41 binnenland 'Ruimen 35.000 'Koranlessen zijn autoritair en pijnlijk' Eisen tot 5 jaar cel voor dood van Tano Rijksrecherche vindt DSB4ek niet peter van straaten Als ze hem niet hadden opgesloten, was er geen brand in de container geweest en was Tano niet gestorven. Het OM heeft wegens dood door schuld celstraffen tot vijfjaar geëist. 'NMa te mild over ziekenhuisfusie' Imsmm *i**| donderdag 17 december 2009 door Dick Hofland den haag - Tientallen islamitische kinderen in Den Haag zijn vermoe delijk mishandeld tijdens koranles sen bij enkele moskeeën. Het Sa menwerkingsverband van Marok kaanse Nederlanders (SMN) zegt uit de eigen achterban ook signa len te hebben gekregen van moge lijke kindermishandeling in steden als Amsterdam en Utrecht. „Koranles is een autoritaire en pijn lijke bedoening", zegt arabist Hans Jansen. „In alle biografieën van be roemde Arabieren van de afgelo pen honderdvijftig jaar komt dit verschijnsel voor. Lijfstraffen horen er gewoon bij. Net zoals een kerst boom bij de kerst. Het heeft niet specifiek met religie, traditie of cul tuur te maken, want in de islam vormen die één geheel. Je kunt be ter spreken over een leefwijze." De GGD in Den Haag wil onder zoek naar mogelijke kindermishan deling tijdens koranlessen bij enke le moskeeën. Tientallen leerlingen zouden onder de blauwe plekken en striemen zitten. Volgens Jeugd gezondheidszorg (JGZ) zijn er zo- i*53s9 WZS Z' den haag - De Rijksrecherche heeft niet kunnen vaststellen wie er in oktober informatie heeft ge lekt naar media over de wankele positie van DSB Bank en mogelijk op handen zijnde maatregelen. Minister Wouter Bos (Financiën) heeft dat gisteren in de Tweede Ka mer gezegd. In een weekeinde me dio oktober spraken De Nederland- sche Bank (DNB), Bos en een ban- kenconsortium over een mogelijke redding van DSB. Toen dat niet lukte, werd de rechtbank zondaga vond om een noodregeling ge- RECHTSZAAK veel signalen van kindermishande ling, dat sprake is van een patroon. De helft van de gevallen vond plaats in de El Islam-moskee. Het moskeebestuur is verbaasd over de aantijgingen, maar is het met de gemeente eens dat kinder mishandeling onacceptabel is. Het is niet de eerste keer dat koran scholen in opspraak raken. In okto ber kwamen er verhalen naar bui ten over islamitische scholen in de Amsterdamse wijk Slotervaart. Vorig jaar december stapten docen ten van de Ibrahim moskee in Maassluis op, na signalen dat kinde ren door hen zouden worden gesla gen. De burgemeester greep direct in. Er werden nieuwe leraren aan getrokken. In de nieuwe aanpak be horen de docenten in elk geval ook aandacht te besteden aan Neder landse normen en waarden. Eén daarvan is dat je met je handen van kinderen afblijft. „In de koran staat echter dat je op- standigen een tik mag geven", zegt arabist Jansen. „Docenten volgen dat op, net zoals bij ons vroeger de onderwijzers ook geregeld met een rietje of liniaal klaar stonden." vraagd. Vanaf zondagmiddag wa ren journalisten op de hoogte en op maandag waren er publicaties in de media. DSB-topman Dirk Scheringa beschuldigde eerder het ministerie van Financiën en DNB ervan dat ze hadden gelekt, waar door de situatie voor DSB onhoud baar was geworden. Bos zei gisteren dat de Rijksrecher che heeft vastgesteld dat het be wuste weekeinde meer dan vijf honderd personen op de hoogte waren van de situatie, onder wie tien mensen van het departement. l/YAT Wi i- J7£- Ê-TEAJ LMAMVCNP7 zutphen - Het Openbaar Ministe rie in Zutphen heeft vier en vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen drie van de vijf jongeren die worden verdacht van betrokkenheid bij de dood van Ta no Jansen. Ze komen evenals het slachtoffer uit Apeldoorn. Tano werd op 21 juni door twee le den van die groep opgesloten in een verlaten zeecontainer. Vermoe delijk heeft Tano - 'bewust of on bewust' - een vuurtje gemaakt om licht te krijgen in de pikdonkere ruimte. Dat is hem noodlottig ge worden. Hij kwam door verstik king en koolmonoxidevergifting om het leven. Officier van justitie C. Krol acht de drie knapen verantwoordelijk voor de dood van Tano. „Als ze hem niet hadden opgesloten, was er geen brand in de container ge weest en was Tano niet gestor ven." Het Openbaar Ministerie vindt bovendien dat de knapen roekeloos zijn geweest en hadden kunnen weten dat er een groot risi co bestond dat het fout zou aflo pen. Bovendien neemt het OM het ze zeer kwalijk dat ze hebben nagelaten hulp in te schakelen toen ze enkele uren later terugkeer den naar de container en het slachtoffer zagen liggen. De advocaten van de drie verdach ten - Van Faassen, Van Dal en Ver doorn - vinden de strafeis buiten sporig. Vólgens de advocaten heb ben de jongens nooit gewild dat Tano zou sterven. Een vierde ver dachte (17) kwam gisteravond van wege zijn leeftijd achter gesloten deuren voor. Tegen hem is twee jaar cel geëist. De vijfde verdachte, een 15-jarig meisje, moet op 5 januari voor de rechter komen. De rechtbank doet op 30 decem ber uitspraak. vussingen - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) had dë fusie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen moeten tegen houden. Dat zegt de gezondheids- econoom Marco Varkevisser in het NRC. Hij promoveert volgende maand op het proefschrift Keuze gedrag van patiënten, concurren tie en mededingingsbeleid in Ne derlandse ziekenhuizen. Hij con stateert dat de NMa te toegeeflijk is bij het toetsen van ziekenhuisfu sies. Over de fusie in Zeeland merkt hij op: „Bij de Zeeuwse zie kenhuizen stond zelfs niet ter dis cussie dat de fusie tot een mono polie zou leiden. Toch is ook deze om redenen van kwaliteit goedge keurd. Daar liggen geen objectieve criteria aan ten grondslag." Herdenkingsruimte voor Tano Jansen. foto Maikel Samuels door Chris van Alem wijchen - LTO-voorzitter Albert Jan Maat noemde het doden van 35.000 geiten, zoals minister Gerda Verburg van Landbouw wil om de Q_-koorts te bestrijden ^gisteravond 'te rigoureus'. Hij sprak van 'over kill'. De boeren, die gistermiddag in Wijchen door de minister persoon lijk werden ingelicht over de aan vullende maatregelen, hopen dat de Tweede Kamer haar vandaag nog terugfluit. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) begint maandag met het doden van 34.500 geiten op bedrij ven waar Q_-koorts is geconsta teerd. De adressen van de bedrij ven zijn gisteren bekendgemaakt. Daarnaast komt er voor alle gei ten- en melkschapenbedrijven een fokverbod tot 1 juli 2010. Met deze maatregelen gaat Ver burg veel verder dan de boeren wensen. Die willen alleen 20.000 drachtige en besmette geiten afma ken. Zowel de minister als de boe ren erkenden gisteren dat de maat regelen niet garanderen dat Neder land vanaf volgend jaar vrij is van Q;koorts. Verburg maakt haast met de rui ming, omdat duizenden geiten op werpen staan. Het risico van Q_-koorts is het grootst bij sponta ne abortus van drachtige geiten, waarbij miljoenen zeer besmettelij ke coxiella burnetii-bacteriën vrij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4