Steun ondernemers ondernemen Goud, schelpen, beverhuiden of rode wijn. Wat is de beste basis voor waardevast geld? Rabobank Staatssecretaris De Jager van Financiën wil het onderne merschap stimuleren. Hij kon digt in het Belastingplan 2010 een groot aantal fiscale maatregelen aan om het ondernemerschap aantrekkelijker te maken en te houden. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Het gaat om de volgende maatregelen: De Jager zet hoog in op innovatie. In novatie levert een belangrijke bijdra ge aan de versterking van de concur rentiepositie van ons land. Nederland moet in de toekomst aantrekkelijk blijven voor ondernemingen met in novatieve activiteiten. Daarom ver ruimt De jager de mogelijkheden voor innovatieve ondernemers door het uitbreiden van de octrooibox. De octrooibox is zodanig hervormd dat deze ook een nieuwe naam krijgt: de innovatiebox. - De grondslag in de innovatiebox wordt aanzienlijk verruimd. Voortaan vallen alle winsten behaald met inno vatieve activiteiten onder het lage ta rief. In de huidige situatie is het lage tarief alleen mogelijk bij winsten tot 400.000 euro. Dat maakt de box aan trekkelijk voor software en bedrijfsge heimen. - Het tarief voor de vennootschapsbe lasting voor innovatieve activiteiten wordt verlaagd van 10 naar 5 pro cent. - Verliezen op innovatieve activitei ten worden aftrekbaar tegen het nor male tarief van 25,5 procent in plaats van het verlaagde tarief. MKB- winstvrijstelling De MKB- winstvrijstelling stelt een vast percentage van de winst vrij van belasting. Hiervoor geldt nu nog de voorwaarde dat wordt voldaan aan het urencriterium. Dat houdt in dat een ondernemer minimaal 1225 uur moet ondernemen om voor de vrij stelling in aanmerking te komen. De ze voorwaarde vervalt. Voortaan be staat dus recht op de MKB- vrijstel ling, ongeacht het aantal uren dat aan een onderneming wordt besteed. Hy bride ondernemers- dat zijn mensen die naast een baan een onderneming hebben- en deeltijdondernemers - mensen zonder baan ernaast- kunnen daardoor ook gebruik maken van winstvrijstelling. Door het afschaffen van het urencriterium wordt het aan trekkelijker om een onderneming te starten in deeltijd of naast een baan. De maatregel past daarmee in het ka binetsbeleid om de overgang van een uitkering of van een baan naar onder nemerschap makkelijker te maken. Staatssecretaris De Jager verhoogt de MKB- winstvrijstelling van 10,5 naar 12 procent. Deze maatregel verlaagt de marginale belastingdruk op behaal de winst. Bij een winst na toepassing van de ondernemersaftrek van bij voorbeeld 50.000 euro is vanaf 1 ja nuari 2010 de eerste 6000 euro vrijge steld. Voorheen was dat 5250 euro. Gerichte zelfstandigenaftrek De zelfstandigenaftrek gaat voortaan hand in hand met winstinkomen. De zelfstandigenaftrek kan voortaan in de negen daaropvolgende jaren alsnog De Jager wil ondernemen aantrekkelijker maken. Foto: archief Wegener verrekend worden met winst. Die af trek wordt alleen verrekend met winstinkomen en niet meer met even tueel ander inkomen zoals loon of VUT- uitkering. Zo komt de zelfstan digenaftrek- meer dan nu- terecht bij ondernemers die een succes maken van hun onderneming. Bovendien ko men ondernemers met ander inko men hiermee voor de ondernemersfa ciliteiten in een vergelijkbare positie als ondernemers die geen ander inko men hebben. Om het starten van een onderneming vanuit een dienstbetrek king te blijven stimuleren en te onder steunen mogen starters net als nu ge durende drie jaar de zelfstandigenaf trek verrekenen met ander inkomen. KIA De Jager wil investeringen door on dernemers aanmoedigen. De KIA, dat betekent kleinschaligheidsinveste- ringsaftrek, is bedoeld om investerin gen van een beperkte omvang te be vorderen. De maatregel is vooral ge richt op het midden- en kleinbedrijf.- Er bestaat recht op KIA vanaf investe ringen van 2200 euro. Een maximum aftrek is voortaan mogelijk bij een in vestering van 54.000 euro tot 100.000 euro. Tot een investeringsbe drag van 300.000 euro is voortaan af trek mogelijk. In de huidige situatie bedraagt bij een investering van 50.000 euro de investeringsaftrek 14.000 euro. In de huidige situatie is de aftrek 10.500 euro. Bij een investe ring van 250.000 euro is geen aftrek mogelijk in de huidige situatie en in de nieuwe situatie bedraagt die aftrek 3780 euro Om de liquiditeit van ondernemers in zwaar weer te vergroten, voorziet De Jager in een aantal fiscale maatre gelen om de liquiditeitspositie van het bedrijfsleven direct een impuls te geven. De Jager maakt een tijdelijke verrui ming van de verliesrekening in de vennootschapsbelasting mogelijk. Dat houdt in dat de mogelijkheid tot hui dige terugwenteling van verliezen van één jaar tijdelijk wordt verlengd tot drie jaar. In ruil hiervoor wordt dan de huidige voorwaartse verliesre kening van negen jaar ingekort tot zes jaar. Deze maatregel gaat gelden voor de belastingjaren 2009 en 2010. De tijdelijke regeling voor versnelde afschrijving wordt verlengd. Voor in vesteringen in bedrijfsmiddelen in 2009 was versnelde afschrijving al mo gelijk. De Jager verlengt die maatre gel met een jaar. Dit betekent dat ook investeringen die gedaan zijn in 2010 in twee jaar kunnen worden afge schreven. S&O faciliteiten Werkgevers kunnen een afdrachtver mindering van loonbelasting krijgen voor werknemers die speur- en ont wikkelingswerk verrichten. In de hui dige situatie kan de S&O- inhoudings- plichtige een afdrachtvermindering van 50 procent toepassen op het tota le S&O- loon tot een grens van 150.000 euro. Voor het meerdere geldt een afdrachtvermindering van 18 procent. Voor het jaar 2010 wordt de grens van 150.000 euro tijdelijk verhoogd tot 220.000 euro, waardoor een S&O- inhoudingsplichtige over een groter deel van het S&O- loon het verhoogde percentage afdrachtver mindering kan toepassen. De budgetten van de energie- investe ringsaftrek en de milieu- investerings aftrek worden structureel verhoogd. Investeringen in duurzame en milieu vriendelijke bedrijfsmiddelen worden dan nog meer gestimuleerd. De ener gie- investeringsaftrek is bedoeld voor ondernemers die willen investe ren in energiebesparende technieken en de toepassing van duurzame ener gie in hun onderneming. Dergelijke investeringen leveren dubbel voor deel op voor ondernemers. Niet al leen wordt bespaard op energiekos ten, de ondernemer betaalt ook min der inkomsten- of vennootschapsbe lasting doordat een belastingaftrek mo gelijk is van bijvoorbeeld 44 procent van het investeringsbedrag in een duurzaam bedrijfsmiddel met een mi nimum van 2200 euro en maximum van 115.000 euro in 2010. Wim Boonstra chef-econoom Rabobank Goud is geen claim op welvaart of bezit. Goud is welvaart. Zo stelden Albert Spits en Sander Boon van het goudstandaardinstituut in de kolommen van het Financiële Dagblad. De tastbare zekerheid van goud wordt in hun artikel gesteld tegenover de illusie van papiergeld. Dit soort verhalen duikt in de loop der eeuwen regelmatig op, vooral in tijden van crisis. Helaas is het grote onzin. Is goud welvaart? Ik ben benieuwd welke primaire behoeften er met goud kunnen worden bevredigd. Je kunt het voor zover ik weet eten noch drinken. Crassus heeft het laatste aan den lijve ervaren, maar kon het niet navertellen. Je kunt er overigens ook niet in wonen en je kunt je er ook niet mee vervoe ren. Kortom, goud krijgt pas waarde als je het omruilt tegen iets waar je wel wat nuttigs mee kunt doen. Het ontleent zijn waarde uitsluitend aan de be- reidheid van anderen om hun goederen en diensten tegen betaling van goud te leveren. En daarmee onderscheidt het zich in niets, maar dan ook helemaal niets van schelpen, steentjes, kraaltjes, tabak, rijst, papiergeld of banksaldi. Geld, ongeacht zijn verschijningsvorm, ontleent zijn waarde aan algemene ac ceptatie. Het is een afspraak, meer niet. En als het vertrouwen in die afspraak vervalt, dan verliest het zijn waarde. Goud is ook geen garantie voor monetaire degelijkheid. De geschiedenisboe ken staan vol met verhalen over gouden munten die in de loop der tijd steeds minder goud en steeds meer koper bevatten. De belangrijkste mij bekende uitzondering is de Solidus, eerst geslagen door de Romeinen en nadien eeu wenlang in gebruik als belangrijkste Byzantijnse munt. Deze munt heeft eeu wenlang zijn goudgewicht min of meer behouden. Kwam dit door de magi sche eigenschappen van het goud of door de discipline van de uitgevende au toriteiten? U raadt het al, het tweede is het geval. En ook daarin is de parallel met papiergeld compleet. Waar komt dan de magie van het goud vandaan? Veel mensen vinden het mooi, het heeft blijkbaar iets magisch. En het is inderdaad wel erg gemakkelijk om papiergeld aan te maken, veel overheden zijn in de loop der eeuwen voor die verleiding gezwicht. Dan is koppeling aan een goed houdbaar edelmetaal dat niet onbeperkt kan worden aangemaakt natuurlijk wel handig. Daar kan een disciplinerende werking op de geldschepping vanuit gaan. Maar hiermee is natuurlijk meteen ook de beperking van het goudsysteem aangegeven. Als de geldhoeveelheid alleen maar kan fluctueren met het vrij willekeurige aan bod van goud, was de toename van de geldhoeveelheid natuurlijk nooit groot genoeg geweest om onze welvaartsgroei te accommoderen. Wij zou den ons in een voortdurend proces van prijsdalingen (deflatie) hebben bevon den en dat gaat, zoals bekend, ook met de nodige problemen gepaard. Daar om waren de goudstandaarden van de laatste eeuwen dan ook goudkern- standaarden. Eerst was het Britse pond, en later was de dollar weliswaar for meel aan het goud gekoppeld, maar werd nauwelijks in goud gehandeld. Hiermee konden ze tegelijkertijd de iliusie van het goud overeind houden en de benodigde flexibiliteit van de geldhoeveelheid organiseren. Om centrale banken te disciplineren is het beter om ze op afstand te plaatsen van de poli tiek en ze verantwoordelijk te maken voor de prijsstabiliteit. Dit functioneert meestal heel aardig. De Gouden Standaard, die overigens op verrassend weinig goud was geba seerd en net zo goed als Sterling Standaard kan worden omschreven, was ook niet de langst functionerende geldstandaard. Om die eer strijden de schelpen- wampum- en de tabaksstandaarden. Laatgenoemde heeft eeuwenlang in de Britse koloniën in Amerika min of meer naar tevredenheid gefunctioneerd. Als we dan toch terug willen in de tijd naar een grondstoffenstandaard stel ik voor de geldhoeveelheid te koppelen aan de hoeveelheid Grand Cru rode wijn. Licht elastisch in het aanbod, dus beter voorspelbaar dan de goudhoe- veelheid, en toch goed houdbaar. En in tegenstel ling tot goud kun je het nog nuttig aanwenden ook. Cheers! De Rabobank verzorgt periodiek een rubriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81