IO Het Glazen Huis van 3FM sluit morgen in Groningen de deur. De actie Serious Re quest zamelt ditmaal geld in voor de strijd van het Rode Kruis tegen malaria. Onder meer in Indonesië. Maxima sluit deur Glazen Huis donderdag 17 december 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De rilling van de tror door Maaike Borst Bobby hoost met een emmer water uit het sloepje waarmee hij elke dag naar een gro te vissersboot ped delt. De Indonesiër brengt de nachten door op zee, bij het licht van een lamp die op het water schijnt om vissen te lokken. Thuis in het dorp slapen zijn vrouw en dochter. Onder een klamboe. De 29-jarige Bobby kreeg voor het eerst malaria toen hij 21 was. Sinds dien keert 'de rilling van de tropen' regelmatig terug. Soms één, soms twee keer per maand. Dan heeft hij koorts en hoofdpijn, zo erg dat hij soms met zijn hoofd tegen de muur bonkt en moet overgeven. De Nederlanders vreesden de ziek te al toen ze in de negentiende eeuw naar het eiland Billiton - Beli tung in het Maleis - kwamen om ti nerts te winnen. Er heerste een koorts, de 'Bataviase koorts'. Veel Indonesische arbeiders werden ziek en overleden. Ook nu sterven mensen op Beli- tung, een eiland aan de oostkant Sumatra, aan de tropenkoorts ma laria. De ernstigste en meest voor komende variant - malaria tropica- na - kan nog steeds levensgevaar lijk zijn. Op Belitung sterven vijf op de duizend inwoners jaarlijks aan malaria. Als Bobby gezond is, spaart hij om zijn ziekbed te kunnen betalen. Soms lukt dat niet. Dan moet hij spullen verkopen of bij zijn moe der eten. De vissersboot waarop Bobby werkt, vaart aan het eind van de middag de zee op. Weg van het witte strand waar het naar vis ruikt, langs de vele groene eiland jes naar het open water. Onder weg springen de vissen al naar de witte lamp. Op een van die eilandjes woonde moeder Salehah tien jaar geleden met haar kinderen. Haar enige dochter Yana (3) werd ziek toen haar man drie dagen met de boot weg was om te vissen. Toen ze in het ziekenhuis malaria constateer den, was het al te laat. Twee jaar geleden stierf ook haar 22-jarige zoon Megaputra aan ma laria. Hij was visser en - na het ver trek van zijn vader - de kostwin ner van het gezin. Vroeger was het enige medicijn dat Salehah gebruikte 'terongali', een drankje van een geneeskrach tige wortel. Toen Yana ziek werd, vertelden buren horen dat het wei eens malaria zou kunnen zijn. Ze had geen idee. Laat staan dat ze wist dat het muggen waren die de ziekte verspreiden. Salehah kreeg haar eerste klamboe in 2006 van het Rode Kruis. Voor lichting is volgens het Rode Kruis essentieel. Mensen kiezen soms voor traditionele geneeswijzen. Soms zijn ze bang dat het insectici de op de klamboe giftig is. Als Bobby en zijn vrouw hun klamboe uitvouwen, is hun huisje meteen gevuld. Op de vraag of Bobby wel eens bang is dat hij niet meer beter wordt, antwoordt hij ontwijkend dat hij naar de kliniek in het dorp kan gaan. Daar geven ze sinds vorig jaar gratis medicij nen tegen malaria. Medicijnen die anders voor Bobby te duur zijn. Die kliniek deelt ook klamboes uit, maar alleen aan mensen die al malaria hebben. De meeste zieken krijgen van de doktoren een rnédi- cijnenkuur van drie dagen. De ernstig zieken gaan naar het ziekenhuis in de hoofdstad, Tan- jung Pandang. Daar ligt Rini, een jonge vrouw van 26, aan het in fuus. Drie dagen geleden begon ze in eens heel erg te rillen. Ze kreeg ho ge koorts en moest braken. De tra ditionele dorpsgenezer stuurde haar naar de kliniek, die haar naar het ziekenhuis stuurde. Malaria tro- picana is de diagnose: na een dag in het ziekenhuis gaat het beter. Maar Rini blijft bang. Sommige malariaparasieten blijven achter in de lever en kunnen nieuwe aanval len veroorzaken, zoals bij Bobby. Die gaat laat in de middag de zee Veel mensen verkiezen traditionele geneeswijzen nog boven een klamboe op en keert pas in de vroege och tend terug. Een paar jaar geleden voer Bobby op een grotere boot waar het werk zwaarder was en hij meer geld ver diende. Maar door de fysieke aan slag kwam zijn malaria ook vaker terug. Hij moest kiezen voor lich ter werk op een kleinere vissers boot. De visserij is een van de belangrijk ste inkomstenbronnen op Beli tung. De andere tak waar de eco nomie op drijft zijn de tinmijnen, ooit aangeboord door de Nederlan ders. De afgegraven mijnen laten diepe gaten achter die vollopen met water. Vliegend over Belitung zie je honderden vati die grijsbrui ne poelen. Het zijn ideale broedplaatsen voor de muggen. Ook de klimaatveran dering vergroot het aantal mug gen. Door hevigere buien in het re genseizoen blijft meer water staan en de zeespiegelstijging maakt het moeras op het eiland groter. De 29-jarige Indonesische visser Bobby kreeg voor het eerst malaria toen hij 21 was. foto's Jeroen Oerlemans/GPD Moeder Salehah (midden) en haar twee overgebleven kinderen treuren op het kerkhof om haar aan malaria overleden dochter Yana. Deejays Giel Beelen, Gerard Ekdom en Annemieke Schollaardt zijn dit jaar de inwoners het Glazen Huis van hun radiozender 3FM. foto ANP Als prinses Maxima morgen om 19.00 uur de deur van het Glazen Huis op de Grote Markt in Gronin gen op slot draait, is de zesde edi tie van Serious Request officieel be gonnen. De actie waarbij drie dee jays van de zender 3FM zich zes da gen zonder eten laten opsluiten voor een goed doel, is uitgegroeid tot een nationaal fenomeen. De deejays - dit jaar Gerard Ek dom, Annemieke Schollaardt en Giel Beelen - draaien plaatjes in ruil voor donaties. Vorig jaar zamel den ze onder massale belangstel ling op de Bredase Grote Markt ruim 5,6 miljoen euro in voor hulp aan vluchtelingen. Dit jaar steunt Serious Request de strijd van het Rode Kruis tegen malaria. De actie eindigt donderdag 24 de cember om 20.30 uur. De deejays zijn al die tijd 'live' in de lucht. In België zamelt Studio Brussel even eens geld in voor de strijd tegen malaria.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10