Spelling weer op de schop □DB VOOR 2 PERSONEN! 2015 Taalunie bereidt nieuwe regels voor Hard tegen hard verder Stem mee voor de beste leraar! Ook geiten zonder koorts geruimd m 2 en 3 10 en 11 DONDERDAG 17 december 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 297 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 WALCHEREN NIJMEGEN - De Nederlandse Taalu nie begint volgend jaar met de voorbereidingen van nieuwe spel lingsregels, die in 2015 verschijnen. In dat jaar komt de nieuwe versie van de Woordenlijst Nederlandse Taal uit, beter bekend als het Groe ne Boekje. Taalkundige Anneke Neijt van de Radboud Universiteit in Nijmegen hoopt dat aanpassingen de huidige spelling eenvoudiger zullen maken en beter uit te leggen. „Het gebrui ken van de tussenklank zoals de tussen-n en de tussen-s is sinds de vorige aanpassing nauwelijks uit te leggen voor docenten. Ook is er een zekere willekeur in het gebruik van de c in een woord als insect, terwijl in elektriciteit de k is ge handhaafd. Ik zou zeggen: maak een keuze en hou je aan de geko zen systematiek", aldus de profes sor, die gisteravond ook weer figu reerde als jurylid van hét Groot Dic tee der Nederlandse Taal. De taalkundige hoopt dat de Taalu nie zo veel mogelijk de openbaar heid zoekt bij het vragen om advie zen. „We moeten meertalige we reldburgers worden, maar houden onze eigen taal. En als je verande ringen aanbrengt die niet uit te leg gen zijn op school, is dat vragen om ongelukken. Zoals tien jaar gele den in de jongste versie van het Groene Boekje de ae in woorden als preses verdween. Dat was voor iedereen een complete verrassing." Volgens Neijt was het Groot Dic tee, geschreven door Gerrit Komrij, heel moeilijk. „De jury heeft zelf ook heel veel op moeten zoeken in het Groene Boekje." Hans Bliek uit Eindhoven won gis teren de twintigste editie. De 55-ja- rige administratief medewerker maakte zeven fouten, waarvan hij er twee wilde aanvechten. Bliek vond 'kop-van-jut' zonder koppel tekens correcter evenals allang in twee woorden in plaats van aan eengeschreven zoals het Groene Boekje voorschrijft. Bij het woord balkenendenorm gingen hij en ve le anderen de mist in door het met een hoofdletter te schrijven. Tweede werd de 26-jarige Vlaming Kristof Vandevenne uit Bilzen met negen fouten en derde de Vlaamse tv-maker Jan Van Den Berghe met tien fouten. Bij de BN'ers scoorde presentatrice Anniko van Santen het beste met 22 fouten, gevolgd door schrijver Bart Chabot (24) en oud-parlementair verslaggever Wouke van Scherrenburg (25). pagina 3: commentaar Zeeland: 2, 3, 21 t/m 29; Binnenland: 4 t/m 7; Buitenland: 8, 9; Beurs: 12; Economie: 13; Meningen: 15; Extra: 16; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 30 t/m 33; Televisie: 38, 39. Bijlage: UitGids. KOPENHAGEN - Een Deense politieman buigt zich over een demonstrant bij harde botsingen tijdens de Klimaat top in Kopenhagen. De betogers proberen het conferen tiecentrum binnen te dringen. foto Kay Nietfeld/EPA pagina 8: demonstraties leiden nergens toe MIDDELBURG - Dit is de laatste kans. Wie wordt dit jaar de beste leraar van Zeeland? Peter Rhebergen van het Goese Ly ceum gaat nog steeds aan kop, maar ook Robin Claerhoudt (De Rede), Koen Koutstaal (Reynaert College), Paul Shelton (Schelde- mond College) en Bartjan Zandee (Calvijn College) dingen nog mee naar de PZC-wisselbeker. E-mail je keuze naar leraar@pzc.nl of sms je keuze als volgt naar tele foonnummer 2121: PZCLERAAR (spatie) de achternaam van je favo riete leraar (spatie) jouw postcode (spatie) jouwhuisnummer. Je kunt tot 12.00 uur vandaag je stem -uitbrengen. De winnaar krijgt de beker morgen uitgereikt op zijn school. DEN HAAG - De komende weken worden zeker 34.500 drachtige gei ten en 1200 bokken op. met Qjkoorts besmette bedrijven afge maakt. Daaronder zijn ook dieren die niet met de Q;koortsbacterie zijn besmet, zoals bokken, die gei ten kunnen besmetten met hun Weer een nieuwe spelling is absurd reacties: 350 Het is nog te vroeg om te juichen over het economisch herstel eens 79% oneens 21% sperma. Het aantal te doden gei ten en bokken kan nog aanzien lijk oplopen, omdat er waarschijn lijk nog tientallen bedrijven meer besmet blijken te zijn. pagina 4 en 5: ruimen 35.000 geiten is overkill cfU c/U JL <s$ <sS Sneeuw 1° Verzekerd van een bed, zolang het vriest Serious Request: De rilling van de tropen NORMAAL BSrSÜ De dagkaart is geldig t/m 28 februari 2010 *1 dag onbeperkt treinen door héél Nederland. Te koop t/m 24 december 2009, Zie de actievoorwaarden op Blokker.nl of vraag er naar in de winkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1