mm Arbeidsmarkt flexibeler en individueler interview VNO-NCW-voorzitter Bernard Wientjes voorspelt dat de arbeidsmarkt in de toekomst een individueler en flexibeler karakter krijgt. Terwijl de voor Nederland on gewoon hoge werkloosheids cijfers nieuws blijven, lijkt de re cessie op zijn retour. De gifbeker van werldoosheid is echter aller minst leeg. Voordat de arbeids markt weer zal aantrekken, zal in 2010 nog een grote teug uit deze gifbeker genomen moeten wor den, voorspellen economen. Dat die arbeidsmarkt weer zal aantrek ken, dat staat volgens VNO-NCW-voorzitter Bernard Wientjes vast. Evenals voor hem vaststaat dat de arbeidsmarkt in de toekomst een ander karakter zal krijgen. Een karakter waarin flexibiliteit de boventoon zal voe ren. door Roel Elsman De ontwikkelingen van de afgelopen tien jaar tonen dat al aan volgens Wientjes. De wisselende waag naar ar beid heeft de roep om flexibilisering alleen maar luider gemaakt. Uitzend arbeid, detachering, advisering, flexi bele arbeidsovereenkomsten, allemaal zijn het voorbeelden van flexibilise ring van arbeid en allemaal zijn ze het afgelopen decennium sterk toegeno men. Daarnaast hebben naar schatting zo'n 640.000 mensen gekozen voor eigen flexibiliteit in de vorm van ZZP'erschap. 'Deze individualisering, in combinatie met flexibilisering van arbeid, heeft invloed op de arbeidsver houdingen en sociale zekerheid in Ne derland', aldus Wientjes. 'En omdat door globalisering ook de druk op de kosten van arbeid in een open econo mie als de onze alsmaar toeneemt, zal flexibiliteit in de toekomst alleen maar verder aan belang winnen.' Zowel werkgevers als werknemers doen er dus verstandig aan hier reke ning mee te houden, temeer omdat de toenemende flexibilisering veel van hen zal vragen. Een goed voor beeld op dat gebied vindt Wientjes de discussie rond de AO W-leeftijd, waar bij in de huidige kabinetsplannen flexibiliteit van beide partijen wordt gevraagd. Van de werknemer die tot zijn 67e moet doorwerken, maar ook van een groot aantal werkgevers, dat hun oudere medewerkers passende ar beid moet aanbieden. 'Dat is gelijk ons grote punt van kri tiek op de kabinetsplannen rondom de verhoging van de AOW-leeftijd', legt de werkgeversvoorzitter uit. 'Een bedrijf heeft geen onbeperkte aantal len 'lichtere' banen. Je zal maar een schoonmaakbedrijfe of een bouwon derneming hebben met vijftien man personeel en twee kantoormedewer kers. Dan kun je het kabinetsideaal wel vergeten.' Sowieso kijkt Wientjes met enige scepsis naar de hele discussie rond zware beroepen. 'We leven niet meer in de jaren 50 of 60', stelt de voor man van de werkgevers. 'Zwaar werk is een totaal ander begrip dan 30, 40 jaar geleden. Er is sinds die tijd veel veranderd. Er is een Arbo-wet, veel zwaar werk is gemechaniseerd en de werkweken zijn sterk verkort.' Dat hem deze woorden vooral van werknemerskant niet overal in dank zullen worden genomen, realiseert Wientjes zich terdege. Toch spreekt hij de wens uit om samen met de vak bonden een oplossing te vinden voor de kwestie over de zware beroepen. 'Hoewel ik me er eveneens terdege van bewust ben dat dit, na alles wat er gepasseerd is, niet eenvoudig zal wor den.' 'Tuig van de richel' De VNO-NCW-voorzitter doelt daannee op de uiterst moeizame AOW-onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers die uiteindelijk resulteerden in een uiterst gespannen verhouding tussen FNV en de werk geversorganisatie. Door de indruk te wekken dat werkgevers niet wilden verschijnen op het slotoverleg, haalde Wientjes zich de woede van FNV-voorzitter Agnes Jongerius op de hals. Buiten de camera's om noem de Jongerius Wientjes en de zijnen zelfs 'tuig van de richel'. Een opmer king waarvan ze later zei dat het een vergissing was, maar die eens te meer aangeeft dat het polderen op zijn re tour is. 'Wij waren voor het moment gewoon uitonderhandeld over de AOW en dan heeft praten geen zin meer,' zegt Wientjes, Desondanks hoopt Wientjes dat Jon gerius na de recente vakbondsprotes ten zegt: "Ok, het kabinet heeft beslo ten, de Kamer geoordeeld, laten we nu gezamenlijk kijken of we oplossin gen kunnen vinden voor de kwestie zware beroepen." 'Maar nogmaals', herhaalt Wientjes, 'gemakkelijk zal dat niet worden.' Crisismaatregelen Met enige weemoed zal de voorzitter van VNO-NCW dan ook terugden ken aan het begin van de lente, toen er nog een akkoord uit de bus rolde. Haast gebroederlijk kwamen beide partijen met afspraken over loonmati ging naar buiten. En dat in een tijd waar in bijvoorbeeld Duitsland werk nemers nog de straat op gingen voor een forse loonsverhoging. Hoe anders liggen de verhoudingen slechts een halfjaar later. Wientjes rekent echter hoe dan ook op een constructieve op stelling van de vakbonden. '2010 wordt een cruciaal jaar. Een jaar waar in de basis moet worden gelegd voor herstel. De vakbonden kunnen hier een belangrijke rol in spelen door mee te werken aan slimme en creatie ve oplossingen in de bijna 800 CAO's die moeten worden afgesloten. Daar passen looneisen van 2 procent, zoals recent op tafel gelegd, niet in. De bonden kijken hier de andere kant op, terwijl heel veel ondernemers worstelen om het hoofd boven water te houden. Alsof er helemaal geen cri sis is.' Overigens is de looneis van 2 procent die de FNV oppert vooral be doeld voor bedrijven die niet mee wil len werken aan afspraken over scho ling en werkgelegenheid. 'Maar ook dat zijn kosten, en die kan het bedrijfs leven er niet bij hebben', zegt Wien tjes. De werkgeversvoorzitter erkent dat scholing wel heel erg belangrijk blijft 'Want', zo stelt hij, 'bedrijven onderkennen na de tekorten op de ar beidsmarkt de voorbije jaren het ge vaar van kwantitatieve, maar zeker ook kwalitatieve krapte. Dat gaat extra pijn doen als de crisis oplost. Het bedrijfsleven is er derhalve alles aan gelegen tot een optimale inzet baarheid van arbeid te komen. En er is veel geld beschikbaar in de scho lingsfondsen.' Wientjes vindt echter dat de verantwoordelijkheid voor de ontplooiingsmogelijkheden van de werknemer niet alleen bij de werkge ver ligt. 'Je kunt.het paard naar de bron brengen, maar het moet zelf drinken.' 'Goed werkgeverschap is de kern waardoor bedrijven zich in de toekomst kunnen verzekeren van vol doende gekwalificeerd personeel', ver volgt Wientjes zijn verhaal. 'En dat goede werkgeverschap uit zich ónder andere door het in gesprek zijn met werknemers en het gemeenschappe lijk zoeken naar een optimale inzet baarheid. Inzetbaarheid voor nu en voor de toekomst, door een combina tie van 'learning on the job' en buiten de organisatie te kijken naar scholings mogelijkheden.' Daarnaast ziet Wien tjes op het gebied van personeelsbe- houd ook een rol weggelegd voor de diverse branches en sectoren. Vanwe ge schaalvoordelen kunnen branche verenigingen bijdragen aan het be houd van werknemers voor een sec tor. 'Maar ook hier geldt dat werkne mers hun verantwoordelijkheid moe ten nemen om inzetbaar te blijven', herhaalt Wientjes. Dat het belang groot is om vakkrach ten te behouden voor bedrijf en sec tor, blijkt wel uit het succes van de deeltijd-WW. Er wordt zeer bewust gebruik gemaakt van de regeling. Me de daarom bestempelt VNO-NCW de regeling als een succesvol wapen in de strijd tegen de crisis. 'Als crisis maatregel heeft de deeltijd-WW ons behoed voor een enorme snelle en scherpe krimp van de economie', zegt Wientjes. 'Alleen daarom al is het een goede maatregel. Bovendien bespaart het op de WW, aangezien werknemers gemiddeld 6 tot 12 maan den nodig hebben voordat ze een nieuwe baan hebben gevonden. Deze zoektijd wordt nu voorkomen.' De VNO-NCW-voorzitter hoopt wel dat bedrijven die pas op een later mo ment door de economische crisis ge troffen gaan worden, zoals onderne mingen in de bouwsector, ook ge bruik kunnen blijven maken van de regeling. Door het succes van de maat regel, die mede heeft bijgedragen aan een relatief beperkte stijging van de werkloosheid in Nederland in verge lijking met ons omringende landen, verwacht Wientjes dat ook deze be drijven hun vakkrachten kunnen be houden. Stimuleringsmaatregelen Overigens is Wientjes niet alleen posi tief gestemd over de deeltijd-WW als instrument om de crisis te bestrijden, ook andere maatregelen kunnen de goedkeuring van hem wegdragen. 'Er liggen nu kredietgaranties, maatrege len om bedrijven van liquiditeiten te voorzien en stimuleringsmaatregelen voor innovatie', somt hij op. Dat zijn maatregelen die bedrijven door de cri sis heen helpen. Maatregelen die in goed overleg met het gezamenlijke bedrijfsleven, VNO-NCW én MKB-Nederland, tot stand zijn geko men.' Wientjes onderkent dat onder nemers in crisistijd niet altijd even ge makkelijk hun steentje kunnen bijdra gen aan het oplossen van een pro bleem als de jeugdwerkloosheid. 'Het zijn barre tijden, waarin veel gevraagd wordt van de ondernemers. Niet al leen wordt verwacht dat jeugdwerklo- zen worden opgenomen, ook moeten er voldoende stageplaatsen zijn en moeten Wajongers geplaatst worden. En de wil is er, dat kan ik iedereen verzekeren, alleen de mogelijkheid is er niet altijd.' Dat dat verandert zodra de arbeids markt weer zal aantrekken, daar is Wientjes van overtuigd. Overigens niet alleen vanuit maatschappelijk ver antwoord oogpunt, maar ook vanuit bedrijfseconomische beweegredenen. Want zodra de economie aantrekt en de vraag naar arbeid toeneemt, loert wederom het gevaar van kwalitatieve en kwantitatieve krapte op de arbeids markt. Trends Daarnaast zorgt vergrijzing enerzijds voor een afname van arbeidsaanbod en anderzijds voor een grotere vraag naar arbeid in specifieke sectoren als de zorg. Het arbeidsaanbod zal zich mede daarom in de toekomst sneller moeten kunnen aanpassen aan de vraag en bemiddeling moet efficient en effectief zijn. 'De trends van indivi dualisering, flexibilisering en scholing zullen de komende jaren belangrijke thema's zijn', voorspelt Wientjes. 'En gelukkig hoort daar de verhoging van de pensioenleeftijd niet meer bij', haast Wientjes zich te zeggen. 'Die broodnodige extra ruimte op de toe komstige arbeidsmarkt hebben we in ieder geval binnen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91