Hoe was 2009. hoe vj barometer 12 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank W illem J onkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon I De Unie David Luteijn BZW Zeeland In de laatste Ondernemer van het jaar hoort natuurlijk een terug blik. Hoe was 2009, gezien door de bril van een aantal experts op hun eigen gebied. Als je dan terugkijkt, in dit geval op een crisisjaar dat in onze herinnering zijn weerga niet kent, willen we ook weten of we het ergste gehad hebben, wat ons nog te wachten staat, kortom, hoe 2010 wordt. De experts, die maandelijks hun bijdrage leveren aan de economische barometer, kijken terug op 2009 en blikken vooruit op 2010. Willem Jonkmans Levensduur gebouwen verlengen 2009: Vanuit het commerciële vast goed perspectief heeft West-Brabant het ten opzichte van de rest van Ne derland niet slecht gedaan. In de reor- ganisatiedrang heeft een aantal bedrij ven voor West-Brabant gekozen. Dat neemt niet weg dat het ook hier min der was dan in voorgaande goede ja ren. Niettemin zit naar mijn oordeel West-Brabant nog steeds per saldo aan de goede kant van de streep. 2010: De signalen vanuit de wereld wijde economie laten een voorzich tig herstel zien. De vraag is: wanneer pakken we het op in West-Brabant? Er liggen veel kansen. Als de HSL-trein eindelijk gaat rijden moe ten de plannen in Breda gereed zijn. Er moet een reden zijn om naar Bre da te komen. Er moet een gevarieerd aanbod voor bedrijven en woningzoe kende zijn. Ook het bedrijfsleven staat voor belangrijke uitdagingen. De olievoorraden in de wereld slin ken. Maar ook andere grondstoffen- voorraden zoals koper en cement worden schaars. Er moeten kantoor- en bedrijfsgebouwen worden ontwik keld. die zelf hun energie opwekken. Gebouwen moeten zo worden ge bouwd dat elk onderdeel aan het ein de van de levensduur eenvoudig op nieuw als grondstof gebruikt kan wor den. De levensduur van oude gebou wen moeten worden verlengd. Hoog waardige technieken moeten worden toegepast bij sloop van oude gebou wen, zodat ook deze weer een goede kwaliteit grondstof oplevert. Kortom, er liggen legio mogelijkheden. Een gevolg van de bankcrisis is waar schijnlijk dat bedrijven meer eigen vermogen moeten inbrengen bij de fi nanciering van projecten. Zij, die ei genaar zijn van afgeschreven grond stoffen',-hebben een vermogen in han den, dat zij hiervoor kunnen aanwen den. Kapitaal dat normaal gesproken wordt vernietigd. Pakken we de uit dagingen snel op, dan zal 2010 de eer ste aanzet zijn naar verder econo misch herstel. Jan Pollemans Nieuwe kansen Het jaar 2009 was een rumoerig jaar waar de trend thuis lekker eten een énorme vlucht heeft genomen. Dat was voor de foodsector geen slechte ontwikkeling, de besteding in de su permarkt stond, ondanks de economi sche crisis niet schrikbarend onder druk. Het toekomstperspectief voor 2010 zal zijn dat de omzet stagneert maar dat door de fusies in supermarkt- Guust Verpaalen Consultant land een enorme herschikking van vestigingspunten zal plaatsvinden. Voor de consument zal er voordeel te halen zijn door verhoogde en ver anderde concurrentie. De onderne mers kunnen door herpositionering van hun bedrijf veel inkoopvoordeel halen waardoor dat men meer rende ment kan genereren. Ondanks econo mische crisis biedt ook 2010 veel nieuwe kansen. Het jaar 2010 wordt een enorme uitdaging met veel win- kansen voor ondernemers en consu menten David Luteijn Tussen hoop en vrees De belangrijkste vraag die velen be zighoudt is of 2009 als het dieptepunt van de grote economische crisis aan begin van 21e eeuw kan worden be schouwd. Met andere woorden zal het voorzichtig herstel in vele secto ren zich in 2010 doorzetten of moe ten we nog een nieuwe dip verwach ten. Ik deel de mening van veel eco nomen die, na korte opleving toch nog een nieuwe terugslag verwach ten, voordat het definitieve herstel in treedt. We hebben het dan over de veel genoemde W-herstelcurve. Reden daarvoor is dat huidige herstel vooral drijft op fors hogere over heids- uitgaven/investeringen en het opleven van de export. In de komen de jaren zal de overheid zeker gas moeten terugnemen en zelfs de lasten moeten verhogen om de overheidsfi nanciën weer meer in balans te breng en. De export krijgt vooral te maken met een dure euro en zwakke dollar. Belangrijke drijvende krachten rich ting economische hergroei zijn onder meer de lage inflatie, de handhaving van de koopkracht bij de consument en de noodzaak om de investeringen in onze infrastructuur en zeker ook in de woningbouw snel op te voeren. Belangrijk is daarbij dat er voldoende verantwoord geprijsde kredietlijnen van de banken beschikbaar blijven voor investeringen door de bedrij ven. Ook in Zeeland heeft de econo mische crisis zich flink doen voelen. Bij de havengerelateerde bedrijven, de chemische industrie en de bouw. En zeker ook bij veel kleinere toele verende: bèdrij ven. De zich aandie nende krimp van de bevolking in en kele gebieden zullen we in komende jaren krachtig moeten bestrijden via een forse promotiecampagne om mensen en bedrijven naar Zeeland te halen. En door te durven investeren in met name industrie, toerisme en in frastructuur. En in echte samenwer king door publieke en private par- Joris Jansen Auberge Des Moules §$||f 1 tijen op Zeeuws niveau. Het wordt de hoogste tijd dat vooral de bestuur ders de bruggen en tunnels in Zee land echt gaan gebruiken om 'eiland- denken' in te ruilen voor krachtige presentatie van een Zeeuws gezicht in de wereld om ons heen. Paul Nijskens Voldoende lichtpunten in West-Brabant Op nationale en mondiale schaal is nog steeds geen opleving van de eco nomie waar te nemen. Eerder is spra ke van een stabilisatie op een structu reel lager niveau. Dankzij grootscha lig overheidsoptreden lijkt de dramati sche val een halt toegeroepen. In het koopgedrag van consumenten en de investeringsbereidheid van bedrijven zien We echter nog geen sterke verbe tering. De grote vraag is dan waar de zo vurig gewenste economische groei vandaan moet komen. De overheid is ver door haar middplen heen en zal in 2010 de tengels-weer gaan aantrek ken. Ook van banken verwacht ik op korte termijn geen grote stimulans. Het buitenland tenslotte levert posi tief nieuws op. Vooral Zuidoost Azië zorgt voor een opleving van de we reldhandel. Ook voor West-Brabant zie ik vol doende lichtpunten. Zo gaan de be drijven in 2010 profiteren van de scherpe kostenbesparingen die veel bedrijven het afgelopen jaar hebben toegepast. Bedrijven die hun distribu tiecentra samenvoegen of kiezen voor Benelux- kantoren in West-Bra bant zorgen er voor dat er hier nog bedrijven bij komen en niet alleen dat er bedrijven krimpen, sluiten of vertrekken. Belangrijke constatering is dat bedrijven, overheid en onder wijs gezamenlijk gas geven op de speerpunten procesindustrie, logistiek en toerisme. In alle drie de sectoren is sprake van extra dynamiek en groeiende samenwerking. En met re sultaat, want we hebben in 2009 ook een paar hoofdprijzen binnengehaald: West-Brabant is voor de tweede keer op rij verkozen tot logistieke hotspot van Nederland, het Logistiek Topin stituut Dinalog is neergestreken in Breda en na de verkiezing van Ber gen op Zoom in 2007 is Breda in 2009 verkozen tot Beste Binnenstad. Verder is er voor de maintenance sec tor een ambitieus innovatieprogram ma opgesteld. Ik verwacht dan ook dat West-Brabant sterker uit de crisis komt. Dré de Jong Productiviteit is toegenomen Het economische klimaat is aan het opwarmen. Afgelopen jaar heeft cle ondernemer vaak voor hete vuren ge staan. Het is dan ook van belang dat er op kosten gelet wordt maar ook op de relatie met de klanten. De gek te die heeft toegeslagen valt in de ba sis wel mee. Onder de particulieren is nog vol doende om de. bestedingen op peil te houden en daardoor de economie te stimuleren. Bedrijven zijn daarente gen veel terughoudender. Zo zijn we afgelopen jaar in een neerwaartse spi raal terecht gekomen die nu alle tak ken van bedrijven heeft geraakt. De bouwsector en alles wat daar aan vast zit heeft op dit moment het meeste te verduren. Dit zal dan ook in 2010 doorgaan en als we over herstel mogen spreken dan verwacht ik dat pas in de tweede helft van 2010. Het positieve aan deze periode is dat we alle kosten weer eens goed onder de loep hebben genomen en gezui verd van onregelmatigheden. De pro ductiviteit per werknemer is toegeno men en het aanbod van goede arbeids krachten is weer enigszins op peil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88