fordt 2010 barometer 13 Vol goede verwachtingen gaan wij consumentenbestedingen niet af te het nieuwe ïaar m Boelo Tigchelaar Coti sn in en tenbes ted i ngen n iet afrem 111 en Afgelopen jaar heeft een aantal facto ren een negatieve trend veroorzaakt in de wereldwijde economie. Ver keerde investeringen, torenhoge bo nussen en de onwetendheid met be trekking tot de inhoud van onroe rend goed portefeuilles hebben een aantal banken doen omvallen. Tevens heeft een aantal Amerikaanse autofa brikanten te laat gereageerd op een veranderende klantenbehoefte en is daar onderdoor gegaan. Het effect op de economie werd snel ingezien door de economen en overal werd daar di rect op ingespeeld. De markt was ech ter zo verstoord dat banken niet meer dezelfde investeringsbereidheid fhad den als daarvoor en eerst hun eigen ra tio's op orde gingen brengén. Dit wordt door de politiek ook van hen verwacht! Gevolg is dat het niet ge makkelijk meer is om als bedrijf groei-investeringen te financieren. Op korte termijn zie ik daar geen ver anderingen in met als gevolg dat de zakelijke markt ook 2010 als een zwaar jaar zal ervaren. Een hogere werkloosheid wordt daar direct aan gekoppeld. Het midden- en kleinbedrijf zal pro beren de werkgelegenheid redelijk in tact te houden. Veel mensen hebben nog weinig gemerkt van de economi- sche recessie; deze wordt nog voorna melijk gedragen door het bedrijfsle- ,y ven. Belangrijk is dat de kosten van y het ondernemen niet verder omhoog gaan, een verdere stijging is door het bedrijfsleven niet meer te dragen. Al leen dan kan in 2010 een eerste op waartse beweging ingezet worden om in 2011 echt uit het dal te krui pen. Het is daarom belangrijk om de Joris Jansen Consument zal crisis volgend jaar voelen Het jaar 2009, dat de boeken in zal gaan als het jaar van de economische crisis, is ons enorm meegevallen. In het begin van het jaar ietwat huiverig voor wat ons te wachten stond, gaan deweg groeide het vertrouwen. Natuurlijk voelden we dat de zakelij ke bestedingen sterk onder druk ston den. De zakengast liet zich minder zien en was wat voorzichtiger. Maar daar tegenover stond een stijgend be zoek van dèparticuliere gasten. Komt het omdat die nu meer kiezen voor restaurants in de vriendelijkere prijsklasse? Of doordat je steeds ver nieuwt, investeert en juist nu niet be zuinigt op gediplomeerd personeel/ vakmensen en producten? Koken en uit eten gaan zijn populair der dan ooit. De restaurantgidsen ver kopen als warme broodjes en goede vermeldingen in die gidsen zijn be langrijk. De steeds kritischer worden de consument wil vooraf precies we ten waar hij zijn geld aan uitgeeft. Geen enkel bedrijf kan nog zonder een goede website. Het laatste kwar taal merken we dat het zakelijke le ven weet wat op gang komt. Er wordt voorspeld dat de horeca die zich richt op particuliere consumen ten pas in 2010 de gevolgen van de economische crisis zal ondervinden. Rob Franken Waarom maken we eigenlijk oorlog? Een terugblik op dit afgelopen jaar laat een heel bijzonder beeld zien. Ze ker, grote problemen op vrijwel alle terreinen van onze economie en dus de samenleving. De ondergang van banken, de oplopende werkloosheid, het gebrek aan vertrouwen, specula ties van beleggers, politieke onrust, paniek en hype gedrag alom. Groeien de staatsschulden zullen leiden tot nog een hele lange nasleep. Viel het koopkrachtverlies tot nu toe voor de meeste huishoudens wel mee, dat zal naar verwachting in de jaren 2011-2015 wel eens anders kunnen liggen. Overheden en instellingen ma ken zich op voor een zware beleidspe riode waarin moeilijke keuzen moe ten worden gemaakt. Maar tegelijkertijd zijn ook elemen ten zichtbaar die door mensen als Wijffels en anderen positief geduid worden als een indringende 'wake up call.' Verlies en vooral de (duurzame) winst van de crisis zal worden afgeme ten aan de wijze waarop en de mate waarin we wakker zijn geworden'. Dan zal blijken dat het verhaal van de toren van Babel' die tot in de he mel zou kunnen reiken, nog steeds zeer actueel is. Dan zal blijken dat het niet langer gaat 'om het overleven van de sterkste maar om het overle ven van de soort', zoals Wijffels het uitdrukt in een van zijn laatste be schouwingen. Eerder betoogde ik in deze rubriek dat de financiële wereld aan de ketting moet en dat fundamen teel gedacht moet worden in termen van duurzaamheid en duurzame part nerships. Zingeving, vertrouwen, ge- globaliseerde verantwoordelijkheid en een denken en handelen dat op schuift van ik naar wij'. Mijn positie ve beoordeling van deze financiële en wereldwijde crisis is gebaseerd op het vertrouwen dat een fundamentele herbezinning aan de orde is. Zoals president Obama het in Moskou uit drukte: 'Waarom maken wij oorlog, eigenlijk'? Lilianne van der Ha Slecht jaar voor de boeren 2009 is een minder goed jaar voor. boeren en tuinders. De prijzen van agrarische producten zijn laag. De prijs in de supermarkt is een veel voud van de prijs die wij als boeren en tuinders krijgen. Pachtprijzen stij gen. De verpachter mag er aan verdie nen, de pachter die het werk doet en de risico's loopt, de grond verbetert door drainage aan te brengen, ook hij heeft recht op een goed inkomen. Toch proberen wij in onze onderne ming er nog plezier aan te hebben.- De klimaattop is in Kopenhagen. Dat een wereldwijde stijging van de tem peratuur onvermijdelijk voor hongers noden zal zorgen, is een misvatting. De klimaatwijziging maakt het voed selprobleem heus niet groter. Je krijgt alleen verschuivingen in de produc ties. Hoe het bij ons zal verlopen, is moeilijk te voorspellen. Aardappelen bv. zijn zeer gevoelig voor hogere temperaturen, andere gewassen ge ven juist een hogere opbrengst. Wat we de laatst jaren zeker merken is dat de winters natter worden en de zo mers droger. Dan denk ik weer eens terug aan 14 mei. Hier in een kleine hoek van Oost- Zeeuws-Vlaanderen viel op 'een paar uur tijd meer dan lOOml water. Doe dan maar je best! Nu houden wij als ondernemers al tijd rekening met de wisselende weersomstandigheden. Dat is niks nieuws. Op basis van kennis, onder vinding, ervaring en nieuwe techno logieën zullen we daar proberen een mouw aan passen. Chris van Loon: Ontevreden, tegen beter weten in Het wegvallen van het vertrouwen tussen en in de banken veroorzaakte aan het eind van 2008 een wereldwij de financiële crisis die vaak werd ver geleken met de financiële crisis aan het eind van de twintiger jaren in de vorige eeuw. De wereldwijde reces sie in de dertiger jaren was het direc te gevolg met grote effecten. Grote werkloosheid en daarmee armoede waren het gevolg. Totale chaos en uit eindelijk een wereldoorlog. In dat opzicht kun je stellen dat uit eindelijk die crisis toch niet vergelijk baar is. De financiële draagkracht van de nationale overheden stelde ze in staat om door anticyclisch te investe ren massale werkloosheid te voorko men. De industriële productie wordt gestimuleerd door veel infrastructure le projecten naar voren te halen. Sub sidie op het vervangen van oude au to's; het achterwege laten van een BTW-verhoging; en last but not least het ondersteunen van de systeemban- ken hebben tot nu toe een posi tief ef fect gehad op de gevolgen van de kre dietcrisis. Het grootste effect op de werkgele genheid heeft wel het in stand hou den van de besteedkracht van de Ne derlandse werknemer. Los van de werknemers die hun baan verloren en die natuurlijk wel degelijk negatie ve inkomenseffecten ondervinden, zijn er nauwelijks CAO's opengebro ken zodat vele werknemers ook dit jaar een verhoging van hun besteed baar inkomen hebben gezien. Daar mee wordt de grootste werkgelegen^ heid, namelijk die in het Midden- en Kleinbedrijf, in stand gehouden. Dat een aantal politieke partijen schreeuwt om snelle bezuinigingen is, welbeschouwd, niet meer dan op positioneel geleuter, tegen beter we ten in. Ik ben geen fan van Balkenen de..c.s. maar dit hebben ze gewoon goed gedaan. Kijk je door dat alles heen dan heb ben we het tot nu toe nog niet zo slecht gedaan. Maar, er is tenslotte al tijd een maar, zal dit ons ook een snel le economische groei geven? Dat zal de vraag zijn die ons het komend jaar bezig zal gaan houden. In het begro tingsjaar van 2011 is het uit met de pret en zal er een begin moeten wor den gemaakt met het terugbetalen van de opgelopen schulden. De hoop is natuurlijk er op gevestigd dat we te gen die tijd het economisch zodanig beter doen dat we dat dan ook kun nen opbrengen met z'n allen. Toch ben ik bang dat de economische groei in Nederland niet zo snel zal gaan als bijvoorbeeld in landen als China en India. Wij moeten het heb ben van hoogwaardige producten en daarmee kapitaalintensieve goede ren. Slimmer en beter produceren zal de komende tijd steeds meer een must zijn. Werknemers zullen bereid moeten zijn meer flexibel en breder inzetbaar te zijn. De concurrentie op loonkosten met de eerder genoemde landen zullen we nooit meer kunnen winnen, wc kunnen het wel slimmer en beter proberen te doen. We hebben tot nu toe nog maar wei nig met de Lissabon Agenda gedaan; Sociale Innovatie is daar in het sleutel woord. Op dit punt valt er in Nederland nog heel veel te verbeteren; we zijn een beetje lui aan het worden en leven fei telijk boven onze stand. Ondanks al die materiële welvaart, die we nog steeds hebben worden we als maar meer ontevreden en zoeken we zon debokken voor ons onwel bevinden. Guust Verpaalen Diiurzaaniheidsdenken wint terrein 2009 zal te boek blijven staan als het jaar van een grote economische reces sie. Toch hoop ik ook dat 2009 als een belangrijk omslagpunt in de ge schiedenis van het economisch den ken wordt gezien. Een omslagpunt van de 'mechanische' school van eco nomisch denken naar de 'organische' school. De mechanische school was gebaseerd op een onhoudbaar gewor den exponentieel groeidenken, de or ganische school op herhaalbare resul taten. Dus gericht op duurzaamheid in alle opzichten. Resultaten die volgens de wetten van de 'organische' school be haald worden zijn per definitie her haalbaar, gaan niet ten koste van onze omgeving en gaan niet ten koste van toekomstige generaties. Ik zie geluk kig steeds meer initiatieven op so ciaal, economische en milieugebied die deze kant opgaan. Het gaat er om dat iedereen zijn verantwoordelijk heid op dat gebied neemt. Ieders in spanning telt wel degelijk mee. Wat er voor nodig is om deze beweging extra schwung te geven is een ver nieuwende manier van denken. De gemeenteraadsverkiezingen komen op een goed moment want de ko mende vier jaar worden cruciaal, ook voor deze regio. Ik hoop dat we in West Brabant een nieuw politiek elan krijgen dat er vooral op uit is om door regionale sa menwerking het nieuwe organische, duurzaamheidsdenken vorm te gaan geven. Ik ga mijn stem geven aan een jong vernieuwend talent waarvan ik hoop dat ze ook een duurzame poli tiek gaan bedrijven. Van welke partij dat talent lid is maakt mij niet zoveel uit. Ik erger me dood aan politici die voor zijn omdat de ander tegen is of andersom. Ik daag de nieuwe, jonge politici uit om eens de loftrompet te steken over een goed idee van een collega van een andere partij. Dat ge tuigt van moed en legt de basis voor een duurzame politiek. Henk van Koeverïnge Snel handelen De beste motivatie is irritatie. De eco nomie heeft impulsen nodig. De rijks overheid heeft mijn inziens gedaan en doet wat ze kunnen. Wij leven in een minicultuur: de Zeeuwse omge ving. 'L Historie se repète. In de derti ger jaren van de vorige eeuw kwam Zeeland als laatste uit de crisis en, ik vermoed' dat we daarin de traditie gaan voortzetten. Wij discussiëren over "wat doen we met de krimp" en niet wat we er aan doen kunnen. We moeten banen, werk en jonge mensen houden om als onze institu ten overeind te houden. Geen bouw projecten waar we 15 jaar over pra ten, geen ziekenhuis fusies waar we 10 jaar over doen. Schelde verdie ping, haven uitbreiding; het duurt en het duurt. Zorgvuldigheid sluit snel heid niet uit. De wereldeconomie trekt al wat aan, we moeten anticiperen en acteren en niet meinieren over onze groenblau we oase. De Nederlandse bank heeft haar voorspelling 2010 zonniger naar 0,7% bijgesteld. Dat is een land ge middelde en dus niet automatisch ook geldig voor Zeeland. Ik roep op tot actie, vernieuwing en bezieling. Ik houd als Zeeuw van Zeeland maar liefst niet als reservaat maar als een le vende deelnemer in een dynamische wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89