Echte Winst 2009 was, 2010 wordt K Kom sterker uit de crisis! Peter Feijtel, voorzitter van MKB-Zeeland, hamert op het belang van samenwerking; on dernemers onderling en in samen hang met gemeenten en andere arbeidsmarktpartijen. In de ogen van Feijtel moet het roer om. De tijd van halve maatregelen is wat hem betreft voorbij. Onderne men betekent vooral: doen! De Zeeuwse overheden spelen daar bij een onmisbare rol. door Peter Feijtel "Trots, doorzettingsvemiogen en am bitie; deze eigenschappen ontdek ik keer op keer bij de. mkb-onderne- mers die ik ontmoet. Zij werken dage lijks keihard aan het waarmaken van hun dromen en ambities. Tijdens het jaarcongres van MK13 Nederland, af gelopen november, zei prinses Maxi ma daarover: "Het mkb staat syno niem voor bedrijvigheid, het mkb is innoverend, het mkb draagt bij aan de leefbaarheid van wijken en regio's, het mkb geeft dynamiek aan de Ne derlandse economie. Meer dan ooit geldt: Wat zou Nederland zijn zonder het mkb? Zeeland kent een groot aantal onder nemers met minder dan 10 werkne mers. Dit zijn de zogenaamde kleinbe drijven. Ruim de helft (60%) van alle Zeeuwse bedrijven valt in deze cate gorie. Kenmerkend voor deze groep ondernemers is dat zij snel kunnen schakelen en direct kunnen inspelen op veranderende omstandigheden. Daar staat tegenover dat deze onder nemers kwetsbaar zijn. Zeker als spra ke is van een afhankelijkheid van an dere bedrijven kan dit leiden tot acu te liquiditeitsproblemen. Actie Het mkb vomit de ruggengraat van de Zeeuwse economie. Als deze rug gengraat te zwaar belast wordt, is on dersteuning noodzakelijk. Om deze steun te verkrijgen, hamert MKB-Zeeland bij alle Zeeuwse ge meenten en de Provincie Zeeland op de noodzaak van directe maatregelen om het economische tij te keren. Daarnaast voert MKB-Zeeland ge sprekken over het'openhouden van kredietfaciliteiten en de realisatie van een Zeeuws innovatiefonds. Ook MKB Nederland is actief. Zo kunnen ondernemers met vragen aankloppen bij de kredietcrisisdesk (www.mkbser- vicedesk.nl). Via onze nieuwsbrieven attenderen wij ondernemers op de mogelijkheden van subsidies www.zeeland.mkb.nl) innovatieadvi seurs, microkredieten (www.qre- dits.nl), Ondernemersklankbord.nl en Zeeuws participatiefonds. Inspiratie en transpiratie Steeds groeit het besef dat het restau reren van de oude methodes geen op lossing biedt. Ook Herman Wijffels, voormalig topman van de Rabobank, de SER, de Wereldbank en kabinets formateur, vindt dat het roer drastisch om moet. Tijdens het congres 'Sterker en Duur zamer Zeeland' dat afgelopen oktober plaats vond in Goes zei hij: "We moe ten de economie versneld vergroe- nen. Verduurzammg dient grote ur gentie te hebben. De oude, belas tende technologieën moeten weg. Je kunt namelijk pas overleven, als je iets nieuws doet." Deze uitspraak is een regelrechte uitdaging aan het adres van onze Zeeuwse mkb- onder nemers. Dit vraagt inspiratie en trans piratie! Investeer in lokale economie MKB-Zeeland vraagt Zeeuwse over heden keer op keer om investeringen in bouw- en renovatieprojecten naar voren te halen. Een terechte vraag want een gezond mkb is goed voor de gemeente en de lokale economie. Ook vragen wij aandacht voor het in acht nemen van de betalingstermijn. Snel betalen is een effectief middel in tijden van crisis en een stuk belangrij ker dan het voorkomen van renteder ving. Een aantal gemeenten heeft ge lukkig al goed en effectief gereageerd. Omdat een aantal gemeenten nog dui delijk achterblijft, blijven wc hiervoor aandacht vragen! Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezin gen, vragen wij alle politieke partijen om in hun verkiezingsprogramma's sterke economische maatregelen en doelstellingen op te nemen. Stemwijzer Investeren in de lokale economie be tekent in onze ogen vooral investeren door gemeenten zelf. Niet alleen met geld maar juist ook met inspannin gen; door visies te ontwikkelen, be stemmingsplannen te globaliseren, dienstverlening te optimaliseren en vooral regels af te schaffen. Ik weet het; deze zaken zijn niet van ene op de andere dag gerealiseerd. Maar deze maatregelen komen zon der enige twijfel de conditie van zo wel het bedrijfsleven als de gemeente ten goede. Met het oog op de komen de gemeenteraadsverkiezingen heb ben wij een "stemwijzer onderne mers" ontwikkeld. Deze stemwijzer helpt de mkb- ondernemer bij het ma ken van zijn stemkeuze. Wie is het meest M KB - vriendelijk MKB-Zeeland vindt dat de gemeente lijke dienstverlening aan ondernemers tekort schiet. Niet voor niets is de er gernis hierover groot. Dit aandachts punt staat daarom hoog op onze agen da. We willen duidelijkheid en helde re afspraken over wat ondernemers wel en niet van hun gemeente kun nen verwachten. MKB-Zeeland zet in op prestatieverbetering, verhoogde efficiëntie (kortere doorlooptijden) en een grotere waardering voor het lo kale en regionale bedrijfsleven. We derzijds moet ook het bedrijfsleven zich aan een aantal afspraken houden, zoals het adequaat invullen van aan vragen en formulieren. MKB-Neder- land organiseert in 2010 opnieuw de verkiezing van de meest MKB-vrien- delijke gemeente. Een hele uitdaging voor onze Zeeuwse gemeenten. Virtueel platform Veere Het project Kernenprogramma gaat in 2010 het vierde en laatste jaar in. Dit project zorgt voor een professio nalisering van de lokale structuur tus sen ondernemers en gemeenten. We voeren dit project uit in nauwe sa menwerking met de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Een gedegen belangenbehartiging door mkb-ondernemers en voor mkb- ondernemers is hierbij het uit gangspunt. In een aantal gemeenten heeft deze structuur geleid tot effectie ve maatregelen, bijvoorbeeld om de regeldruk te verminderen. Ook zijn nieuwe innovatieve projecten tot stand gekomen. Een voorbeeld daar van is de Pilot Virtueel platform Veere. Ondernemers in deze gemeen ten uitten de behoefte aan een plat form gericht op kennisuitwisseling, B-to B activiteiten en netwerken. In samenwerking met de Federatie On dernemend Veere is dit platform in middels succesvol gelanceerd (www.platformondernemen.nl)Om dat virtuele netwerken nadrukkelijk voorzien in een behoefte, werken wij momenteel aan een pilot om dit on dernemersplatform verder over Zee land uit te rollen. Uiteraard moeten ondernemers uiteindelijk zelf zorgdra gen voor de. groei en werking van de ze platformen. Samen! Samenwerken; de Dikke van Dale zegt hierover, "met elkaar, met ver eende krachten werken, gemeen schappelijk aan eenzelfde taak wer ken. Samenwerking is van belang in Zeeland. MKB-Zeeland werkt nauw samen met de branches en de lokale gemeentelijke ondernemersplatforms. Nieuwe samenwerkingsverbanden vragen vertrouwen. Dit vertrouwen is nodig om krachten daadwerkelijk te bundelen en nieuwe zaken' aan te pakken. Er zijn veel organisaties actief in Zeeland die ondernemers onder steunen en op weg helpen. Dit kan nog beter! Kies voor samenwerking en bundeling, zonder dat het log en stroperig wordt. Zoek de vernieu wing. Dit is noodzakelijk. Dit vraagt van u en van ons Inspiratie en Trans piratie!" MKB Zeeland MKB-Zeeland vertegenwoordigt mkb ondernemers in Zeeland. Zij zijn aangesloten via 135 brancheorga nisaties en lokale ondernemersvereni gingen. De aangesloten leden zijn werkzaam in de sectoren industrie en bouw; detailhandel en winkelam bacht; zakelijke dienstverlening; zorg, welzijn en de woningsector; recrea tie, sport, toerisme, kunst en cultuur. Onze missie is het behartigen van be langen voor haar leden in Zeeland voor een duurzaam mkb, waardoor' een goede leefomgeving, een gezond ondernemersklimaat en een sterk in novatief vermogen worden gereali seerd. Voor meer informatie: www.zeeland, mkb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87