restauratie van voormalige weverij li#"s zeeland23 Clinic Western riding NU IN VERKOOP! CalicotweveriJ herinnert aan vroegere nijverheid I Volop kerstconcerten op Schouwen-Duiveland en Goeree WOONECO, www.wooneco.nl Subsidie woningbouw Middengebied Lange maar bijzondere dag voor weverij-fans woensdag 16 december 2009 S 5 En als dat ook allemaal niet lukt? Ja,, dan zie ik het wel somber in. De Weverij zelf wordt een 'vrij kale ruimte', die daarmee geschikt Dan vrees ik dat het gedaan is met de Weverij' wordt voor uiteenlopende activiteiten RENESSE - Koren en andere muziek gezelschappen grijpen de kerstpe riode massaal aan om concerten te geven die aansluiten bij de tijd van het jaar. Dit weekend zijn er door heel Schouwen-Duiveland volop kerstconcerten te bezoeken. Muziekvereniging Luctor et Emer- go uit Renesse geeft zaterdag een kerstconcert in de dorpskerk van Renesse. Dat begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Eveneens op zaterdag is in de Drie koningen kerk in Noordgouwe een dubbelconcert van twee 'vocaal en sembles'. De mannen van In Musi- ca Veritas zingen daar samen met de vrouwen van Close Ensemble onder leiding van Elsa Kloos. Ook dit kerstconcert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 7,50 euro, 6,50 voor CJP-houders en 65-plussers en kinderen tot twaalf jaar gratis. Verder zingen het Noord-Beve- lands mannenkoor en het Smal- stads gemengd koor zaterdag in de Nederlands Hervormde kerk van Zonnemaire. Hier begint men om 19.30 uur, en de entree is gratis. Tot slot is er op zaterdag ook een kerstconcert in de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp, waar het 90 personen tellende gospelkoor We Believe optreedt. Kaarten voor dit kerstconcert zijn voor 4 euro te koop bij de WV Ouddorp. Een dag later, op zondag, is om 18.30 uur in diezelfde Doopsgezin de Gemeente Ouddorp een wel- komdienst waar opnieuw gezon gen wordt, ditmaal door het Nieuw Rotterdams Ensemble KAMPERLAND - De Vlaams-Ameri kaanse topruiter in westernstyle ri ding Eron Dampier geeft zondag 20 december de top van de Neder landse westernruiters lessen in di verse onderdelen van die paarden sport. De clinic in de OC Stables van Hennie Hemminga aan de Ste- keldijk in Kamperland is open baar. Van 10.00 tot 17.00 uur wordt er met paarden gewerkt in de ma nege. nornni fctftyooa.- \JJ0JM KOOPSOW» vb.' Meer informatie; M2 Makelaars T 0118 44 22 00 VLISSINGEN - De bouwprojecten in Vlissingen die dankzij een duwtje uit Den Haag nieuw' leven worden ingeblazen bevinden zich allemaal in het Middengebied. Het gaat om 69 woningen in het project Parkzicht op het Bunkerter rein, 32 woningen Carino ofwel de tweede toren in het project Nieuw Bonedijke en achttien huizen aan de Beatrixlaan.Het ministerie van VROM stelt er in totaal één mil joen euro voor beschikbaar; zo'n achtduizend euro per woning dus. Behalve Vlissingen krijgen ook Ter- neuzen, Goes, Kapelle, Reimers- waal en Schouwen-Duiveland geld uit Den Haag. De Scheldestad is echter de grootste geluksvogel. door Esme Soesman De Weverij is niet langer in de race voor 1 mil joen euro. Het Zierik- zeese pand aan het Kerkhof deed tot gisteravond mee aan het programma Het Mooiste Pand van Nederland van SBS6. Winnaar van deze race, die gepre senteerd wordt door Nance en Henkjan Smits, krijgt 1 miljoen eu ro van de BankGiro Loterij. Dat geld is bestemd voor een grote op knapbeurt van het winnende pand. Die eer valt in ieder geval niet de voormalige katoenweverij in Zie- rikzee te beurt, zo bleek gisteren nadat alle zestien genomineerde Vervallen' panden gepresenteerd waren. Acht van deze gebouwen gaan door naar de volgende ronde. De Weverij zit daar niet bij. Helaas, want de prijzenpot bood de mogelijkheid om snel uit de huidige financiële impasse te gera ken. „Met die miljoen kunnen we in ieder geval een eind vooruit", blikte directeur Antoine de Ceus- ter van woningcorporatie Zeeuw- land - eigenaar van het pand. - vooraf vooruit op een mogelijk po sitief scenario. Zeeuwland wil van het gebouw, dat ingeklemd zit tus sen het eigen kantoor en het poli tiebureau, een multifunctioneel ge bouw met een kleine podiumvoor ziening maken. „Het kloppend hart van Centree", verwijst De Ceuster naar het rond de Nieuwe Kerk gesitueerde cultuurplein. Aanvankelijk werd slechts aan een podiumvoorziening in de Weverij gedacht, maar dat zou de gebruiks mogelijkheden van het pand dras tisch inperken. Om tot een haalba- door Inge Heuff HAARLEM - Wachten, wachten en nog eens wachten. Het was een lange dag gisteren voor de fans van de voormalige weverij aan het kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. Per bus ging een bescheiden gezel schap 's ochtends in alle vroegte richting Haarlem waar opnames voor het SBS-programma 'Het mooiste pand van Nederland' wer den gemaakt. In het gezelschap on der meer enkele 'minnaars' van Filmhuis Zierikzee (FiZi). Met hoop in het hart want de kans be staat dat de voormalige weverij van de gebroeders Salomonson na restauratie plaats gaat bieden aan het filmhuis. Ook in het gezel schap vertegenwoordigers van de monumentencommissie van Dorp, Stad en Land. Journalist Aad van der Wouden uit Zierikzee was de rol van pleitbezorger voor de weverij toebedeeld en van die taak kweet hij zich - gestoken in een kostuum uit de tijd dat de we verij nog een weverij was - met verve. Ondertussen werden buiten shots gemaakt voor het tv-pro- gramma. De serie start woensdag 17 febrauri met een 'kick-off uitzending van twee uur op woensdag 17 februari bij SBS6. Aanvang 20.30 uur. re exploitatie te komen, wordt nu gedacht aan een aanbouw aan de achterzijde van de Weverij. De voormalige productieruimte zelf wordt een 'vrij kale ruimte', die daarmee geschikt is voor uit eenlopende activiteiten als ten toonstellingen, vergaderingen en anderssoortige bijeenkomsten. In de aanbouw is een podiumvoorzie ning bedacht, goed voor ongeveer 90 stoelen. Behalve als onderko men voor filmtheater kan deze ruimte ook voor Centree-activitei ten worden gebruikt. Het mislopen van het restauratie miljoen haalt niet meteen een streep door die plannen, geeft De Ceuster aan. „We hebben nog meer ijzers in het vuur." Zo wordt met de provincie gekeken naar de mogelijkheid om Europese subsi die binnen te slepen. Ook wordt naar samenwerking met eventuele partners gezocht. Over enkele maanden hoopt De Ceuster meer zekerheid over in ie der geval die laatste optie te heb ben. „En als dat ook allemaal niet lukt? Ja, dan zie ik het wel somber in. Dan vrees ik dat het gedaan is met de Weverij." door Piet «leemans Oorspronkelijk was het een he renhuis in Lodewijk XVe-stijl. De gebroeders Salomon son - Almelose fabrikanten - koch ten het huis en lieten het in 1840 ingrijpend verbouwen. De centra le deur par tij werd verplaatst naar de achterkant en er kwam een nieuwe verdieping, stevig genoeg om een fors aantal weefgetouwen te kunnen dragen. Om het dak te kunnen verlagen werden de ramen ingekort. Agent Campbell van de Nederlandsche Handels-Maatschappij plaatste een gevelsteen ter herinnering aan de ingrijpende verbouwing. De term calicot komt van ongebleekte wit- katoenen stoffen op basis van En gels garen; calicot. De stoffen die in Zierikzee geweven werden wa ren vooral bestemd voor Neder lands Indië. In de hoogtijdagen stonden er zo'n 120 weefgetouwen in de weverij aan het Kerkhof Noordzijde. De calicotnijverheid kende in Zee land een kortstondige bloei. In 1839 kwam ze plots op maar voor het einde van die eeuw was ze al weer ter ziele. In 2005 lanceerde ei genaar woningbouwcorporatie Zeeuwland het plan het pand om te bouwen tot woonservicecen- trum. Sinds dat jaar staat het leeg. Heemkundig genootschap Stad en Lande pleit voor behoud en restau ratie. „De vormgeving van het pand herinnert aan de industriële revolutie. Daarom is het pand het behouden waard", zegt Stad en De voorzijde van de weverij. De gevelsteen herinnert aan de katoennijver- Lande-voorzitter Hans Erbrink. heid. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41