zeeland 127 Bezuinigingslijst krijgt bijval Op de dag dat het Cen traal Planbureau (CPB) bekendmaakte dat de Nederlandse economie sneller herstelt dan ver wacht, discussieerde de Thoolse politiek over een trits financiële maatregelen om de door de reces sie te verwachten milj oenenstro p op te vangen. De kans is zeker aan wezig dat ook de gemeente Tho len de waslijst aan bezuinigingen de komende jaren niet 1 op 1 hoeft uit te voeren als het economische tij gunstiger is. Toch mag je daar niet op wachten en valt het te prij zen dat deze gemeente haar eigen organisatie zo uitgebreid onder de loep heeft gelegd om efficiënter en zuiniger te werken. De politiek is aan zet om uit de longlist een defi nitieve lijst samen te stellen en uit te leggen waarom bepaalde keuzes worden gemaakt. Een lastig kar wei dat qua timing (vlak voor de verkiezingen) niet slechter kon. Het gevaar ligt op de loer dat de fracties hun eigen partijpolitieke agenda gebruiken om reeds geno men besluiten terug te draaien. Kijk bijvoorbeeld naar de ambiti euze plannen voor het opknappen en ontwikkelen Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen. De SGP zegt het nu al: hou het be perkt en voor de eigen bevolking. Tholen moet ervoor waken dat het de komende jaren stilstaat en er amper nog geld apart wordt ge legd voor (planologische) ontwik kelingen of nieuw beleid. Dweilband wil geld 'in sneltreinvaart' terug Pas op voor gebrek aan ambities Gemeenten verdelen pijn SaBeWa-fraude MILJOENENTEKORTEN Alleen CDA wil snijwerk over de verkiezingen heentillen Jan van Sundërt, groot in wand- en vloertegels donderdag 17 december 2009 B goes - De vier gemeenten die sa menwerken in het gezamenlijke belastingkantoor SaBeWa zullen het bedrag dat door een frauderen de medewerker is verduisterd, sa men ophoesten. Dat heeft het be stuur bepaald. Wel zal het worden verdeeld naar rato van het aantal Woz-objecten per gemeente. Dat betekent dat Goes het meeste moet betalen. Aanvankelijk wilde het SaBeWa-bestuur (waar ook Ka- pelle, Borsele en Tholen inzitten) dat Goes het bedrag alleen zou op hoesten. Goes had het strafrechte lijke verleden van de medewerker verzwegen. Overigens is na onder zoek gebleken dat het bedrag dat is weggesluisd veel hoger is dan ge dacht: ruim 81.000 euro. Het on derzoek van de recherche moet uit wijzen of dit het volledige bedrag is. De uitkomsten hiervan worden over enkele maanden verwacht. middelburg - De Goese dweil band SCH De Sjokkers heeft giste ren in kort geding geëist dat de voormalige penningmeester in sneltreinvaart het geld dat zij uit de kas heeft 'geleend' terugstort. In totaal gaat het om een bedrag van 3473 euro inclusief rente. Daar bovenop wordt ook nog duizend euro aan 'buitengerechtelijke incas sokosten' gevorderd. Als de vrouw het geld niet snel betaalt, dreigen de Sjokkers zelf in de financiële problemen te komen. De proble men met de penningmeester date ren al van 2006, toen zij de kas van de dweilband beheerde. Bestel de bladmuziek werd niet betaald en een cateringbedrijf moest lang op het geld wachten. Toen de Sjok kers aan de aanschaf van nieuwe kleding dachten, bleek er slechts 3500 euro in de kas te zitten. Een onderzoek wees uit dat er bedra gen in de kas ontbraken en dat de vrouw dat geld had besteed aan pinnen, tanken en sigaretten. In eerste instantie ging het om twee duizend euro. Ze zou dat in termij nen terugbetalen. Gisteren bleek dat ze nog twee termijnen van in totaal 500 euro achter loopt. Naast de eerder ontdekte 2000 euro, bleek er ook nog 3872 euro te ont breken. Daarvan heeft zij inmid dels duizend euro terugbetaald. Over een week maakt de rechter zijn beslissing bekend. door Sanne Schelfaut De Thoolse politiek besluit voor de verkiezingen welke bezuinigingen worden vast gesteld. Het gevaar bestaat dat de partijpolitieke agenda te veel invloed krijgt. door Sanne Schelfaut THOLEN - Een meerderheid van de Thoolse politiek staat achter de 148 bezuinigingsmaatregelen die de gemeente vanaf volgend jaar wil uitvoeren. Alleen het CDA wil dat niet de huidige, maar de nieu we raad in 2010 knopen doorhakt. Dat bleek deze week tijdens een debatavond over de zogeheten longlist die* burgemeester en wet houders hebben opgesteld. Op de ze lange lijst staan 148 bezuini gingsmaatregelen, bedoeld om de miljoenentekorten voor de komen de jaren op te vangen. „Wij kunnen in grote lijnen leven met de voorstellen. Wel blijven we aandacht vragen voor voldoende ouderenzorg, een actieve rol voor de jongerenraad, sportvoorzienin- gen en een goede dienstverlening naar onze inwoners", aldus Jan Ou- desluijs (PvdA). Wat zijn fractie be treft, komt er vanaf volgend jaar een einde aan de jaarlijkse schout en schepenenrace op de Ooster- schelde, een 'speeltje' voor burge meester en wethouders uit de re gio. Ook andere partijen zoals de SGP zijn van mening dat deze be sparing van vierduizend euro wei nig pijn doet. Over andere, grotere bezuinigings posten bestaan meer twijfels. Zo hamerde Peter Hoek (SGP) er op dat het gemeentelijke wegenfonds niet verder mag worden uitgehold. „Dus geen extra besparing op we- genonderhoud, dan voorzien we grote problemen" De SGP'er maakte van de gelegen heid gebruik om de grote projec ten die op het eiland op de rol staan, tegen het licht te houden. „Dan heb ik het niet over de op knapbeurt van bedrijventerrein Noord in Tholen, die is inmiddels te ver gevorderd. Wel kijken we na drukkelijk naar de havenplannen in Sint-Annaland en de impuls in Sint-Maartensdijk en Scherpenis- se. De grote woontorens in Stal- land hoeven niet te worden ge bouwd, dat geldt ook voor groot schalige woonprojecten in Sint-Maartensdijk. We moeten ons beperken tot voorzieningen die onze inwoners echt nodig heb ben, zoals ouderenhuisvesting in Stalland of het wozoco in Scherpe- nisse." Hans Boulogne (ABT) pleitte voor meer financieel inzicht in die gro te projecten. „De longlist is aardig, maar het zijn vooral heel veel za ken op een rij die relatief weinig opleveren. Wij vragen ons af of we niet in één klap veel geld bij bij voorbeeld grote projecten kunnen 'winnen'." Er was relatief weinig discussie over het schrappen van de ge meentelijke bijdrage aan het schoolzwemmen (levert jaarlijks negentigduizend euro op). „Af schaffen heeft niet onze voorkeur, maar als je het toch doet, moet je ook een discussie voeren over de toekomst van onze twee zwemba den", merkte CU-raadslid Bram van de Sande op. De CU en ook de RFT willen eveneens dat het subsidiebeleid van Tholen op nieuw wordt bekeken. Van alle par tijen nam het CDA een opmerkelij ke positie in. De christendemocra ten vinden dat de nieuwe raad moet besluiten waar het financieel pijn gaat doen. Als er moet worden bezuinigd, dan mag ook de bijdrage aan de jaarlijkse Schout- en Schepenenrace op de Oosterschelde vervallen, vinden de meeste Thoolse raadsfracties. Dat is toch maar 'een speeltje' van regionale bestuurders, oordeelt Jan Oudesluijs (PvdA). foto Dirk-Jan Cjeltema j Keuze uit ruim 1000 soorten wand- en vloertegels Eigen importDUS ALTIJD HET VOORDELIGST Ook voordelig in de aanleg van vloerverwarming Grote afnameSPECIALE PRIJZEN Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur. Tel 076-5048800 www.janvansundert.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37