geëist tegen Garnalen peilen niet zijn stiel, dakloze r 9 Schap vervangt hekken Ossenisse door paaltjes 22 $433HCi cel WEDSTRIJD Kleuter juf betrekt bekendste oud-Bressiaander bij dorpsjubileum Sluis blijft onder toezicht bij provincie Zeeland almanak Sla woensdag 16 december 2009 door René Hoonhorst DEN HAAG - Tegen een 40-jarige dakloze uit Terneuzen is maandag bij het Haagse gerechtshof een maand celstraf geëist omdat hij de sociale dienst in Terneuzen op stel ten zette. De rechtbank in Middel burg veroordeelde hem eerder tot dezelfde straf. De man ging in be roep omdat hij het niet eens was met die straf Hij was bij het hof overigens niet aanwezig. De man liet zijn sporen na bij de sociale dienst. Bij een medewerk ster eiste hij een voorschot op zijn uitkering. Toen hij dat niet kreeg, ging hij uit zijn dak. „Ik stamp je hier zo door de deur", riep hij on der meer. Verder schold hij de me dewerkster uit. De hofaanklaagster vertelde dat de bedreigingen en beledigingen een diepe impact hebben gehad op de betrokken medewerkster. Ze durft niet langer cliënten te woord staan in aparte kamertjes, zelfs nu deze na het voorval van glas zijn voor zien. De verdachte is al eerder veroor deeld voor delicten waar geweld aan te pas kwam. Hij is nog steeds dakloos. De woningbouw durft het niet aan hem een woning te ge ven. Daarom zit hij nog vaak bij het Leger des Heils. Ook komt hij nog bij de sociale dienst. Daar wordt hij tegenwoordig door ie mand anders geholpen. Hij zou geen amok meer gemaakt hebben volgens de aanklaagster. Uitspraak 28 december. SLUIS - De gemeente Sluis blijft on der curatele van de provincie. Vol gens gedeputeerde George van Heukelom (SGP, bestuurlijke orga- nistie) is Sluis weliswaar op de goe de weg, maar is het herstel onvol doende om het preventief toezicht al te beëindigen. Vorig jaar plaatste de provincie Sluis onder curatele. Van Heuke lom: „Ze hebben heel wat goede dingen laten zien, maar er moeten nog meer bezuinigingen worden doorgevoerd." Ook duidt het uit smeren van onderhoud aan wegen en groen over acht in plaats van vier jaar nog niet echt op een sta biele situatie. Een en ander klemt te meer met het oog op de rijksbe zuinigingen. Giel Beelen kan nog hon derd keer een bood schap inspreken op zijn antwoordapparaat: Wil lem van Hanegem belt niet terug. Niet dat hij malariabestrijding geen goed doel vindt. Maar Beelen moet in De Wereld Draait Door zijn zangkwaliteiten niet eerst af kraken om vervolgens te vragen of Willem een plaatje wil opnemen. Juf Charlotte van Kuringen be greep beter hoe ze Van Hanegem moet benaderen. Niet door met geld of dure cadeaus te rammelen, maar gewoon door haar enthou siaste zelf te zijn. Door dus ge woon te vragen of Willem een wedstrijdje wilde garnalen pellen met 'haar' kinderen van groep 1 en 2 van Daltonschool De Golfbreker. Als beroemdste (oud-)Bressiaan- der was Van Hanegem de aangewe zen, aansprekende figuur om met de kleuters het magazine van het Comité 500 jaar Breskens op te vrolijken. Juf Charlotte wilde niet alleen een verhaaltje over de klas, nee de kleuters van groep 1 en 2 moeten de buitenwereld laten zien dat ze afkomstig zijn uit het vissersdorp Breskens. Dus gingen ze garnalen pellen met Van Hanegem, wiens vader tenslotte garnalenvisser was. Het vissersbloed stroomt niet al te hard door Van Hanegems aderen, want door een mindere jeugderva ring wordt hij al bijna zeeziek als hij aan varen denkt. En garnalen pellen lag hem ook niet echt, on dervond hij. Verslaggeefster Wilma Valk van het plaatselijk periodiek Op Bres- jes deed de voetbalanalyticus voor hoe hij de 'hornaet' moest pellen. Toen Van Hanegem liet weten dat het niet ging, riep Valk haast ver ontwaardigd: „Je trekt aan de ver keerde kant!" Van Hanegem deed nog wat man moedige pogingen om kop en staart van de garnalen op juiste, ef fectieve wijze van de romp te scheiden, maar gaf vervolgens rui terlijk zijn nederlaag toe: de kinde ren hadden meer garnalen gepeld dan hij. Die conclusie werd echter 'overruled' door hoofdscheidsrech- ter juf Charlotte. Die constateerde dat iedereen even goed zijn best had gedaan en riep vervolgens alle veertien kinderen én Van Hane gem tot winnaar uit. Van Hanegem ontving een oorkonde voor zijn presta tie. Hoewel hij ingenomen was met dat certificaat, werd hij nog veel vrolijker van de blije kin derkopjes en de enthousiaste juf Charlotte. Van Hanegem had geen enkele moeite gehad om 's och tends om acht uur in de auto te stappen om drie uur later in Bres kens te arriveren. „Ik heb genoten van de kinderen, om die kleintjes ingespannen bezig te zien, is toch het mooiste wat er is. Ik zei niet ge- Van Hanegem en 500 jaar Breskens 'Comité 500 jaar Bresjes' opent 23 januari het feestjaar. 9 Bij de opening presenteert het or ganisatiecomité een magazine met wetenswaardigheden en feit jes over Breskens vroeger en nu. Dat magazine moet niet worden verward met het officiële jubi leumboek waarmee Op Bresjes volgend voorjaar uitpakt. In het magazine staan door de ba sisscholen aangeleverde verhalen. juf Charlotte van Daltonschool De Golfbreker wilde haar kleuters op bijzondere manier presenteren in het jubileumblad. Ze bewoog daarom hemel en aar de om Willem van Hanegem naar zijn geboorteplaats te halen. De beroemdste oud-Bressiaander kwam graag nadat hij de enthou siaste kleuterjuf aan de telefoon had gehad. Garnalen pellen ging hem niet bij zonder goed af, oordeelde Van Ha negem streng over zichzelf. Maar gelukkig zijn ze erg lekker als anderen ze pellen, grijnsde hij. lijk ja op het verzoek om naar Bres kens te komen. Maar toen ik die juffrouw aan de lijn had gehad, was ik verkocht. Prachtig en aan stekelijk hoe enthousiast ze over haar kinderen vertelt." Toen de kleuters al weer terug naar school liepen, logenstrafte Van Hanegem het fabeltje dat hij niets meer met Zeeland - en Bres kens in het bijzonder - heeft. „Ik heb hier na mijn geboorte maar een paar jaar gewoond, maar bijna elke grote vakantie gingen we naar familie. Ik zie de huisjes in het noodplan nog zo voor me. En ik weet nog precies hoe duivenmel kers daar tekeer konden gaan als buren lawaai maakten als hun dui ven moesten binnenkomen." Het voetbalidool herinnerde zich, naar de vissershaven kijkend, ook nog goed hoe hij vroeger duiven ving. „Dan zetten we een blikje water bij een meerpaal en kropen erachter. Als er dan een duif water kwam drinken, vingen we hem in een zak en verkochten het beestje voor vijftig cent aan de poelier." Vóór Van Hanegem in het dorp bij familie langs gaat, wil hij een kilootje garnalen kopen. „Blijven die drie uur goed in de auto?" „Je kunt ze nu pellen, dus dat zal wel gaan", plaagt Dukdalfeigenaresse Miranda de Jonge. Van Hanegem blijft stoïcijns: „Je moetje beper kingen kennen. Doe toch maar ge pelde." KAYLEE (5), GROEP 1 Kaylee bekijkt elke garnaal eerst ge concentreerd van alle kanten voor ze hem pelt. Echt lekker vindt ze de garnalen niet dus, opeten ...nee, toch maar niet. Wel zingt Kaylee enthousiast mee als juf Charlotte de kleuters aan spoort om mee te zingen met het speciaal voor Willem van Hanegem uitgekozen en goed geoefende (kerst)lied 'Dag ster, grote ster'. JULIAN (4), GROEP 1 Julian hoort bij de jongste kleuters, maar ontpopt zich tot de grootste gafoalenliefhebber. Dat het om een wedstrijd peilen gaat, is de kleuter al vergeten voordat het startsein is gegeven. Pellen is tenslotte veel leu ker als je de garnalen direct opeet. Als de wedstrijd is afgelopen en de andere kinderen al weer hun jas aan trekken, snoept Julian nog lekker door. CHARLOTTE VAN KURINGEN De juf van groep 1 en 2 vond dat Daltonschool De Golfbreker op bij zondere wijze moest uitpakken voor het vijfhonderdjarig bestaan van Breskens. Na een half millennium staat de faam van 'Bresjes' als vis sersdorp nog steeds fier overeind. Dus moesten de kinderen aan de slag met de beroemdste geboren Bressiaander: voetballer, maar zoon van een garnalenvisser. KEVIN (6), GROEP 2 Kevin heeft een hele stapel garnalen voor zich liggen. Ze zijn niet alle maal even goed gepeld, geeft hij toe. Maar hij heeft er ook best veel opgegeten, meldt hij. „Lekker." Zijn ouders hadden Kevin verteld dat Willem van Hanegem vroeger een hele goede voetballer was. Maar dat is het wel ongeveer. „Ik weet weinig van voetbal", verklaart zijn moeder. foto's Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl De Walchenaar en Schouwenaar waren voor hun werk een paar uur in Terneuzen. Niet helemaal een onbekend terrein voor de heren, ze hebben er allebei een verleden, maar in de jaren dat ze er weg zijn is er veel veranderd. Zo is aan de rand van de havenstad skipiste Snowbase verrezen. De twee hadden er veel over gehoord, dus na men ze er als onderbreking van hun werkdag eens een kijkje. Imposant, indrukwekkend, smaak vol ingericht... ja, de heren waren on der de indruk. Het zicht op de piste viel zó in de smaak, dat ze besloten er onder het genot van een broodje nog wat lan ger van te genieten. Een blik op de lunchkaart maakte de Walchenaar nieuwsgierig: een broodje Snowbase, wat zou dat zijn? De Schouwenaar kon daar wel naar raden: „Ik vermoed een broodje met heel veel ijsbergsla." OSSENISSE - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen gaat de twee resteren de hekken op de dijk bij Ossenisse voorlopig vervangen door paaltjes. Zo wordt het autoverkeer toch te gengehouden, maar blijft de weg voor overige gebruikers, zoals fiet sers, toegankelijk. Zaterdag mislukte nog een overleg tussen de dorpsraad van Ossenis se, het schap en de provincie over de twee versperringen. De dorps raad eiste dat, zoals eerder door de provincie toegezegd, alle hekken weggehaald worden. Er kwamen geen toezeggingen. Nu worden de hekken vervangen door paaltjes. Begin 2010 praten de partijen ver der over, volgens het waterschap, 'een oplossing die recht doet aan de recreatieve beleving en de na tuurwaarden'. KOPJE 1. Vernieuwd Spuiplein baadt in licht 2. Maand cel geëist tegen dakloze 3. Nieuwjaarsreceptie voor iedereen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stem op de stelling op pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28