dat krijgen we nooit meer terug' Jonge duivenmelkers in de prijzen Asbest en gasflessen zorgden voor meerwerk Politie houdt extra toezicht op vandalisme in wijk Zeldenrust donderdag 17 december 2009 'Er zijn geen mensen of dieren gewond geraakt, dat is het belangrijkste Daniëlle de Koeijer 'Doordat het niet hard waaide, is de asbest niet verder dan vijftig meter rond de loods neergekomen.' Freddy Moens, officier van dienst Even in huis een bakje kof fie drinken, dacht de familie De Koeijer dinsdag tegen een uur of vier. Twee uur later was hun levenswerk, de Droogbloemzolder bij Retranchement, tot de grond toe afgebrand. door Martijn de Koning Opeens is er helemaal niks meer." Daniëlle, dochter van Liesbeth en Bram de Koeijer, kijkt gisterochtend nog steeds met ongeloof naar de resten van de af gebrande schuur. Bijna glijdt ze uit over aangevroren bluswater. „We hadden wel zout om te strooien hoor", zegt ze met ironie in haar stem. „Maar dat stond in de schuur. In dat hoekje daar." Een blik in de loods, waarvan al leen nog een paar muren overeind staan, is een verbijsterende erva ring. Werkelijk alles wat binnen stond, ligt zwartgeblakerd op de grond. Het meeste is onherken baar. Alleen wie goed kijkt, ziet res ten van potten, van beelden, van een boerenkar. Tot dinsdag was in de loods onder meer een themawinkel gevestigd, waar spullen als kralen, bloemen, geschenken en tuinmeubels wer den verkocht. De ruimte werd per seizoen an ders ingericht. De Halloweenver- sierselen waren de deur uit, de sfeer was verschoven naar die van kerst. De schuur kende ook een ge deelte voor demonstraties, work- het werk geweest en ging even het huis in om een bakje koffie te drin ken. Even later ging ik vanuit huis de schuur in, met twee van mijn dochters. Ik merkte helemaal niks, tot ik een harde knal hoorde. 'Er zet iemand z'n fiets een beetje hardhandig weg', dacht ik nog. Tot dat ik omhoog keek en rook zag. Ik ben hard naar huis gerend en heb m'n man geroepen. Op zo'n moment kun je hard schreeuwen hoor." De familie probeerde met brand blussers het vuur nog te lijf te 'Ik hoorde een knal. Er zet iemand z'n fiets een beetje hardhandig weg, dacht ik nog'uesbeth de Koeijer shops en kinderfeestjes. Hoewel Daniëlle en haar moeder Liesbeth, de drijvende krachten achter het bedrijf al enigszins rela tiveren ('er zijn geen mensen of dieren gewond geraakt, dat is het belangrijkste'), is het afbranden van hun levenswerk als een moker slag aangekomen. Eigenlijk wil Liesbeth er niet te lang over praten, maar eventjes wil ze haar verhaal wel doen. „Mijn man was in de schuur aan Bij aankomst bij de Droog bloemzolder, dinsdag net na vieren, was het voor de dienstdoende brandweerlieden al snel duidelijk dat de schuur niet meer te redden was, vertelt offi cier van dienst Freddy Moens. „Het vuur sloeg al zo ver uit, dat we bijna meteen moesten beslui ten de schuur gecontroleerd uit te laten branden." Het was een drukke bedoening voor de brandweer. De korpsen van Cadzand, Oostburg en Sluis kwamen ter plaatse, net als een grootwatertransport uit Schoondij- ke. Die reed op en neer naar het zeshonderd meter verderop gele gen Uitwateringskanaal om blus water te transporteren. Voor extra gevaar zorgden een aan tal gasflessen en een dieseltank bij gaan. „Maar het was onbegonnen werk. Er kwam steeds meer zwar te rook. Ik kreeg er echt last van. 'Wegwezen hier', zei ik tegen m'n man. 'We lopen zelf gevaar. Dat is het niet waard'." Liesbeth wist nog wel de compu ter met daarin alle bedrijfsgege vens te redden. „Daniëlle dacht daaraan. Die bleef erg rustig. Ik heb de stekkers uit de muur ge snokt en ben met dat ding naar buiten gerend." De brandweer werd gealarmeerd ('ik werd bij 112 eerst nog in de wacht gezet'). „Dan hoop je nog dat ze iets kunnen redden", zegt Daniëlle. „Maar daar moesten we snel op terugkomen." De familie De Koeijer kon vervol gens niet anders dan machteloos toekijken hoe het vuur in rap tem po de hele loods vernielde. Lies beth heeft geen idee hoe de brand kan zijn ontstaan. „Volgens mij is het begonnen op een zoldertje waar al een poosje niemand ge weest was. Dus of daar nou iets te gen een brandend spotje is geval len en in brand is gevlogen... ik weet het niet." Ondanks de tegenslag durft Lies beth, heel voorzichtig, vooruit te kijken. „Er komt wel weer wat, maar zo groot als dit, dat lukt ons nooit meer." Het gaat niet om het geld ('we zijn goed verzekerd'), maar om de veel zijdigheid en het unieke van de spulletjes. Liesbeth keek altijd om zich heen, op zoek naar bruikbare spullen voor in de schuur. „Man, je moest eens weten wat hier allemaal stond. Dat krijg ik nooit meer alle maal bij elkaar." de schuur, zegt Moens. „Die heb ben we de hele tijd gekoeld. Daar door is er niks geëxplodeerd." Tijdens de brand kwam een flinke hoeveelheid asbest vrij. Daarom werd er opgeschaald naar een zoge naamde 'grip 1-procedure'. Politie, brandweerspecialisten uit de ge meente Terneuzen en geneeskun dige dienst komen dan ter plaatse om samen een plan van aanpak op te stellen. „Omdat het niet hard waaide, ging de rookpluim vrij recht de lucht in", vertelt Moens. „Daardoor is asbest niet verder dan vijftig meter rond de loods neergekomen." De brandweer was tot na middernacht bezig met na blussen. Gistermiddag moest de blusgroep Sluis nog even terug, omdat er opnieuw vlammen uit een hoop hooi sloegen. De brandweer in overleg tijdens de brand dinsdagmiddag. SLUISKIL - Ze waren een beetje be duusd van al die aandacht, de jon ge duivenmelkertjes van de Reis duif in' Sluiskil. Onder het oog van ouders, familie, kennissen en niet te vergeten heel wat oudere 'colle ga's' kregen ze een medaille omge hangen als succesvolle deelnemers aan de jeugdcompetitie van hun vereniging. Met jonge duiven na men ze een seizoen lang deel aan buitenlandse vluchten. Dat gebeur de onder leiding van Ronald Pee man en Detlef Pieters, die de mel- kertjes van advies dienden. Voor zitter Adri de Bruijne: „Het blijkt een mooie manier om de jeugd voor onze sport te interesseren. We zijn nu vier jaar met die kinde ren - van 4 tot 14 jaar - bezig en het is een enorm succes." Nauwelijks de box ontgroeid en nu al gehuldigd. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De politie en bijzon dere opsporingsambtenaren (boa's) van de gemeente Terneu zen houden extra toezicht op van dalisme in de wijk Zeldenrust. Aanleiding zijn de aanhoudende klachten over vernielingen. Bijna een jaar geleden was de wijk, en met name de school De Geule, al doelwit van een groepje vandalen. Er werden ruiten inge gooid en muren besmeurd. Er werd bij elkaar voor duizenden eu ro's schade aangericht. Bewoner laap Verhelst nam des tijds actie en vroeg de gemeente om maatregelen en meer politie toezicht. „Maar nu, bijna een jaar later, is er nog niets veranderd", stelt Verhelst. „Het vandalisme op en rond het schoolplein van basis school De Geule is weer aan de or de van de dag." Directeur Jo Luijcks bevestigt dat. „Glasschade, regenpijpen kapot, speeltoestellen vernield. De ge meente heeft destijds goed naar ons geluisterd, maar het probleem is om het groepje vandalen op he terdaad te betrappen." Drie weken geleden lukte dat en kregen twee jongens een fikse boe te. De overlastpieken liggen in de zomer en tegen de kerstvakantie. „Ik hou mijn hart nu al vast." Volgens woordvoerder Daniël Rouw van de gemeente is er in middels extra toezicht door politie en boa's. Hij roept bewoners op vandalisme vooral te melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57