van Hoften doet dat al jaren en ont dekt voortdurend nieuwe analogie ën tussen haarzelf en de natuur die haar omringt. Dat komt prach tig tot uiting in het werk 'Vanitas' uit 1999, een monoprint van een levensgrote liggende figuur. Die verschijnt door aarzelende lijnen die je kunt zien als het stroomge bied van een rivier of als takjes van een boom, terwijl de visuele verwantschap met de bloedsom loop ook meespeelt. 'Vanitas' ver wijst naar dood en Van Hoften ver telt mij dat het menselijk leven, het stromen van water en het groeien van bomen uitingen zijn - van hetzelfde fenomeen groei, ont wikkeling. Tevens verwijst zij naar de cyclus waarin de tijdelijke ver schijningsvorm na het streven wordt opgenomen in de eeuwig heid van de natuur. Tussentijds kan er geleefd worden: een jonge ma's in haar werk. Dat komt prach tig naar voren in 'Winterblues', waarin Van Hoften van gedroogde planten een wolk maakte die bo ven een op de grond staande verti cale vorm zweeft. 'Zijn' is een sterke afsluiting van een reeks tentoonstellingen die Te- ja van Hoften onder de titel 'Een Mens' in de Bewaerschole organi seerde. Ik ben nu al benieuwd naar het programma voor het ko mende jaar. Portretten uit de Streek: Raadskelder, Groote Markt 1, Sluis. T/m 2/1 2010. Za t/m wo. 14.00-17.00 uur Teja van Hoften, 'Zijn': De Bewaerschole, Weststraat 18, Burgh-Haamstede. T/m 3/1 2010. Wo. t/m zo. 14.00-17.00 uur Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft be zocht ik 'Por tretten uit de streek', in de Raadskelder van Sluis, en 'Zijn'van Teja van Hoften in de Bewaerschoole te Burgh-Haamstede. Hoewel de twee tentoonstellingen sterk van elkaar verschillen qua be nadering en materiaalgebruik staat in beide de mens cen traal. De portretten zijn in eerste instantie waar genomen indrukken. Ze tonen soms men sen die met iets bezig zijn maar meestal stelt de geportretteerde zich poserend bloot aan het oog van de schilder. Die kan zich richten op de uiterlijke verschij ning, maar ook een laag daaron der willen tonen. Als dat laatste het geval is krijgt het portret een meerwaarde. In Sluis komt dat gelukkig vaak voor. Zeker zo belangrijk is het gebruik van vorm, kleur, compositie en het handschrift waarmee de schil der zijn beeld schept. Voordat dat beeld bij mij binnenkomt moet ik geboeid raken door het schilderij door Nico Out op zich. Dat gebeurt in de door werkte portretten die Willy de Vriend maakte van Sanne en Min- ke van de Wijnckel. Zorgvuldig en liefdevol zet hij de meisjes haar scherp neer tegen een decor van een bloemenwei, met op de achter grond een dorpsgezicht. Hun pose vertelt iets over waar ze staan in hun leven, bewust van zichzelf en van de priemende ogen van de schilder, maar ook wat schuchter, het grootste deel van hun leven nog voor zich. Een groot contrast met het vol bra voure geschilderde portret van Ruud Muusze door Erik van Hou ten. In de blik van de geportret teerde ligt een lang leven besloten. Aarzelend kijkt Muusze het schil derij uit, zijn mond half open, als of hij elk moment iets kan zeggen over wat hem beweegt. Het knap pe van dit portret is de combinatie van handschrift en kleurgebruik. Verrast werd ik ook door het schit terende portret dat Marten Postma maakte van 'Joost'. Vanaf een laag standpunt zie je eerst een stoel en een gebloemd tafellaken, waarna naakte vrouw in contouren aange duid illustreert dat. Zij is op aller lei plekken in en rond het lichaam te vinden: als herinnering aan vooral de vreugde van het 'zijn'. Klei, het materiaal van de aarde, is de eerste liefde van Van Hoften. In haar keramische objecten speelt ze met analogieën én met taal. Zoals in 'Hartenkreten', een reeks tegen de wand bevestigde harten waar van de eruit stekende aderen ex pressief lijken te gebaren. Daar naast zijn de vloerbeelden introver ter. De organische vormen - soms gesloten, soms uitstulpend - ver wijzen naar groei en belichamen zowel de uiterlijke verschijnings vorm van de natuur als het on zichtbare microscopische. Kwetsbaarheid is een van de the- Maartje Korstanje Maartje Korstanje maakt met uit eenlopende materialen sculpturen die verwijzen naar vogels en ande re dieren, naar mythische wezens of resten ervan. Haar indrukwek kende beelden zijn archetypen van het verlangen en de noodzaak je als mens een plaats te verwer ven in een wereld vol gevaren. T/m 20/12, Ik-Eiland, Vlissingsestraat 239a, Oost-Souburg. T/m 20/12, za. en zo. 12.00-17.00 uur. Sigrid Calon Sigrid Calon schiep als onderdeel van Stormlicht een plek om bij te komen van de confronterende we reld van haar acht collega's. Hun werk legt de zwakten van mens en samenleving bloot, maar is net als dat van Calon ook een verkenning van beeldende mogelijkheden. T/m 10/1 2010, DeWillem3, Oranjestraat 4, Vlissingen, wo. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur Koen Vermeule Vermeule schildert landschappen en mensen in een landschappelij ke of stedelijke omgeving. Door weglaten en concentratie op de es sentie van zijn onderwerp transfor meert hij een vluchtige waarne ming tot een portret dat raakt aan de relatie tussen het ik en de we reld. T/m 22/1 2010, CBK, Balans 17, Middelburg. Ma t/m vr. 9-17 uur en Ie zo v.d. maand 13-17 uur. Wiüemijn Bouman Willemijn Bouman combineert acryl en houtsnede in eigenwijze, geabstraheerde composities geïn spireerd op rivieren. Zij werkt veel in Turkije en toont ook grote, lyri sche landschappen geïnspireerd op Cappadocië. Daarin verbindt zij waarneming met emotionele beleving. T/m 28/2 2010, Galerie Pand 3, Gentsebreedstraat 3, Philippine. Do. en vr. 13.00-16.30 uur jan Delauré Jan Delauré onderzoekt de schil derkunst op basis van beelden uit de massamedia. Met een virtuoze techniek roept hij geladen voorstel lingen op die betrekking hebben op angst, dood en erotiek: een zoektocht naar het zijn. Kunst van hoog niveau. T/m 9/1 2010, Freeman Gallery, Marktstraat 11, Aardenburg. Za. en zo. 13.00-18.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86