PZC v Topsporters genieten op gala 32 en 33 32 Cadel Evans rijdt twee keer door Zeeland Uefa schorst arbiter na vier strafschoppen Derde Winterspelen op rij voor Sauerbreij Estudiantes bereikt finale WK clubteams MEEST GELEZEN Zonderland krijgt voorkeur boven Kramer DISCUSSIE Organisatoren denken na kritiek aan nieuwe opzet Ook Dennis de Nooijer overweegt aan einde seizoen te stoppen Marathonschaatsers kunnen pas laat de baan op voor open ZK .Woensdag 16 december 2009 door Marc van Veen AMSTERDAM - De sportwereld is verdeeld over de opzet van het jaar lijkse Sportgala. De RAI in Amster dam stroomde gisteravond ge woon weer vol met topsporters, topcoaches en topbobo's voor de jaarlijkse verkiezing van beste sportman, -vrouw, -ploeg, coach en gehandicapte sporter. Da kritiek van olympisch kampioe nen Pieter van den Hoogenband en Anky van Grunsven op het hui dige format - waarbij sporters zelf kiezen maar de topsport in ander half uur te veel moet wijken voor entertainment - leverde bijval op. „Een klacht is een gratis advies", vatte chef de mission Henk Gem- ser van de Winterspelen in Van couver de zaak gevat samen. Sportkoepel NOCNSF en de NOS denken al wat langer na over een nieuwe opzet en gaven gisteren aan dat het er volgend jaar zeer waarschijnlijk allemaal wat anders aan zal toegaan. Enkele wegblij vers ten spijt, de sportwereld ge noot wel van het samenzijn. Direc te oplossingen om het anders te doen, liepen uiteen op het gala. „Dit is gewoon een mooi moment voor de sportwereld om samen te zijn", zei Rens Blom. De wereld kampioen polsstokhoogspringen in 2005 - uniek voor de Nederland se atletiekwereld - legde het dat jaar in de verkiezing af tegen Yuri van Gelder, de ringenspecialist. Ook judoka Dennis van der Geest was genomineerd, rens Blom: „Dennis en Yuri hadden leuke filmpjes, toen wist ik al dat ik ver loren had. Ze kwamen beter over. Je kunt de sporten meeestal niet met elkaar vergelijken. Je viert ech- Turner Epke Zonderland (23) werd in Amsterdam door zijn colle ga- topsporters gekozen tot sport man van het jaar. Hij kreeg duide lijk de voorkeur boven schaatser Sven Kramer en dressuurruiter Edward Gal. Zonderland is de op volger van de inmiddels gestopte zwemmer Maarten van der Weij- den. Zonderland won in december 2008 de wereldbekerfinale op rek. Dit jaar won hij onder meer tijdens de wereldkampioenschappen in Londen zilver op rek. Marianne Vos werd voor de twee de keer op rij uitgeroepen tot ter op het Sportgala met z'n allen de prestatie die je het afgelopen jaar hebt geleverd. Voor mij mo gen de sporters blijven kiezen. Dit is best zo." Voormalig zwemmer Pieter van den Hoogenband pleitte, net als dresssuuramazone Anky van Grunsven, voor een vakjury die het uiteindelijke oordeel zou moe ten vellen. „Dat verbaast me niets", zegt voormalig technisch di recteur Joop Alberda van sportkoe- sportvrouw van het jaar. De 22-jari- ge wielrenster kreeg de voorkeur boven schaatsster Renate Groene- wold en judoka Marhinde Verkerk. Vader Vos nam de 'Jaap Eden' in ontvangst. De wielrenster verblijft in Zuid-Afrika op trainingskamp. De estafettezwemsters Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk, Rano- mi Kromowidjojo, Inge Dekker en Hinkelien Schreuder werden sport ploeg vara het Jaar. Ook de gehandicapte paratriatlete (en wielrenster) Monique van der Vorst en voetbaltrainer Louis van Gaal (Bayern München) kregen een 'Jaap Eden' in hun handen. pel NOCNSF, met de NOS-verant woordelijk voor het feestje. „In 1997 hebben we het Sportgala weer inhoud gegeven. Het lag op zijn gat. Op verzoek van de sporters kregen die meer inspraak. Vervolgens was er in 2000 al een hele felle discus sie of we Inge de Bruijn en Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel niet sa men op het podium moesten heb ben als sportvrouwen van het jaar. Ze waren de kampioenen van Syd ney. Dat kon niet. Kennelijk kun nen de sporters niet goed zelf in een spiegel kijken. Misschien is het goed dat coaches ze die spiegel gaan voorhouden." Een genomineerde zwemster als Inge Dekker vond het prachtig op het Sportgala te zijn. Hordenloper Gregory Sedoc begreep de discus sie, maar zag niet zo snel een ande re oplossing. „Een vakjury, met pu bliek. Fify-fifty of zo." Europees kampioen op de 800 meter Bram Som: „Hoe moet het dan anders?" Henk Gemser: „We zullen de idee ën enthousiast omarmen. Sporters willen altijd het beste. Dus zullen we weer naar ze gaan luisteren." Presentator Mart Smeets: „Er zit misschien ruis op de lijn, dat be grijpen we. Maar dit blijft het eer lijkste." Tip? sport@pzc.nl MILAAN Wielrenner Cadel Evans rijdt in 2010 twee keer door Zeeland, want hij komt in actie bij zowel de Ron de van Italië als de Ronde van Frankrijk. De Australische wereld kampioen op de weg reed de afgelo pen jaren steevast de Tour. De Giro fietste hij voor het laatst in 2002: „Ik heb me de laatste jaren gecon centreerd op de Tour, maar ik denk dat ik in staat ben twee grote ron den op hoog niveau te rijden." NYON De Uefa heeft een Bulgaarse scheidsrechter geschorst op verden king van betrokkenheid bij gok praktijken. De oefeninterland tus sen Macedonië en Canada (3-0) is onderwerp van onderzoek. In die wedstrijd werden vier strafschop pen toegekend, voor beide landen twee. Er zouden grote bedragen worden uitgekeerd wanneer er minstens drie doelpunten zouden vallen. Ook zou ingezet zijn op het aantal penalty's. TELLURIDE Snowboardster Nicolien Sauerbreij gaat voor de derde keer op rij naai de Winterspelen. De Amsterdamse eindigde gisteren bij de wereldbe kerwedstrijd parallelreuzenslalom in het Amerikaanse Tellurïde als twaalfde in de kwalificatie. De bes te zestien uit de kwalificatie plaat sen zich voor het hoofdevenement. Sauerbreij deed eerder mee aan de Olympische Spelen van Salt Lake City en Turijn. ABU DHABI Estudiantes heeft gisteren de finale bereikt van het wereldkampioen schap voor clubteams. De Argen tijnse voetbalclub was in Abu Dha bi met 2-1 te sterk voor Pohang Steelers. De Zuid-Koreanen beëin digden de wedstrijd met slechts acht man. Estudiantes speelt in de eindstrijd tegen de winnaar van het duel van vandaag, tussen Barce lona en het Mexicaanse Atlante. 1. Gérard de^Nooijer trainer Goes 2. De Nooijer: nog drie goals nodig 3. Voorspoedig herstel Timmer STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Lees ook de dive irse sportblogs I via www.pz c.nl/blogs Epke Zonderland arriveerde samen met zijn zus Geeske in de RAI in Amsterdam. Tijdens het sportgala werd de turner gekozen tot sportman van het jaar. foto Marcel Antomsse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47