bed, zolang het vriest zeeland 13 koud werd, zat de opvang wél vol Paul Iets meer lucht voor vissers dankzij stijging visquota voor schol en tong Spelling „We hebben er sinds maandag elke nacht een paar matrassen bij moeten leggen." DICKENS- KERSTMARKT VEERE in 't centrum commentaar WEBLOGS Niet in de krant, wel op het internet: de PZC-weblogs. Kijk voor een overzicht op www.pzc.nl/blogs PZC OP SCHOOL Een spreekbeurt houden of een werkstuk maken? Of je eigen kranten pagina? Kijk op www.pzcopschool.nl Nieuws op je gsm? www.pzc.mobi! Kerst in Zeeland: heeft u een mooie foto? Zet 'em op www.pzc.nl/foto uro kost een slaapplaats in de nacht- pvang van het Witte Huis in Vlissingen. Richard Wolf van het Witte Huis donderdag 17 december 2009 a.s. weekend Zaterdag en zondag 1.00-17.00 uur. J koopt hier de leukste i lekkerste Kerstcadeau's! door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse zeevissers krijgen in 2010 iets meer lucht. Zij mogen naqr verwachting 15 pro cent meer schol aan wal brengen en 1 procent meer tong. De Euro pese ministers van Visserij hebben daarover in de nacht van dinsdag op woensdag een principe-ak koord bereikt. De visquota staan nog niet hele maal vast, omdat eerder dit jaar de EU en Noorwegen niet tot een overeenkomst konden komen over visvangsten in gezamenlijke wate ren. De gesprekken worden in ja nuari voortgezet. De quota zijn in afwachting daarvan voorlopig vast gesteld op 65 procent van de hoe veelheden van 2009, zodat zeevis sers begin 2010 kunnen uitvaren. Dat het scholquotum in 2010 zo goed als zeker flink stijgt en het tongquotum een beetje, werd al om verwacht. Biologen zien een herstel van beide visbestanden en ook vissers merkten dat afgelopen jaar. „De kottervloot van Vlissin gen en Arnemuiden is begin 2008 fors ingekrompen", geeft visserijbe stuurder Jaap Fenijn uit Breskens aan. „Toch kwamen vissers dit jaar quotum tekort. De vangsten wa ren zo goed dat ze met de rem er op moesten vissen." Tong is de belangrijkste vissoort voor Zeeuwse vissers. Dat is al ja renlang hun geluk. Ook dit jaar is dat weer zo. Terwijl scholprijzen in elkaar zakten door de aanvoer van goedkope kweekvis uit Zuid- oost-Azië, bleef tong over het alge meen mooi geprijsd. „Vorig .jaar deed een kilo schol gemiddeld 1,80 euro", weet Piet Dingemanse van de Vlissingse vismijn, „en dit jaar 1,20 euro." Hij verwacht voor Vlis singen een lichte omzetdaling met 6 procent tot zo'n 25 miljoen euro. De vismijn in Breskens ziet de om zet stijgen van 8 naar ruim 9 mil joen euro, vooral dankzij prima garnalenvangsten. Hoeveel nieuwe spel lingsregels passen in een mensenleven? Eén? Twéé? Met de beste wil van de wereld mis schien drie? Deze vraag lijkt niet besteed aan de Nederland se Taalunie. Volgend jaar begin nen deskundigen vrolijk aan de voorbereiding van wéér een aanpassing. Weliswaar komt die pas over vijf jaar, maar dat voelt als mórgen. Want op een enkele taalpurist na is iedereen nog volop bezig met de verwer king van de trauma's van de jongste herziening. Die is met onderdelen als de beruchte tus- sen-n en tussen-s volstrekt on navolgbaar. Na die miskleun is het een won der dat nog steeds heel veel Ne derlanders hun best doen om correct te spellen. Nóg een fout van dit kaliber en de kans is aanzienlijk dat grote groepen burgers zich definitief van de re gels afkeren. Dat zou een chaos tot gevolg hebben, met veel irri tatie over geschreven communi catie en met zeer moeizaam taalonderwijs. Als de Taalunie draagvlak voor een uniforme spelling wil houden, zal zij zich in 2015 moeten beperken tot wat polijstwerk. De nachtopvang van het Witte Huis in Vlissingen, waar zich nu elke avond rijen vormen. Bij een verwachte nachttemperatuur van nul graden gaat het Koudebeleid in: er worden net zoveel matrassen bij gelegd, op de grond, als nodig is. foto's Lex de Meester vol is. „Er worden nu vanwege de koude al uitzonderingen gemaakt op het opnamebeleid. Zo hebben we nu een moeder met kind en ne men we mensen al op nog vóór de formele intake, zodat ze alvast uit de kou zijn. Maar we doen niet aan dingen als bedden in de gan gen. De werkeenheid Zuid-West-Nederland van het Le ger des Heils heeft in Dordrecht een laagdrempelige opvang waar de winterregeling geldt. Dat wil zeggen dat Jan en alleman daar aan kan kloppen als de tempera tuur rond het vriespunt is." Tot 1 december was er in Terneu- zen ook zo'n opvangpunt, met twaalf bedden, maar dat is overge gaan in een 'Domus-huis', een be-' schermde woonvorm, met daar naast vier plaatsen nachtopvang voor dak- en thuislozen. „Een aan tal jaren achtereen waren die twaalf bedden nooit allemaal tege lijk bezet. Door het jaar heen wa ren er lege bedden. Maar als het vroor lagen ze bij wijze van spre ken boven op elkaar. Het punt is, je kunt niet het hele jaar door zo'n opvang overeind houden alleen voor de drukte in de koude winter maanden." Nu de temperatuur rond het vriespunt ligt, worden er wel extra bedden beschikbaar ge houden. „Zoveel als nodig is." KOOPZONDAG 20 dec. 12.00 uur-17.00 uur Winter Magazijn UITVERKOOP 25.00 (broek) - 150,00 (pak) Jan Gielenplein 6 Oudenbosch T: 0165 330620 www.paulpim.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3