mm ii Malaria eist ieder jaar een miljoen levens HU 'Dat vaccin gaat er komen!' o 'Een vaccin kan er alleen komen met steun, bijvoorbeeld van de Bill en Melinda Gates Foundation, regeringen en de Wereldbank'. Malaria donderdag 17 december 2009 Robert Sauerwein, hoogleraar parasitologie Serious Request zamelt met het Rode Kruis elk jaar geld in voor een stil le ramp. Dit jaar is dat malaria. De ze ziekte wordt veroorzaakt door parasieten die door muggen wor den overgebracht. Elk jaar sterven wereldwijd één miljoen mensen aan malaria; elke dertig seconden een kind. De opbrengst van het Glazen Huis is bestemd voor de Hang Up, Keep Up campagne van het Rode Kruis. Malaria is relatief eenvoudig te be strijden met muskietennetten, stelt de hulporganisatie. Al voor 5 euro koopt het Rode Kruis een klamboe die een heel gezin kan be schermen. Sinds 2002 heeft het Rode Kruis wereldwijd twaalf miljoen netten gedistribueerd. Daarmee zijn vol gens de hulporganisatie meer dan 289.000 sterfgevallen voorkomen en 17,5 miljoen mensen be schermd. Even belangrijk als de verspreiding van de netten (Hang Up), is voorlichting en controle door lokale vrijwilligers (Keep Up). Malaria staat vooral bekend als een Afrikaans probleem. 90 procent van de dodelijke slachtoffers van malaria valt in Afrika. Maar ook in Indonesië is malaria een groot ge- vaar voor de gezondheid. Er ster ven daar jaarlijks 30.000 tot 40.000 mensen aan malaria. Meer dan 150 van de 240 miljoen Indonesiërs lopen het risico de ziekte te krijgen. In Zuidoost-Azië woont 62 procent van de wereldbe volking die kans heeeft malaria tro- picana, de gevaarlijkste vorm van malaria, op te lopen: 28 procent leeft in Afrika. Volgens het Rode Kruis wordt jaar lijks bij vijftien miljoen Indone siërs klinische malaria geconsta teerd. Maar omdat slechts 20 pro cent van de bevolking met malaria symptomen naar een kliniek van de overheid gaat, is de ware om vang onduidelijk. De ziekte lijkt de afgelopen jaren bovendien in ernst en omvang te zijn toegenomen om dat de malariaparasiet resistent is geworden voor medicijnen. Het Indonesische Rode Kruis wil de malariacampagne graag uitbrei den naar het oosten van het land. Oost-Indonesië is moeilijker bereik baar en de mensen zijn er minder toegankelijk. Het plan ligt klaar, de vrijwilligers zijn er, maar wat nog ontbreekt zijn de muskietennetten. Oftewel: het geld. De hoop is geves tigd op Serious Request. Jaarlijks krijgen 350 tot 500 miljoen mensen malaria. Meer dan een miljoen mensen sterven aan de ziekte. door Joep Trommelen T onge onderzoekers van het I UMC St Radboud reizen een I dezer dagen af naar het Gla- I zen Huis om voor camera en F microfoon te vertellen over de ontdekking die hen afgelopen zomer wereldfaam opleverde: een manier om een vaccin tegen mala ria te ontwikkelen dat over een jaar of vijf op de markt zou kun nen komen. „Ik ga zelf niet, Serious Request is meer voor jongeren", grijnst pro fessor medische parasitologie Ro bert Sauerwein, die het onderzoek leidt. „Maar dat vaccin gaat er ko men." Maar eerst wacht er nog heel veel onderzoek: in reageerbuisjes, op dieren én mensen. Het middel moet veilig zijn én werken. Eerst bij een kleine groep mensen, tien tot vijftien, dan bij enkele honder den en ten slotte bij vele duizen den. Vóór een medicijn in produc tie kan gaan, kost dat zo'n 800 mil joen euro, weet Sauerwein. De farmaceutische industrie zal dat niet alleen gaan betalen, zegt hij. „Bij bijvoorbeeld een kanker- vaccin zouden rijke westerlingen in de rij staan bij de apotheek, maar Afrikanen hebben geen geld, dus is de industrie terughoudend. Dat is wrang maar de realiteit. Een vaccin kan er alleen komen met steun, bijvoorbeeld van de Bill en Melinda Gates Foundation, regerin gen en de Wereldbank. Zij kun nen de industrie over de streep trekken. Malaria is uit te roeien, daar ben ik van overtuigd." De in vestering loont, stelt Sauerwein. „Het bruto nationaal product van een land als Kenis is 5 tot 10 pro cent lager door malaria. Er is dus veel winst te halen." Wat hebben zijn onderzoekers nu precies ontdekt? Ze hebben Nij meegse studenten geïnfecteerd met malaria door hen te laten ste ken door besmette muggen. Tege- foto Gerard Verschooten lijkertijd kregen ze een sterk an ti-malariamiddel. Het duurt een week na een muggensteek voordat de parasiet het bloed bereikt. En in die week .werd tijdens de proe ven het afweersysteem van het- lichaam getraind om de parasiet zelf onschadelijk te maken. De studenten werden daarna op nieuw geïnfecteerd zonder het an ti-malariamiddel. En wat bleek: ze waren immuun geworden. Sauerwein: „Dat leverde een spoor boekje richting een vaccin op. We moeten parasieten ontwikkelen die 'kreupel' zijn en het bloed niet halen, zodat het afweersysteem gaat werken zonder dat men ziek wordt. Dat proberen we in Nijme gen via genetische manipulatie, in Amerika doen ze het met bestra ling." Gevaccineerden moeten in de toe komst regelmatig een prik van een besmette mug krijgen. De malaria parasiet moet het immuunsys teem immers blijven activeren. Via steek van besmette vrouwelijke muskiet komen parasieten (sporozoïeten) in bloedbaan terecht Levenscyclus van de malariaparasiet HUID 0 Via het bloed bereiken deze sporozoïeten dè lever Mannelijke gametocyt Binnen de levercel delen ze zich veelvuldig Als Anopheles- mug bij een ziek persoon bloed zuigt, kunnen gametocyten in maag van mug komen en daar nieuwe parasieten vormen Vrouwelijke gametocyt Sommige parasieten ontwikkelen zich tot mannelijke en vrouwelijke gametocyten Na ca. 10 dagen barst de cel open en komen de parasieten (merozoïeten) in het bloed*. Parasiet dringt 0 9 rode bloedcel binnen, waarna opnieuw deling volgt tot bloedcel openbarst en nieuwe merozoïeten vrijkomen. In dit stadium ontwikkelt patiënt koorts. N.B.: sommige parasieten blijven in de levercel en delen zich niét: deze kunnen zich maanden later gaan ontwikkelen en als ze dan in het bloed komen een nieuwe malariaaanval veroorzaken. Verspreiding van malaria in de wereld i groot risicogebied klein risicogebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11