wordt nachtmerrie geiten is overkill' Rit met Vrie Onafhankelijk onderzoek declaraties politietop Downtest zonder riskante punctie Joosse verrassend kerstcadeau! Verslaafd aan drank en wiet Onbegrijpelijk en onwezenlijk Toerist overleeft aanval van krokodil Meisje (13) verkracht tijdens ontvoering Knevel koninklijk onderscheiden LLOD donderdag 17 december 2009 Ze wilden Tano laten voe len hoe het is om opgeslo ten te zitten. Hij zou zijn vriend hebben verlinkt bij de politie over de diefstal van sleutels. door Anne Boer Vrienden waren het. Ze lo geerden bij elkaar. De 16-jarige Tano en de 18-jarige hoofdverdachte uit Apeldoorn. Maar ze kregen ru zie. Tano moest een lesje krijgen. Het ging om verdwenen sleutels, om schoenen van de ex van Tano, om uitlatingen op MSN. Eigenlijk nergens over, maar het eindigde in een drama dat Nederland4 deed sid deren. Tijdens de strafzaak hield rechter Kees Kleinrensink de overvolle rechtszaal voor dat de 18-jarige hoofdverdachte, die de groep van jongeren op het idee zou hebben gebracht, Tano wilde laten voelen hoe het is om opgesloten te zitten. Omdat Tano hem bij de politie had verlinkt over de diefstal van sleutels. Vier jongens - in de leeftijd van 17 tot 19 jaar - nemen Tano op die dramatische 21 juni rond 13.00 uur mee voor een ritje. Dat doen ze wel vaker, maar dit keer is er een duister plan. Om Tano te straffen willen ze hem eerst op een woon wagenkamp laten aftuigen. Later willen ze hem ver van huis in Apeldoorn in een (homo)bos ach terlaten, waarna hij maar moet zien hoe hij thuis komt. Dat plan mislukt. Tano wil de au to niet uit. „Helaas", vinden de rechters. „Anders had hij waar schijnlijk nog geleefd." Dan gaat de reis naar een zeecontainer op een braakliggend industrieterrein. Daar komen de jongens wel vaker. Het is een hangplek en volgens de politie wordt er ook gedeald. Met een trucje lokken twee knapen Ta no rond 14.50 uur in de container van zes bij 2,5 meter. Tano loopt voorop. Zijn vriend rent naar bui ten en doet samen met een ander snel de deuren van de stalen con tainer dicht. Vervolgens gaan ze er vandoor. Met de auto rijden ze naar een camping in Hoenderloo waar ze een 15-jarig meisje oppik ken, die op 5 januari nog voor de rechter moet verschijnen vanwege haar aandeel. Onderweg vertellen ze elkaar wat er is gebeurd. Al snel komt het gesprek op de mogelijke gevolgen. Want is Tano niet claus trofobisch? De lezingen over wie wat doet en wie wat zegt, lopen uiteen. Feit is wel dat de groep na ongeveer twee uur terugkeert bij de container. Om Tano angst aan te jagen, slaan ze eerst nog met stokken en pijpen op de container, maar er komt geen reactie. Als ze de deuren openen, komt er een dikke zwarte walm rook naar bui ten. De container staat vol rook. Na een tijdje zien ze Tano liggen. Ze schrikken. Concluderen dat hij wel dood moet zijn en gaan er van door. Het is dan 16.45 uur. Ze zeg gen allemaal dat ze de deur heb ben opengelaten. De paniek zou zo groot zijn geweest, dat geen van de vijf op het idee komt hulp in te roepen, zelfs niet anoniem. Ze zijn bang voor gevolgen. De vijf blijven zwijgen tot het meisje het op dins dag 23 juni niet meer uithoudt en het verhaal aan haar vader vertelt. De drie verdachten die gisteren in het openbaar voorkwamen, zijn allemaal psychologisch onder zocht. Dat levert geen best beeld op. De kans op herhaling zou zelfs groot zijn. Daarom is behande ling nodig. Ze zijn niet bijster intelligent. Ze ge bruiken, op een na, bovenmatig veel alcohol en wiet. Ze zijn alle drie in meer of mindere mate verminderd toerekeningsvatbaar. Alle drie zijn ze met politie en justitie in aanraking geweest, voor zaken als schoolverzuim, rijden zonder rijbewijs (ook met Tano), belediging, openlijk geweld, ver nieling en huisvredebreuk. Over wat er op 21 juni precies is gebeurd, lopen hun verhalen uiteen. Op vallend is dat ze zich weinig kunnen herinneren. „Het is zo stil in huis. We missen hem." Het zijn de hartverscheurende woorden van de moeder van de 16-jarige Tano Jansen. Het relaas werd voor gelezen door de rechter. „Ik kon niet geloven dat Tano dood was. Ik had zo veel vragen, maar de po litie vertelde niets. Daar werd ik zo boos van. Op woensdag heb ik hem pas mogen zien. Hij zag er mooi uit. Ik heb hem gekust. Maar waarom was hij dood? We mochten niets weten. Dat is zo moei lijk." Het verdriet van de moeder, het zusje van Ta no en hun stiefvader is verwoord op de grafsteen: Onbegrijpelijk. Oneerlijk. Onwezenlijk. De moe der is ziek van ellende. Kan niet meer werken. „Mijn lichaam zit helemaal op slot." BERLIKUM Marten Mulder (25) uit het Friese Berlikum is in Malawi aangevallen door een krokodil toen hij een stukje ging zwemmen met zijn hond. De krokodil trok Mulder drie keer onder water. Een groep jongeren schoot hem te hulp door het dier met takken op zijn kop te slaan. Mulder heeft twintig diepe wonden in zijn been, dijbeen en achterwerk. HUIJBERGEN Een 13-jarig meisje uit het Brabant se Huijbergen is gisterochtend tij dens een ontvoering verkracht door een nog onbekende man. Dat meldde de politie. Het meisje fiets te omstreeks half acht naar school in Bergen op Zoom toen zij door een blanke man in een witte perso nenauto werd ontvoerd. Korte tijd later werd zij weer vrijgelaten. De politie zet twintig rechercheurs in. HILVERSUM Presentator en EO-coryfee Andries Knevel is gisteren koninklijk onder scheiden. Tijdens de opname.voor de allerlaatste uitzending van Het Elfde Uur ontving hij de onderschei ding van Officier in de Orde van Oranje-Nassau uit handen van vice- premier André Rouvoet. Knevel krijgt de onderscheiding wegens zijn bijdrage aan de opinievorming en het publieke debat. DEN HAAG - Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken be looft dat het onderzoek naar om streden declaraties en toelages bij de politietop onafhankelijk wordt. Om een kritische Tweede Kamer gerust te stellen, zal Ter Horst de enige opdrachtgever voor het on derzoek zijn. Eerder was het de bedoeling dat Ter Horst het onderzoek samen met de korpschefs en korpsbeheer ders zou laten uitvoeren. Een be langrijk deel van het parlement be twijfelde gisteren echter of er dan sprake is van onafhankelijk onder zoek, omdat juist de korpschefs en -beheerders (burgemeesters) ver antwoordelijk zijn voor het toeken nen van de toelages waarover veel commotie is ontstaan. De Rijksaüditdienst, waarin ac countants van het ministerie van Financiën zitten, zal onderzoeken in hoeverre er onterechte declara ties zijn geweest en of er toelages buiten de regels om zijn verstrekt. Korpschefs die ten onrechte een vergoeding hebben gekregen, moe ten dat bedrag terugbetalen. komen. Verburg verwacht dat de ruiming tot maart duurt. Melkscha- pen worden niet geruimd, omdat daarbij nog geen besmetting is vast gesteld. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde sprak gisteren haar teleurstelling uit over de vergaande maatregelen, maar toonde desondanks begrip. Bij de in groten getale aanwezige boeren in Wijchen was dat ver te zoeken. Zij zijn verbolgen over het feit dat deskundigen van het Cen traal Veterinair Instituut drie maanden lang hebben beweerd dat met een bloedonderzoek het verschil tussen besmette en niet-besmette dieren kan worden aangetoond. Afgelopen maandag hebben dezelfde deskundigen, in samenspraak met de Gezondheids dienst voor Dieren en het RIVM de minister laten weten dat deze bloedtest geen honderd procent ze kerheid biedt. Op grond daarvan heeft Verburg besloten alle drach tige dieren en ook de bokken op besmette en verdachte bedrijven te ruimen. De boeren zijn ook boos dat de minister de dieren niet in een slachthuis laat doden. Verburg zegt niet het risico te willen lopen dat personeel van slachthuizen be smet raakt. De boeren erkennen dat de volksgezondheid voorop staat. Boeren worden schadeloos gesteld voor geruimde dieren, be loofde Verburg. Hoeveel daarmee gemoeid is kon zij niet zeggen. AMSTERDAM - Het VU Medisch Centrum heeft een nieuwe test ontwikkeld voor zwangere vrou wen die willen weten of hun foe tus het downsyndroom heeft. De ze test maakt een riskante vrucht waterpunctie overbodig. Voor de test is alleen bloedonderzoek vol doende. Gynaecoloog Attie Go promoveer de gisteren op haar onderzoek naar genetisch materiaal van de foetus in het bloed. Hieruit wordt duidelijk of er een extra chromosoom aanwezig is, het kenmerk van het syndroom van Down. Een vlokkentest of een vruchtwa terpunctie verhogen het risico op een miskraam. Daarnaast is er een combinatietest van een nekplooi- meting en bloedonderzoek, maar die wordt niet als erg nauwkeurig beschouwd. Go's test werkt niet bij iedereen, maar hangt af van de aanwezig heid van een bepaalde variant in het 'doelwitgen'. Voor de test hoe ven geen nieuwe apparaten te wor den aangeschaft. Als de test volledig is ontwikkeld, kan deze volgens Go in elk zieken huis worden uitgevoerd. Zij ver wacht dat de test 'binnen vijf jaar' op grote schaal beschikbaar zal zijn. t/m 31 december 2' ticket halve prijs tickets I jaar geldig va fti?r£/7 (076) S14 53 72 iv.adballon.nl INTERIEURS Langstraat 2 - Arnemuiden T 0118-60 12 73 www.joosseinterieurs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5