Ondernemers blikken terug en vooruit 2009 was, 2010 wordt 09 De Ondernemer heeft zes Zeeuwse ondernemers, die het afgelopen jaar in dit blad zijn verschenen, gevraagd hoe voor hun het jaar 2009 was en wat zij verwachten van het komend jaar. ten en sprankelende teksten. Ik ben er klaar voor! 1. Naam: Resy van Loon 2. Naam bedrijf: Adviesbureau BOZ (intermediair Betrokken Onder nemen in Zeeland) 3. Opgericht in: januari 2007 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Redelijk goed 5. Last gehad van de crisis? Ja. Werknemersvrijwilligerswerk heeft binnen een bedrijf nooit de hoogste prioriteit. In tijden van crisis worden ondernemers wat terughoudender om hier mee aan de slag te gaan. 6. Hoe wapent u zich daartegen? Veel tijd investeren in netwerken; je gezicht laten zien en bedrijven over tuigen van het feit dat het juist in moeilijke tijden belangrijk is om aan je maatschappelijk imago te werken. Het levert op de lange termijn winst op. 7. Wat verwacht u van 2010? In dien de economie aantrekt zullen meer bedrijven willen investeren in de samenleving en willen werken aan hun maatschappelijke betrokkenheid waar BOZ een bemiddelende rol in kan spelen. Mijn verwachting is dat dit pas eind 2010 tastbaar gaat wor den. 1Naam: Jeanet Menheere 2. Naam bedrijf: Zeelandhallen Goes 3. Opgericht in: 1988 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Goed. 5. Last gehad van de crisis? Ook wij hebben natuurlijk de crisis voorbij zien komen. De crisis houdt de onder neming scherp! 6. Hoe wapent u zich daartegen? Het tot stand brengen van samenwer kingsverbanden en krachten bunde len. 7. Wat verwacht u van 2010? Een jaar waarin we nog enige hobbels over zullen moeten. Dus dit betekent scherp blijven! 1. Naam: Mirthe Huisman 2 Naam bedrijf: Altitude Commu nicatie 3. Opgericht in: 2008 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? 2009 was een jaar vol ontwik kelingen. Ik heb een erg prettig sa menwerkingsverband opgebouwd met Paladijn Internet Communica tie. Zij zorgen voor het webdesign, ik voor de teksten. Een totaalpakket voor de klant! 5 Last gehad van de crisis? Wie niet? 6 Hoe wapent u zich daartegen? Kwaliteit leveren. Tevreden klanten komen terug en zorgen voor nieuwe klanten. 7 Wat verwacht u van 2010? Verder groeien met mooie opdrach- landelijke trend, m.u.v. de bedrijven die zich richten op toerisme,de zomer van het seizoen 2009 heeft voor deze branche de crisis enigszins laten ver bleken. 5. Last gehad van de crisis? De scherpe kanten van de crisis zijn in Veere wat minder merkbaar dan in het midden van het land, toch heb ben de meeste bedrijven die het niet direct van het toerisme moeten heb ben er op enigerlei wijze last van. 6. Hoe wapent u zich daartegen? Het wapenen tegen de gevolgen van de crisis is lastig te meten en zal door ieder bedrijf op haar eigen wijze wor den aangepakt. Voorzichtigheid bij het aannemen van nieuw personeel en uitstel van niet direct noodzakelij ke investeringen zijn belangrijke indi catoren. 7. Wat verwacht u van 2010? Hoe wel in 2010 verbetering wordt voor speld zal vermoedelijk de consument de gevolgen van de crisis in 2009 pas echt in de portemonnee gaan voelen. We hopen dat de stijging van het con sumentenvertrouwen blijft doorzet ten maar wat je niet hebt kun je niet uitgeven. Voor de toeristische sector zal dus blijven gelden dat alertheid op het veranderd gedrag van de consu ment van levensbelang is. Het valt op dat de toegevoegde waarde van de dienstverlening extra wordt bena drukt. De kleine bedrijven in de ker nen en de agrarische sector verdient het komende jaar extra aandacht, het verdwijnen van winkels uit de kernen baart zorgen en de toenemende druk op het agrarisch bedrijf moet gestabili seerd worden zodat zij de kans krijgt na te denken over opnieuw en duur zaam inrichten van hun bedrijf. Foto: Ruben Oreel 1Naam: Johan van de Velde 2. Naam bedrijf: Wijnhoeve De Kleine Schorre 3. Opgericht in: 2001 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Uitstekend 5. Last gehad van de crisis? Neen 6. Hoe wapent u zich daartegen? (impertinente vraag gelet op ant woord op vraag 4 en 5) 7. Wat verwacht u van 2010? Uit stekendjaar 1. Naam: Drs. Cor Zuiddam 2. Naam bedrijf/organisatie: Voor zitter Federatie Ondernemersvereni gingen Veere FOV 3. Sinds: 1997 4. Hoe was het jaar 2009? In alge mene zin kunnen we zeggen dat on dernemend Veere meeloopt met de mers de bestaande afdrachverminde ring onderwijs voor werkgevers uit te breiden per ingang van januari 2010. en alleen voor 2010). Wij zullen er alles aan doen dit te ondersteunen en te stimuleren en dus veel nieuwe busi ness te kunnen genereren. 1. Naam: Monique van Geel-Maas en John van Geel 2. Naam bedrijf: Body Active sport en gezondheidscentrum 3. Opgericht in: Etten Leur 01-01-2000, Oud Gastel 1-10-2007 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Tot nu toe vrij stabiel. T.o.v 2008 een piepklein plusje 5. Last gehad van de crisis? Niet echt. ondanks bij sommige klan ten wat tegenslagen, wordt ook het belang 'van bewegen tegenwoordig niet meer onderschat en probeert men toch het sportprogramma aan te houden, al is het maar voor een stuk ontspanning. 6. Hoe wapent u zich daartegen? Extra attent te zijn op allerlei kosten. zijn al die abonnementen, sponsor contracten etc wel nodig? Daar waar nodig bezuinigen en een flink aantal taken efficiënter inplannen. Uitbrei den van ons aanbod om op die ma nier extra omzet te genereren. Aan gaan van diverse samenwerkingen om kosten te delen en/of leden meer ser vice te kunnen geven. 7. Wat verwacht u van 2010? Wij verwachten hetzelfde, we hou den rekening met een beetje minder, maar we blijven, zoals alle onderne mers toch optimistisch en hopen op een voorzichtig herstel. Naam: Wilma Polderdijk 2.Naam bedrijf: Polderdijk en Part ners, bureau voor training, coaching en ontwikkeling. 3. Opgericht in: Oktober 2005 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Uitdagend jaar met veel nieuwe ont wikkelingen en investering in tijd en acquisitie voor nieuwe business 5. Last gehad van de crisis? Ja het 3e en 4e kwartaal geeft be hoorlijk verschil in de omzetcijfers t.o.v. van het 1ste en 2c kwartaal. In vestering in training en ontwikkeling was even geen prioriteit voor de mees te bedrijven, maar wordt opnieuw wel gebudgetteerd voor 2010 6. Hoe wapent u zich daartegen? Alle zeilen bij en ons zelf op scherp stellen om deze business wel voor 2010 te genereren. Er wordt nu veel gezaaid We hopen weer volop te kunnen oogsten in 2010. 7. Wat verwacht u van 2010? Ik zie 2010 positief tegemoet. Het kbinet stelt voor ter stimulering van doorlopende scholing van werkne terug gelopen. Daar staat tegenover dat we in staat bleken om, met een goed team, snel de bakens te verzetten en flexibel in te spelen op de nieuwe situatie. Dat is ook een uitdaging en hoort bij ondernemen. 5. Last gehad van de crisis? Veel last gehad van de crisis omdat on ze klanten de hand op de knip hou den en momenteel niet willen investe ren. We zien veel collega-bedrijven in dezelfde branche failliet gaan of in krimpen. 6. Hoe wapent u zich daartegen? We hebben een goed financieel be leid gevoerd waardoor we deze moei lijke periode kunnen overbruggen. Verder ontwikkelen we nieuwe inno vatieve dienstverlening, krimpen met personeel en besparen kosten. Wij ge bruiken dit jaar en volgend jaar om onze dienstverlening aan te passen aan nieuwe omstandigheden. 7. Wat verwacht u van 2010? Ook 2010 zal een moeilijk jaar wor den. En wij verwachten dat de busi ness echt zal veranderen en dat diege nen overleven die zich aan deze ver anderende omstandigheden weten aan te passen. Daar gaan wij bij ho ren. 1Naam: Henk Leenders 2. Naam bedrijf: AreaConsult bv (consultancy, interimmanagement, werving selectie, conccptontwikke- ling) 3. Opgericht in: 1998 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Het is een moeilijk jaar maar ook een goed jaar. Wij werken vooral voor de zorgsector en overheden. Er wordt daar sterk op externe inhuur bezui nigd. De omzet is met ongeveer 40% 1. Naam: Arie van Einpel 2. Naam bedrijf: S.S.P.B. regio Bre da e.o. 3. Opgericht in: 1984 4. Hoe was voor uw zaak het jaar 2009? Het S.S.P.B. (opleidingsbedrijf bouw) heeft ondanks zeer negatieve verwachtingen een redelijk goed jaar gehad. Spannend was het vaak, kun nen de inlenende bouwbedrijven de jongens nog behouden of stuurt men ze noodgedwongen terug. 5. Last gehad van de crisis? Wij hadden verwacht dat reeds in 2009 er veel minder werk dus ook minder leerwerkplekken) zou zijn. Onze problemen (minder bouwpro ductie) minder leerwerkplekken zal in 2010 pas echt zichtbaar worden in deze regio. 6. Hoe wapent u zich daartegen? Wij vragen steun aan de gemeente en provincie om te helpen. Zij moeten er voor zorgen dat op alle bouwwer ken in de regio minimaal 5% van het bouwend personeel uit leerlingen gaat bestaan. Daarnaast zullen zij ons ook financieel moeten ondersteunen. Wij zorgen er voor dat deze jongeren niet werkeloos op straat lopen. Tot nu praat de gemeente wel maar toe zeggen niets. 7. Wat verwacht u van 2010? Een zeer moeilijk jaar, waardoor wij zeker in de problemen gaan komen. Moeilijk te plaatsen leerling werkne mers in opleiding. Keuzes maken of we jongeren wel aan moeten nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85