Illegale handel in vuurwerk op de korrel 21 zeeland 'Nieuwe exploitant fiets-voetveer moet meer aan reizigers denken' De eerlijkste aller sporten PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! ILLEGAAL VUURWERK De politie heeft enkele tientallen Zeeuwen op het oog die deze tijd veel geld verdienen met illegaal vuurwerk. Vuurwerkcampagne woensdag 16 december 2009 door Ernst Jan Rozendaal Het vriest. Bij menigeen gaan de schaatsen weer uit het vet. De voorspellingen van Er- win Kroll worden dezer dagen ge volgd als waren ze het evangelie. Zelfben ik niet zo'n schaatser. Toen ik als tienjarig jochie de ve ters van mijn Friese doorlopers onder mijn ijzers door bond - wat, tot ze knapten, best comfortabel schaatste - was duidelijk dat ik nooit in de voetsporen van mijn idool Ard Schenk zou treden. Want dat vond ik wel mooi, schaatsen op televisie, 's Zondags na de kerk de vaak beslissende 1500 meter en 's middags, als het schemerde, de tien kilometer. Ik heb het altijd de eerlijkste aller sporten gevonden. Man tegen man, vrouw tegen vrouw. Sinds de komst van indoorbanen kon den zelfs de elementen de uitslag niet meer beïnvloeden. Maar ik ben een illusie armer. In 2006 zou Gretha Smit voor 50.000 euro een startplaats hebben wil len kopen voor de Olympische Spelen in Turijn. Gretha Smit! De onbedorven boerendochter uit COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld var Rekeningnummer 1 mijn rekening af te schrijven. Handtekening T\rwr* De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon i reft u nadere informatie .f»nra mm n tpm aam smm Rouveen. Als zelfs zij de boel be duvelt, wie dan nog meer? Ineens moest ik aan Hilbert van der Duim denken, na het stoppen van Eric Heiden de sterkste schaatser van zijn generatie. In 1981 struikel de hij over een vogelpoepje. Weg Europees kampioenschap. Toen snapte ik er niks van. Nu denk ik: „Omgekocht?" In hetzelfde jaar dacht hij een ronde te vroeg dat hij de 5 kilometer op het WK had gewonnen. „Hilbert jongen, je moet doorschaatsen!", schreeuw de commentator Leen Pfrommer. „Stom", dacht ik toen. „Slim", denk ik nu. Maar de lol is er wel vanaf. Zelfs de latere schaatscoach Henk Gem- ser heeft bekend dat hij in de hel van '63 twee kilometer tussen de elf steden per auto heeft afgelegd. Zouden er bij schaatswedstrijden, net als in de Eerste Divisie, al bel- chinezen op de tribune zitten om aanwijzingen door te geven naar gokbureaus in Hong Kong? Uitglij den is immers makkelijker dan een eigen doelpunt maken. Let op mijn woorden: de affaire Smit is slechts het topje van een ijsberg. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Enkele tientallen Zeeuw en houden zich bezig met de handel in en op slag van illegaal vuur werk. Teamchef Henk van den Noort sluit niet uit dat er voor de jaarwisseling nog aanhou dingen plaatsvinden. Details kan hij nog niet geven. De handel in illegaal vuurwerk is volgens de teamchef zeer lucratief. Hij wijst naar legale bedrijven die maar al te bereid zijn dure aanpas singen te verrichten zodat ze vuur werk kunnen opslaan. Illegale han delaren 'sparen' dat geld allemaal uit en slaan hun vuurwerk op in slaapkamers, schuurtjes, garage boxen en auto's zonder zich ook maar iets aan te trekken van veilig heidsvoorschriften. Volgens de teamchef gaan ze vaak erg onzorg vuldig te werk bij zowel het ver voer als de opslag. Jarenlang was België de plaats waar vooral parti culieren hun zwaar vuurwerk kochten. Die tijd is een beetje voor bij omdat sinds vorig jaar ook in Nederland zwaarder vuurwerk ver kocht wordt. Volgens de politie chef komt er momenteel vooral veel illegaal en zwaar vuurwerk uit Polen. China blijft - natuurlijk - ook een land waar heel veel ille gaal vuurwerk vandaan komt. Volgens de politieman zijn de Zeeuwse handelaren in illegaal vuurwerk ze niet onder een noe mer te vangen. Wel geeft hij aan dat het mensen zijn die graag han delen en een breed netwerk heb ben. Zowel onder afnemers als on der verkopers. Want ze switchen makkelijk. De ene keer kopen ze een container vuurwerk in Polen, foto David van Dam/GPD de week erop een partij in Tsje chië en daarna hebben ze weer contact met een Chinese hande laar voor een scheepslading. De teamchef is tevreden over de straffen die illegale handelaren krij gen. Wel valt het hem op dat bij ontnemingvorderingen, waarbij het Openbaar Ministerie probeert alle illegale winsten terug te vorde ren, de rechtbank lang niet zo ver gaat als hij zou willen. Via Meld Misdaad Anoniem krijgt de politie veel tips over illegale handel en opslag. Volgens Van den Noort is dat de belangrijkste bron voor de politie als het gaat om het opsporen van vuurwerkverdach- ten. Daarnaast weten zijn mede werkers ook wel wie ze in de ga ten moeten houden, vervolgt hij. Dan gaat het onder andere om mensen die eerder veroordeeld zijn. „Die weten immers hoeveel er te verdienen valt en hebben ook nog steeds de contacten." Hij roept ook inwoners op om hem te mailen als ze iets weten via vuurwerkteam@zeeland.politie.nl of telefoonnummer 0900-8844 te bellen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken is deze week de campagne 'Grijp in bij agressie tijdens Oud en Nieuw'. Vraag anderen om hulp en spreek samen de dader aan. Bel 1-1-2. Blijf bij het slachtoffer. Maak foto's voor de politie en meld je als getuige. De officieren van justitie kunnen hogere geldboetes, werkstraffen of gevangenisstraffen eisen. Zo'n straf kan oplopen naar 150 procent extra bij agressie tegen po litie en hulpverleners. MIDDELBURG - Het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens heeft nooit de prognoses op het gebied van aan tallen passagiers gehaald. Tevoren was becijferd dat gemiddeld 823.000 personen per jaar zouden worden overgezet. In 2008 voeren maar 627.000 mensen naar de over kant van de Westerschelde. „We hebben het idee dat de huidi ge exploitant, Veolia, de nadruk sterk legt op geld", zegt gedepu teerde George van Heukelom (SGP, openbaar vervoer). „Wij gaan duidelijk voor de reiziger." Dat betekent dat de uitbater of diens opvolger - de bestaande con cessie loopt in 2011 af - in de ogen van Van Heukelom wel wat meer mag doen om de Zeeuwse bevol king te gerieven. Dat betekent on der meer vaker extra vaarten inlas sen bijvoorbeeld bij evenementen aan de andere kant van de Wester schelde. De gedeputeerde maakt zijn op merkingen naar aanleiding van een terugblik op vijfjaar fiets-voet veer. Daarin wordt met opluchting vastgesteld dat de problemen met de veerboten Prins Willem-Alexan der en Prinses Maxima na de win ter van 2008/2009 goeddeels zijn uitgebleven. De technische manke menten zijn uiteindelijk toch aan loopproblemen gebleken. Van Heu kelom: „Maar daar hebben we ook alles aan gedaan. De provincie is als eigenaar van de schepen korter op het onderhoud gaan zitten en we beschikken nu over een voor raad cruciale onderdelen, zoals een ruilmotor. Daardoor zijn we niet meer zo afhankelijk van lange lever- en reparatietijden bij de leve rancier." Aan de bedrijfszekerheid die het fiets-voetveer de laatste tijd aan de dag legt, heeft ook de beschikbaar heid van een eigen onderhoudska- de bijgedragen. Van Heukelom: „En- we hebben natuurlijk het ge luk gehad dat er geen schadevarin- gen zijn geweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2