economie 113 Fondsen belegden roekeloos Fraude met nieuwe betaalpas is mogelijk ,99,95 Nu 10,- gratis beltegoed. PENSIOENEN DNB legt zwakheden bloot Or Zalco bereid tot personeelsregeling voor bedrijf Kerstman verovert China Contant afrekenen nog steeds geliefd Mobile! Bij een nieuwe PrePaid van T-Mobile. donderdag 17 december 2009 AMSTERDAM - Meerdere pensioen fondsen hebben bij het beleggen van geld de risico's onderschat. Bij het bepalen van de beleggingsstra tegie zijn fondsen uitgegaan van te rooskleurige verwachtingen. Bestu ren van pensioenfondsen hebben in meerdere gevallen onvoldoende oog gehad voor de risico's. Dat leert onderzoek van De Neder- landsche Bank (DNB). De toezichthouder op pensioen fondsen deed eerder dit jaar extra onderzoek naar de manier waarop de fondsen geld hebben belegd. Als onderdeel hiervan werd onder zoek gedaan naar tien pensioen fondsen die volgens DNB een goe de afspiegeling vormen van de sec tor. Pensioenfondsen leden vorig jaar een verlies van 219 miljard euro, waarvan 112 miljard euro als ge volg van beleggingen die minder waard werden. Het andere deel van de verliezen kwam doordat de rente daalde. Hierdoor nemen op papier de ver plichtingen van pensioenfondsen toe. Veel pensioenfondsen beleggen geld van deelnemers in alle denk bare categorieën, zoals vastgoed, obligaties, grondstoffen, aandelen en durfinvesteerders. „Meerdere fondsen hebben vanuit strategisch perspectief de risico's waaraan zij blootstaan, onderschat of gegeven de financiële opzet te grote risico's genomen", aldus DNB. Ook bij het uitbesteden van beleg gingen zijn tekortkomingen gecon stateerd. Vermogensbeheerders die in opdracht van de pensioenfond sen gelden belegden, kregen te veel vrijheid. DNB constateert ook dat bestuurders en andere perso nen die bij pensioenfondsen moe ten letten op de risico's, in meerde re gevallen 'materiële tekortkomin gen' hebben laten zien. „Besturen hebben niet altijd vol doende controle over de beleggin gen, in het bijzonder wanneer sprake is van uitbesteding." door Sal Stam DEN HAAG - De nieuwe betaalpas, die is uitgerust met een chip, is ge kraakt. Britse onderzoekers zijn er in geslaagd te frauderen met de zo geheten EMV-pas, die de pinpas moet vervangen. Een woordvoer ster van het projectbureau EMV zegt er niet wakker van te liggen en wijst erop dat het nieuwe be taalsysteem veel veiliger is dan het oude. De VPRO maakt vanavond mel ding van de fraude in het tv-pro- gramma Goudzoekers. De fraude blijkt een tamelijk precies werkje te zijn, waarbij de gegevens van een bankpas tijdens een transactie worden doorgestuurd naar een lap top. Dat kan overigens alleen als er met de betaalautomaat is ge knoeid. De laptop is via een snoer tje weer verbonden met een ande re pas, waarmee tegelijkertijd op een andere plaats een betaling wordt verricht. De EMV-woordvoerster, die ook namens de banken spreekt, zegt dat het onmogelijk is om op deze manier op grote schaal te fraude ren. „Een winkelier zal dat snel in de gaten hebben. Het is een om slachtige methode." Volgens haar is de nieuwe EMV-pas veel veiliger dan de pin pas, waarmee jaarlijks voor tiental len miljoenen euro's wordt gefrau deerd. Het zogeheten skimmen, waarbij de gegevens van een mag neetstrip worden afgelezen, be hoort met de nieuwe pas tot het verleden. Eind 2011 moeten alle Nederlan ders betalen met de nieuwe chip pas. Er is nu sprake van een over gangsperiode. De meeste betaal kaarten zijn uitgerust met de chip en met een magneetstrip. Een woordvoerster van PaySquare, die creditcards uitgeeft, wil niet in houdelijk reageren op het bericht. Wel wil zij kwijt dat er veel min der wordt gefraudeerd nu er ook betaald kan worden met het EMV-systeem. door Marcel Modde VLISSINGEN - De ondernemings raad (or) van aluminiumsmelterij Zalco in Vlissingen-Oost is bereid met de directie te praten over 'eni ge regeling' die het bedrijf door de financiële crisis moet helpen. Maar dan moet wel eerst het loon- offèr van tafel, benadrukt secreta ris Erik Bak. „Zo lang ze daar halstarrig aan vasthouden, winnen ze nooit het vertrouwen van het personeel te rug. Daar zit momenteel de kern van het probleem." De onderne mingsraad heeft vandaag regulier overleg met de directie. De wijze waarop de top communiceert met de werkvloer, vormt volgens Bak het belangrijkste agendapunt. Het gesprek tussen ondernemings raad, vakbonden en de directie zit muurvast. Zalco houdt vooralsnog vast aan het plan werknemers 17,5 procent van hun salaris te laten in leveren om het noodlijdende be drijf weer gezond te krijgen. Zon der instemming van de or en de bonden mag de directie de gelden de arbeidsvoorwaarden niet aan passen. Bak: „Dus wat ons betreft is er niets aan de hand. We leven nog en ik ga er vanuit dat ik vol gende week gewoon mijn salaris krijg." De or houdt zich verder afzijdig van de organisatie van protestac ties. „Wij zijn er in zo'n geval om te zorgen dat het veilig verloopt." Maandag ontstond er een korte, spontane staking aan de poort. DONGGUAN - Chinese jongeren op jacht naar kerstca deautjes bekijken knuffels in de vorm van de kerstman. Tot voor kort een ongewoon gezicht in China, waar Kerstmis niet op grote schaal wordt gevierd. De laatste jaren wint Kerstmis en alles wat daarbij hoort echter in hoog tempo aan populariteit in China, nu het zijn deu ren steeds verder openzet voor de westerse cultuur, waarden en tradities. foto Alex Hofford/EPA DEN HAAG - 'Handje contantje' is nog steeds populair in Nederland. Van alle betalingen aan de kassa in 2007 werd 72 procent nog cash af gerekend. Daarbij ging het om zo'n 5,5 miljard euro. Bij 24 pro cent van de betalingen werd de pinpas getrokken. De overige 4 procent werd afgerekend met chip knip, tankkaart of creditcard. Rela tief veel contante betalingen vin den plaats in de horeca, voedsel- speciaalzaken en de recreatieve sec tor. Dat leert het eerste onderzoek dat De Nederlandsche Bank (DNB) naar het betaalgedrag van de Nederlanders heeft gedaan. Vooral bij uitgaven onder 20 euro blijft contant geld het meest gelief de betaalmiddel. Pas vanaf 30 euro stappen de mees te mensen over op pinnen. Sony Ericsson W205 PrePaid Nu Ice Age™ 3 dvd cadeau. LG GD330 PrePaid Gratis hed<ondKf> content downloaden op je telefoon. Ga naar t-mobile.nl, jouw T-Mobile Shop of bel 0800 - 7123. Life is for sharing Actie geldig bij de eerste opwaardering van minimaal 20,-tot 3 januari 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13