Flinke toename huiselijk geweld 29 CDA in Kamer wil een Zeeuws dottercentrum Negentigjarig eindelijk tod ;e Waterschapsbond is 1 ingehaald door de tijd Eerste golfinstructeurs zwaaien af Subsidie voor opleidingsschool donderdag 17 december 2009 HUiSVERBOD door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij het Steunpunt Huiselijk geweld Zeeland zijn dit jaar 30 procent meer meldingen van geweld binnengekomen dan vorig jaar, ongeveer 1300. In de pro vincie is tot eind november veer tien keer een huisverbod opgelegd. Het aantal meldingen van huise lijk geweld stijgt nog elk jaar. In 2008 waren het er duizend en dat waren er weer 40 procent meer dan in 2007. Aangenomen wordt dat huiselijk geweld niet vaker voorkomt dan vroeger, maar dat het vaker wordt gemeld, omdat het taboe op het melden langzaam minder wordt. „Er loopt nu ook een landelijke campagne", zegt Sa bine van der Graaf „Dat merken we meteen. En ik heb het idee dat huiselijk geweld steeds bespreek baarder wordt." Bovendien wer ken instanties in Zeeland beter sa men, zodat de meldingen beter bij gehouden kunnen worden. Sinds begin dit jaar kan een burge meester daders van huiselijk ge weld een huisverbod opleggen. In Zeeland is dat tot eind november veertien keer gebeurd, de eerste was in Hulst, op 2 januari. Mensen die een huisverbod opgelegd krij gen, mogen tien dagen geen con tact zoeken met huisgenoten. Veertien huisverboden lijkt niet veel, zeker in vergelijking met het aantal dat in andere regio's is opge legd. In Den Haag - met bijna hon derdduizend inwoners meer dan Zeeland - werden negentig huisver boden opgelegd. In Hilversum, met ruim vier keer zo weinig inwo ners, kregen 25 mensen een huis verbod. Begin volgend jaar tellen de minis terie van Binnenlandse Zaken, Jus titie en Volksgezondheid alle huis verboden bij elkaar op: er wordt dan gekeken naar de hoeveelheid huisverboden per gemeente. GOES - Niels Nijssen (22, links) uit Middelburg en Stefan Dijkema (19) uit 's-Gravendeel hebben gis teren uit handen van directeur Chris Buitelaar van de Nederlandse Golf Federatie (NGF) hun di ploma voor golfïnstructeur gekregen. Dat gebeur de bij de Goese Golf in Goes. Het is voor het eerst dat een dergelijk papiertje is uitgereikt. Nijssen en Dijkema volgden de opleiding aan het Cios in Goes, dat vorig jaar in samenwerking met de NGF is begonnen met een driejarige pilot om studenten op te leiden. Omdat de golfsport in Ne derland de lift zit, is er behoefte aan professione le instructeurs. NGF-dïrecteur Buitelaar gaat er dan ook vanuit dat Nijssen en Dijkema het 'hele maal gaan maken'. foto Willem Mieras DEN HAAG - In Zeeland moet er één centrum komen waar hartpa tiënten kunnen worden gedotterd. Dat is het beste voor de kwaliteit van de zorg in Zeeland. Dat vindt de 1\veede Kamerfractie van het CDA. De Kamerleden Jan- neke Schermers en Ad Koppejan hebben minister Ab Klink van Volksgezondheid opheldering ge vraagd over het oprichten van dot tercentra in Zeeland. Zij doen dat naar aanleiding van het bericht in deze krant dat de drie gemeentebe sturen in Zeeuws-Vlaanderen Klink hebben opgeroepen om zie kenhuis Zorgsaam in Terneuzen 'onvoorwaardelijk groen licht ge ven' voor de exploitatie van het Zeeuwse dottercentrum. Hulst, Terneuzen en Sluis zijn boos dat het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes niet afziet van de bouw van een eigen dottercen trum en dat ze niet wil samenwer ken met Zorgsaam. Het CDA vraagt Klink of het waar is dat de vergunning in Terneuzen is afgegeven op voorwaarde van sa menwerking. Ook wil het CDA we ten wat de consequentie voor Ter neuzen is als Goes blijft weigeren. MIDDELBURG - De Zeeuwse middel bare scholen krijgen de komende zes jaar subsidie van het ministe rie van Onderwijs om zelf docen ten op te leiden in de school. Met de subsidie is de Zeeuwse op leidingsschool officieel erkend. Het gaat in eerste instantie om een bedrag van 120.000 euro per schooljaar. Sinds september kunnen studen ten, die de lerarenopleiding volgen aan de Hogeschool Rotterdam of Hogeschool Driestar in Gouda het pedagogisch-didactische deel van hun studie volgen op één van de middelbare scholen in Zeeland. Het vakinhoudelijke deel volgen ze op hun eigen school. „Studenten gingen in het verleden stage lopen in bijvoorbeeld Til burg. Zo raak je ze kwijt. Nu hou je ze met één been in Zeeland", zegt Wim Westenberg, coördina tor van de Zeeuwse opleidings school. Vanaf volgend schooljaar heeft de Zeeuwse opleidings school minimaal veertig studen ten. Een jaar later moet dat aantal gegroeid zijn tot tachtig. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Een eerbiedwaardige grijsaard wordt vanmiddag in het Scheldetheater in Terneuzen fi guurlijk ten grave gedragen, de Zeeuwse Waterschapsbond. Het doel dat oprichter mr Petrus Diele- man in 1919 voor ogen stond, is be reikt. De twee overgebleven Zeeuwse waterschappen gaan 1 ja nuari volgend jaar ambtelijk sa men. In 2011 volgt de bestuurlijke fusie. Hoe anders zag de wereld van de Zeeuwse waterschappen er negen tig jaar geleden uit. Zo'n beetje el ke polder was ook een waterschap. Bij het begin van de Tweede We reldoorlog telde Zeeland niet min der dan 387 waterschappen. De versnippering was oprichter van de Reeuwse Waterschapsbond Die- leman een doorn in het oog. Als provinciebestuurder slaagde hij er in 76 polders in West-Zeeuws- Vlaanderen bij elkaar te brengen in 1941. Het Vrije van Sluis was ge boren. Dat was zijn tijd ver voor uit. Het hield stand tot de fusie van de drie, in 1999 resterende wa terschappen in Zeeuws-Vlaan- deren. 'Het Onvrije van Sluis' heet te Het Vrije van Sluis eerst geksche rend, want bijna alle oude water schappen wilden niet samen. Een ramp, die van 1953, was uitein delijk nodig om de veel te kleine waterschappen tot fusies te bewe gen. Ze hadden hun hoofdtaak, het beveiligen van mens en dier te gen overstromingen, verwaar loosd. „Provinciale Staten waren lang gekant tegen fusies", weet de Bevelandse oud-dijkgraaf Peter Gruijters die jaren voorzitter was van de bond. „Samenwerking was soms ver te zoeken. Dat is ook lo gisch. Je ziet het nu nog bij Zeeuw se gemeenten. Maar het principe van 'Elc sinen dike' (elke polder zorgt voor zijn eigen dijk) was een fatale, zo wees 1953 uit. Die tijd hebben we gelukkig gehad." Bekendmaking wijziging 'Gemeenschappelijke regeling afvalstoffenverwijdering Zeeland' Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele maken mede namens de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Goes, Hulst, Kapelle, Middelburg, Noord-Beveland, Reimerswaal, Schouwen-Duiveland, Sluis, Terneuzen, Tholen, Veere en Vlissingen het volgende bekend. De raden en de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Middelburg, Noord Beveland, Reimerswaal, Schouwen-Duiveland, Sluis, Terneuzen, Tholen, Veere en Vlissingen hebben besloten de 'Gemeenschappelijke regeling afval stoffenverwijdering Zeeland' gewijzigd vast te stellen. De wijziging van de 'Gemeenschappelijke regeling afvalstoffenverwijde ring Zeeland' was noodzakelijk in verband met de onderstaande ontwikke lingen die de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden: - de verkoop aan DELTA N.V. van de activa en passiva van het bij de rege ling ingestelde Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland (O.L.A.Z.); - de gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch-Vlaanderen per 1 januari 2003; - het uit de regeling treden van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De gewijzigd vastgestelde 'Gemeenschappelijke regeling afvalstoffenver wijdering Zeeland' treedt op 1 januari 2010 in werking. De tekst van de regeling en de besluiten tot vaststelling daarvan liggen met ingang van 4 januari 2010 gedurende een periode van zes weken voor een ieder ter inzage in de gemeentehuizen van de bovenstaande gemeenten. Heinkenszand, 17 december 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67